Az óriási traktorokba, kombájnokba minden gyerek szívesen ül bele, és sok szülő meg is engedi a porontyainak, hogy a gépek között tébláboljanak – akár dologidőben is, pedig olyankor a kiskorúak fokozott veszélynek vannak kitéve.
Hogyan gondoskodhatunk a gyerekek maximális biztonságáról csúcsszezonban is a földeken? Ezzel a fontos kérdéssel foglalkozott az Agrarheute című német lap egyik cikke, sorra véve a kiskorúakra leselkedő veszélyeket, és azok elkerülési lehetőségeit.
Aratási szezon van, és ilyenkor nem ritka, hogy a kombájnok, traktorok akár 16–18 órákat is dolgoznak egyvégtében. Ekkora terhelésnél a kezelők ébersége is természetszerűleg lankad, és éppen ez az, ami miatt a gyerekek számára könnyen „veszélyes üzemmé” válhat a gépek közelében tartózkodás.
Ha a traktorokon kamera található, vagyis hátra, illetve a holt terekre is állandó rálátásuk van a kezelőknek, az sokat segíthet a balesetek megelőzésében. A rengeteg veszélyforrás ellenére nem kell folyton aggódni a gyerekekért, csupán néhány alapvető szabályt kell betartani. És persze érdemes innivalót, nasit, vagy akár egy kisebb párnát is a fülkébe vinni, hogy a kicsi akkor is komfortosan érezze és lefoglalja magát, ha a munkavégzés látványa éppen nem köti le.
Jöjjön hát 5 igazán jó tanács:
1. A gyerek mindig legyen látótávolságban. Ha nem tudjuk, hol van, függesszük fel a munkavégzést.
2. Ha a kiskorú átszáll egyik gépből a másikba, arról mindig tudjanak a felnőttek, a gyerek állandóan legyen valaki felügyelete alatt.
3. Legyen ötletünk arra is, ha a gyerek beleun a kinti tartózkodásba. Jöjjön érte a nagyszülő, ne hagyjuk, hogy szabadon kószáljon a földeken, és egymaga keressen más szórakozási lehetőséget.
4. Nagyobb gyerekeknél jó megoldás lehet, ha a közelben lévő személyautóban rendezünk be nekik egy kis „tábort”. Ott nasizhatnak, a tabletjükön filmet nézhetnek, elfoglalhatják magukat. A kocsival természetesen árnyékos helyre álljunk, és tartsuk lehúzva az ablakot.
5. A kisebbekre akár láthatósági mellényt is adhatunk, az nagyban megkönnyíti a mozgásuk szemmel tartását.
(Fotó: Fotózás a mezőgazdaságban/Facebook)