Agrárgazdaság

Oroszország szerint egy amerikai nagybank leállítja gabonakifizetéseik feldolgozását

Agrofórum Online

A JPMorgan amerikai bank nemrég leállította az Orosz Mezőgazdasági Bank kifizetéseinek feldolgozását – közölte Oroszország, miközben hangsúlyozta, hogy nem ígéreteket, hanem konkrét lépéseket követelt Washingtontól az orosz gabona és műtrágya globális piacokra való juttatása témakörében.

A JPMorgan az elmúlt hónapokban kezelt néhány orosz gabonaexport kifizetést, ez az együttműködés azonban leállt – közölte az orosz külügyminisztérium.

A közvetlen csatorna az Orosz Mezőgazdasági Bank és a JPMorgan között augusztus 2-án bezárult”

– idézte az orosz média Maria Zakharova külügyminisztériumi szóvivőt. Az Egyesült Nemzetek Szervezete, az Egyesült Államok külügyminisztériuma és a JPMorgan nem kívánt nyilatkozni.

Moszkva az elmúlt évben lehetővé tette Ukrajna gabonájának biztonságos exportját a Fekete-tengeren keresztül a július 17-én felmondott megállapodás alapján. Oroszországnak van egy listája azokról a követelésekről, amelyeket teljesíteni szeretne, mielőtt visszatér a megállapodáshoz.

Egy kapcsolódó – szintén 2022 júliusában közvetített – paktum értelmében az ENSZ tisztviselői beleegyeztek abba, hogy segítsenek az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportnak eljutni a világpiacokra.

Amint ez megtörténik, a gabonaszállítási megállapodást azonnal megújítják”

– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak.

A legfontosabb orosz igény az Orosz Mezőgazdasági Bank visszakapcsolása a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez.

Zakharova, a külügyminisztérium szóvivője szerint a Nyugat és az Egyesült Nemzetek Szervezete „megpróbálta bemutatni a JPMorgan által végzett fizetésfeldolgozást a SWIFT működő alternatívájaként”.

Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere korábban azt mondta újságíróknak, hogy Washington továbbra is megtesz mindent annak érdekében, hogy Oroszország szabadon exportálhasson élelmiszereket, ha újraélesztik a fekete-tengeri gabonával kapcsolatos megállapodást.

Míg az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportra nem vonatkoznak a nyugati szankciók, amelyeket Oroszország 2022. februári Ukrajna inváziója után vezettek be, Moszkva szerint a fizetési, logisztikai és biztosítási korlátozások akadályozták a szállítást.

James O’Brien, az Egyesült Államok külügyminisztériumának szankciókért felelős tisztviselője kijelentette, hogy Oroszországnak tisztában kell lennie azzal, hogy mit kér, és mi számít sikernek.

„Számos különböző követelést támasztottak, és mindegyik azzal kapcsolatos, hogy különböző orosz intézmények nem kapnak szolgáltatásokat a magánszektortól” – mondta újságíróknak. „Egyértelművé tettük, hogy készek vagyunk segíteni ezekben az ügyekben.”

Oroszország legalább 55 millió tonna gabonát exportálhat a 2023/24-es gazdálkodási szezonban, valamivel kevesebbet, mint a 2022/23-as szezon becsült rekordértéke, amely 57 millió tonna.

A nyugati országok azzal vádolták Oroszországot, hogy az élelmiszert háborús fegyverként használja fel, amikor felmondta a fekete-tengeri egyezményt, amely hozzájárult a globális élelmiszerárak leszorításához, majd ismételt légicsapásokat hajtott végre Ukrajna kikötőire és gabonasilóira.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

A piac még mérlegeli az orosz exportadó várható hatásait

2020. december 17. 05:47

Az exportőrök tartanak az orosz kormány legutóbbi gabonapiaci beavatkozásának hosszabb távú következményeitől.

Pozitív kilátások a Fekete-tengeri régióban

2021. április 9. 05:02

A hideg és havas időjárást hozó tavasz késleltette a 2021-es tavaszi gabonavetések kezdetét Ukrajna és Oroszország legtöbb régiójában.

Ukrajna is a gabonaszállító hajók gyorsabb ellenőrzését kéri

2022. október 13. 09:16

Az isztambuli tisztviselők "nem magyarázták meg megfelelően", miért "lassultak le" az ellenőrzések az elmúlt két hétben.

Kijev garanciákat kér az orosz ammóniaszállítás engedélyezéséért

2023. május 31. 07:36

Ukrajna garanciákat kér Moszkvától és az ENSZ-től arra vonatkozóan, hogy a fekete-tengeri gabona biztonságos exportjáról szóló megállapodás megfelelően működni fog, ha Kijev engedélyezi az orosz ammónia áthaladását Ukrajnán.