Nagyvilág

Járható lesz-e a jövő géntechnológia nélkül?

https://www.sciencedaily.com/releases/2023/07/230720124918.htm

Az éghajlatváltozás hatással van kultúrnövényeinkre, valamint a termeszthetőség mikéntjére, annak helyére is. A PLOS Biology folyóiratban megjelent új cikkgyűjtemény a növények éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességének fokozásával és szén-dioxid-megkötési potenciáljuk növelésével kapcsolatos kettős kihívást vizsgálja.

Az éghajlatváltozás és a növekvő népesség okozta kihívások tarkította környezetben pedig a növénytermesztés mikéntjén változtatni kell – ez nem is kérdés.

A különböző génsebészeti eljárások hatékonyan felhasználhatók lehetnek a növények klímatűrő képességének fokozására, amennyiben annak megítéltsége szakpolitikai, társadalmi szinten javul.

A technológiának köszönhetően nemcsak a növények rezilienciája növelhető, hanem akár (a talaj szénmegkötésének fokozása érdekében) a termőterületek talajának mikrobiomja is manipulálható lehet –olvasható a sciencedaily.com oldalon.

A szén biogeokémiai ciklusával kapcsolatos ismeretek továbbra is foghíjasak, ami akadályt gördít a hatékony, éghajlatváltozás enyhítésére irányuló stratégia kiépítése elé.

Ahogy az éghajlat változik, úgy fog változni az ember-növény reláció is, benne az eddig élelemként, gyógyszerként, menedékként, tüzelőanyagként és ruházatként használt növényfajok felhasználása. Változni fog, hogy mit, hogyan és hol termesztünk, a termesztett növényeket érő potenciális biotikus és abiotikus stresszhatásokkal együtt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Klímaváltozás: tipikus-e a Föld jégsapkás jellege?

2025. március 15. 08:10

A Föld jégsapkás jellege a kutatások eredményei szerint nem bizonyul jellemző állapotnak földtörténeti szempontból.

Séta a múltban: az Alcsúti Arborétum példája

2025. január 15. 15:10

A látogatók élményszerűen tapasztalhatják meg a történeti kertek jelenkori, valamint egykori állapotát egyaránt.

Osztrák erdészeti napok Eisenstadtban

2025. január 11. 15:10

Kevés olyan színvonalas erdészeti szakkiállítás színezi az európai palettát, mint a tavaly, immár másodszorra megrendezett Osztrák Erdészeti Napok Eisenstadtban.

Szinte lehetetlen lesz hosszú távon fenntartani az alföldi erdőket

2025. január 7. 11:40

2024 nyara hazánkban és globálisan is a legmelegebb a mérések kezdete óta. A nyári középhőmérséklet 2,7 fokkal haladta meg az 1991-2020-as átlagot.

Kiemelt feladat a klímaváltozás elleni harcban a vizes élőhelyek megőrzése

2023. február 2. 13:07

Az erdők a Föld vízgazdálkodásának kiemelkedő szereplői; elég csak arra gondolni, hogy az erdősült vízgyűjtő területek a világon hozzáférhető víz 75 százalékát adják.

Egymilliárd fa elültetésére vállalkozott egy globális projekt 

2023. szeptember 19. 16:10

Valószínűleg mindenki hallott már valamit az „Egymilliárd fa” ültetéséről. De vajon mikor indult ez a program és ki vesz benne részt? Hol tart a projekt és mit tudunk róla?

A dunántúli termőtalajok közel felét már elvesztettük

2023. december 11. 07:10

A talajaink nagyobbik része már nem egészséges, de a figyelmeztető jelek sokasodása sem elegendő egyelőre ahhoz, hogy szervezettebben lépjünk fel a pusztulásuk ellen.

Folytatódik az enyhe időjárás

2023. január 13. 10:16

Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint az időjárás a következő napokban sem vált téliesre, marad az enyhe, csapadékos, gyakran szeles, kora tavaszi idő.