Az utóbbi években végzett kutatások rávilágítottak arra, hogy a közmondásos napi egy almának valóban rengeteg jótékony hatása van a testünkre. Segíti a koleszterinszint csökkentését, jelentős szerepet játszhat a súlycsökkentésben, megelőzhető vele a sztrók, az Alzheimer-kór, és az is kiderült, hogy a menopauza kellemetlen tüneteit is mérsékli.
Manapság, amikor hozzászoktunk, hogy a boltok polcain szó szerint mindent megtalálunk, ami csak égen és földön, közel és a világvégén megterem, divatos az úgynevezett szuperélelmiszereket az egzotikumokat tartalmazó polcokon keresni. Pedig hazai viszonyok között is megtalálhatjuk azokat az alapanyagokat, amelyek az egészség és hosszú élet forrásai lehetnek. Sőt, elég akár a saját kertünkben körülnéznünk!
Mi a helyzet az almával? Fejtsük ki kicsit tudományosabb alapokon is a témát! Az alma fitoösztrogént tartalmaz. A menopauza alatt a női nemi hormon, az ösztrogén szintje csökken, ami egyebek mellett hőhullámokat idéz elő. A fitoösztrogén ehhez a hormonhoz hasonlít, így képes ugyanazokhoz a receptorokhoz kötődni, aminek köszönhetően a kellemetlen tünetek csökkennek. Ez a hormonhatású anyag ugyancsak csökkenti a csontritkulás tüneteit.
A bór szintén nagyobb mennyiségben van jelen az almában, és az emberi szervezetbe kerülve az ösztrogén és a D-vitamin felszívódását segíti elő. Az urzolsav az alma héjában fordul elő nagyobb mennyiségben, az emberi szervezetben pedig a „jó” barna zsírszövet arányát fokozza, a „rossz” fehér zsírszövetét csökkenti. A pektin a vércukorszint stabilizálásában játszik szerepet, ezáltal kevésbé érzünk cukoréhséget, és vetjük rá magunkat adott esetben a család csokoládékészletére.
Az alma jótékony hatását a menopauzára már a Pink Lady fajtával indított kampányban is felhasználták a szemfüles marketingesek. Ám nem az egészségre gyakorolt hatását emelték ki, hanem 2000, 45 év feletti nő esetében azt vizsgálták, hogyan hat az almafogyasztás arra a jelenségre, hogy a menopauza alatt sok esetben megváltozik a szaglás és ízlelés, főleg amiatt, mert kevesebb nyál termelődik a szájban. Ennek következtében ugyanis a hölgyek ebben a korban fokozottan kívánják az édes ízt. Nos, az alma fogyasztása mindkét problémára azonnali enyhülést nyújt.
(Fotó: TatsianaVusava/Pixabay)