Varga Tamás a Steigler Pincészet birtokigazgatója, a Balf lankáin mozaikosan elterülő, összesen 14 ha kiterjedésű szőlőjében a kezdetektől fogva biológiai növényvédelmi megoldásokat alkalmaz. A szőlész-borász Ausztriában kizárólag biodinamikus, illetve ökogazdálkodásban szerzett tapasztalataiból építkezik. A Soproni borvidéken elhelyezkedő szőlőterületein 2018-ban kezdték meg a biológiai növényvédelmi átállást, és a szakember meggyőződése, hogy egy szőlő növényvédelme megoldható biológiai eszközökkel.Technológiai sorát a Biocont Magyarország Kft. szaktanácsadói támogatásával, és az általuk forgalmazott készítmények segítségével mutatta be. Jó hír az átállni tervezőknek: a szőlő kivitelezhető ,,bioval”, de ez jelentős szemléletváltást követel.
Szőlővédelmi technológiai javaslat a Biocont részéről
A Biocont Aktív Starttal kiegészített szőlő technológiai javaslatának gerincét a kén (80% kolloid Kén, mint a Microthiol Special, Thiovit Jet, vagy Kumulus) és réz hatóanyagok mellett olyan készítmények képezik, mint a természetes piretrin hatóanyag-tartalmú, rövid hatástartamú Pyregard, valamint a narancsolaj-tartalmú Prev-Gold rovarölő szerek. Emellett kiemelendő a Heliosol, valamint Wetcit tapadásfokozók hatékonyságnövelő jellege. A Vitisan kálium-hidrogén-karbonát tartalmával a kórokozó gombák elleni megelőző és kuratív hatású kontakt gombaölő szer és egyben makro-tápelemtrágya, melynek hatékonysága első sorban a növényfelszínen található gombamicélium- és spóradehidratáló hatáson alapul.
A kijuttatás során javasolt permetlé mennyisége: lemosó permetezéskor 800-1200 l/ha a tőkekarra és a tőketörzsre irányítva, majd az első lombkezeléseknél 300-500 l/ha, virágzás után 500-800 l/ha. A kezelés gyakorisága pedig időjárástól függően 7-12 naponta esedékes.
Március elsejétől 560 mm-nyi eső esett, ami a tavalyi, azonos időszakban hullott 270 csapadékmennyiséghez képest jelentős többlet, ami természetesen a kórokozók terjedésének is kedvezőbb feltételeket teremt.
A Steigler szőlőkben a fent említettek mellett a védekezés a réz-, valamint kéntartalmú készítményeken alapul. Mint azt Varga Tamás kiemelte, a szőlőmolyok párzási viselkedését megzavaró légtértelítés ezek mellett jelentős terhet vesz le a termelő válláról. Az Isomate L diszpenzerek kihelyzésének ideje április elejére tehető.
Június végéig 5 permetezést végeztek, a virágzásban csökkentett réztartalmú permetlét juttattak ki. A peronoszpóra számára ideális fertőzési körülményekre tekintettel kétszer ismételték csökkentett rézdózissal. A kedvezőtlen, gyakran túl magas hőmérséklet miatt az éjjeli permetezés immár bevett szokás a szőlőben.
Biodiverzitás fokozása a sorközben is
A szőlő területén előforduló fajdiverzitás kialakítása rendkívül fontos, hiszen ezzal a rendszer ,,ellenálló képessége” is fokozható. Rovarhotel, a rágcsálókat gyérítő, ragadozó madarakat vonzó T-fák mellett, a rézsűk mentén és a sorközökben is nagy fajgazdagság figyelhető meg mind növény-, mind állatfajok tekintetében. És még egy rókavár is felsejlik a rézsű távolabbi pontján…
A szőlősorok között sorköztakarás, a szőlőt körülölelő területeken pedig nem kizárólag lágyszárú diverzitás figyelhető meg, hanem egyéb fásszárú fajok is megjelennek.
A sorköztakarás, a kultúrát körülölelő biodiverzitás lehetőségeiről, és jelentőségéről Szabó Iván, a Biocont szaktanácsadó munkatársa beszélt.
Amellett, hogy a sorközök természetes flóráját is meghagyhatjuk, lehetőség nyílik számos, kedvező tulajdonsággal bíró növény magkeverékének vetésére is. A Biocont kínálatában is szerepel az Ecovin 2.0 magkeverék, mely 13 növényfaj magját tartalmazza. A keverék kiválóan illeszthető bármilyen talajtani, geomorfológiai tulajdonsággal jellemezhető területen, hiszen a többkomponensű magkeverék növényei a környezeti feltételeknek megfelelően csíráznak. Amellett, hogy a növényborításnak esztétikai funkciója van, megköti a talajt, mely kitettsége, erózióhajlama csökken, miközben a különböző növények gyökérváladékai kedvező hatást gyakorolnak a talajéletre. A gyökerekkel bőségesen átszőtt talaj szerkezetessége, csapadék befogadó képessége, ezeken keresztül a termőképessége, tápanyag-szolgáltató képessége is javul. A magkeveréket ajánlás szerint vetőgéppel érdemes vetni, de kisebb területeken a manuális vetés is remek eredményre vezet.
Egy kis történelem, és a biológiai növényvédelem helyzete
A Biocont cégcsoport 30 évvel ezelőtt alakult Csehországban. Az alapító, Milán Hluchy ragadozóatka (Typhlodromus pyri) tenyésztésével, és értékesítésével alapozta meg biológiai növényvédelmi tevékenységét. A cég filozófiája a biológiai megoldások fejlesztése és árusítása köré épült. A biológiai növényvédelmi szemlélet terjedése több forrásból is táplálkozik. Szerencse, hogy napjainkban a fogyasztói oldalon növekvő igény mutatkozik az ilyen típusú termékek iránt, miközben a termelők oldaláról is egyre élénkülő érdeklődés figyelhető meg – mondta Tóth Ágoston a Biocont Magyarország Kft. fejlesztőmérnöke.
Az Európai Unióban a ’90-es évektől rendszeres felülvizsgálati kötelezettség érinti a felhasználható növényvédő szereket (megközelítőleg 10 évente újraminősítési procedúra zajlik). A felülvizsgálatok hatására pedig évről évre csökken a felhasználható növényvédő szerek köre, hiszen gyakran a folyamat komplett hatásmechanizmus-csoportok kivonásával jár. A szerves foszforsavészterek például immár csak a múltat idézik. A hatásmódok körének beszűkülése miatt a termelők rá vannak kényszerítve arra, hogy a rendelkezésre álló, egyre kevesebb hatóanyagot, egyre gyakrabban használják, ami rezisztens károsító populációk felszaporodásához vezet.
A fentiekkel ellentétben a biológiai megoldások előnye, hogy eltérő hatásmóddal rendelkeznek. A fizikai hatásmódú (fizikai szárító hatású) készítményekkel a szaporítóképletek, egyéb kártevő, és kórokozó alakok dehidratálása útján fejti ki hatását (narancsolaj). De lényeges pont a fajtaválasztás is. A siker korlátja számos esetben az, hogy sokan olyan fajtákkal próbálnak átállni biotermelésre, amelyek – az ültetvény korából, és kultúrnövény fajtájából fakadóan – alkalmatlanok az ilyen jellegű megközelítésre.
A biológiai növényvédelem megvalósításához egészen más szemlélet és ismeretanyag szükséges. Napjaink sikeres növényvédelme érdekében komplexebb megoldásokban érdemes gondolkodni, és emiatt a tendencia miatt a biológiai növényvédelem is egyre jobban bekúszik a konvencionális technológia bővítéseként (a szermaradékmentes készítményeket egyre több konvencionális termelő is előnyben részesíti a betakarítás közeledtével).