A somogyi térség legnagyobb máktermesztője idén csaknem felére csökkentette a termőterületét, de a kedvező időjárásnak köszönhetően így is kiemelkedő hozamnak örülhetett.
Sok helyen learatták a mákot Somogyban július első felében. A somogyvári Gyenis Agro cégcsoport a tavalyi 70 hektár után idén mindösszesen csak 40 hektáron termesztette a növényt, de így is ők foglalkoznak a legnagyobb területen vele abban a térségben, ráadásul jobb termésátlagot értek el, mint a korábbi években nagyobb területen – olvasható a sonline.hu somogyi hírportál cikkében.
Az elmúlt hónapok csapadékos időjárása a mákültetvényeknek is kedvezett. A sok esőnek köszönhetően hektáronként 100–200 kilogrammal több mákot sikerült betakarítani, mint egy szárazabb évben. A 600–800 kilogrammos termés már jónak mondható, idén azonban 800–900 is megtermett.
A magyarországi árakat a cseh piac határozza meg, hiszen ők a régió legnagyobb termelői. Ha Csehországban sokat vetnek és jó a termés, akkor az itthoni piaci árak általában alacsonyabbak. Mivel idén jó volt a termés, a Gyenis Agro cégcsoport úgy döntött, hogy a tavalyi árhoz képest jelentősen olcsóbban adják el a mákot.
Az elmúlt évben kilónként 2000 forint + áfát kellett fizetni az apró szemekért, idén azonban már 1400 forint + áfáért hozzá lehet jutni a somogyvári terméshez.
A sok csapadék a mákültetvénynek is kedvezett. Ennél a növénynél is alkalmazzák a vetésforgót, ezért minden évben más területről takarítják be a gubókat. Mivel a mákot mindig a legoptimálisabb időszakban aratják le, ezért a betakarítás után nem kell szárítani.
A mák szinte egész Magyarország területén termeszthető, a vetésforgóba jól beilleszthető, de a nagyüzemi termesztésben igyekeznek elkerülni a szélsőségesen laza vagy szikes, illetve túl kötött, cserepesedésre hajlamos talajokat. Napjainkban az őszi vetésű étkezési mák termesztése dominál, korábban viszont a növényt döntően tavaszi vetéssel, gyógyszeripari célra termelték Magyarországon.
A Nébih 2021-es adatai szerint hazánkban körülbelül 9 ezer hektáron foglalkoznak máktermesztéssel, kicsit több mint 5200 hektáron étkezési, mintegy 3700 hektáron pedig ipari mákot termelnek, ám ez évenként eltérő mennyiségű és arányú. Az említett cseh termelés volumene ennél nagyságrendileg nagyobb, nagyjából 40 ezer hektárt tesz ki, és a csehek alighanem a világ legnagyobb mákfogyasztói is az egy főre eső évi 430 gramm mennyiséggel.
(Fotó: Andy Faeth/Pixabay)