Agrárgazdaság

Kemény lépés: 5000 élelmiszertermék árát fagyasztották be Franciaországban

MTI

A francia kormányzat megelégelte, hogy a gyártók „nem tesznek meg mindent” az élelmiszerárak növekedése ellen. Az Unilever, a Nestlé és a Pepsi név szerint is „dorgálást” kaptak.

Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter bejelentette, hogy 5000 termék ára nem emelkedik és nem is csökken a közeljövőben az üzletekben, és hogy a gyártók és a szupermarketek közötti, általában az év végén kezdődő, 2024-re szóló ártárgyalásokat szeptemberre előrehozzák – adta hírül az MTI.

A kormány célja, hogy 2024 januárjától árcsökkentést érjen el – jelentette ki a tárcavezető a France 2 köztelevízióban a francia élelmiszerlánc szereplőivel folytatott megbeszélések végén. Jelezte, hogy a nagykereskedelmi árak csökkenését „azonnal és kötelezően” átvezetik az üzletek polcain kínált termékek áraira, és hogy ezt a gazdasági tárca felügyelete alá tartozó Verseny-, Fogyasztóvédelmi és Csalás Elleni Főigazgatóság (DGCCRF) ellenőrzi majd.

Bruno Le Maire úgy vélte, hogy a gyártók sokkal többet tehetnének az árak emelkedése ellen, külön megemlítve az Unilever, a Nestlé és a Pepsi óriáscégeket. Ugyanakkor üdvözölte azokat a gyártókat, amelyek árcsökkentést jelentettek be, mint például a tésztaspecialista Barilla és az Avril olajipari óriás, amelynek elnöke, Arnaud Rousseau a közelmúltban vette át a legjelentősebb mezőgazdasági szakszervezet, az FNSEA vezetését.

Áprilisban Olivia Grégoire akkori kereskedelmi miniszter azt ígérte, hogy az új tanév kezdetére látható árcsökkenés lesz a szupermarketek polcain, de a fogyasztók egyelőre ezt még nem tapasztalhatják.

A kormány azt remélte, hogy az árak a forgalmazók és az élelmiszergyártók közötti újratárgyalások eredményeként csökkennek. A tárgyalásokat általában december és március 1. között rendezik, ekkor dőlnek el a szupermarketekben az év hátralévő részében értékesített termékek nagy többségének értékesítési feltételei. Idén azonban nyár elején a kormány ismét tárgyalóasztalhoz ültette az élelmiszeripari szereplőket.

A francia statisztikai hivatal, az INSEE csütörtökön közzétett adatai szerint augusztusban 4,8 százalékkal nőtt az infláció éves szinten, ami egyértelmű emelkedést jelent júliushoz képest, amikor a fogyasztói árindex 4,3 százalék volt. Az INSEE szerint az infláció gyorsulása – április óta először – az energiaárak emelkedésével magyarázható, a villamos energia szabályozott tarifája ugyanis 10 százalékot emelkedett augusztus 1-jén.

(Fotó: RD Law/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország egyelőre leállítja a búzaszállításokat Szíriába

2024. december 20. 14:10

Oroszország felfüggesztette a Szíriába irányuló búzakivitelt az új kormánnyal kapcsolatos bizonytalanságok és a kifizetések késedelme miatt.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

A görögdinnye egy év alatt 16 százalékkal drágult

2021. július 12. 11:05

Éves viszonylatban a napraforgó-étolaj, a félbarna kenyér, a görögdinnye, a rizs, a gyümölcsjoghurt, a csirkeszárny, a zöldpaprika és az uborka ára ugrott meg a legjobban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) inflációs kosarában szereplő élelmiszerek közül. Ezzel szemben a citrom, az alma, a vöröshagyma és a narancs több mint tíz százalékkal olcsóbb lett.

Mekkora összeg jut el a gazdákhoz a boltokban értékesített élelmiszerek árából? Megrázóan kevés

2023. október 16. 07:10

Sok kézen megy keresztül egy élelmiszertermék, mire végül a fogyasztók asztalára kerül. Vajon milyen arányban részesednek a haszonból az alapanyagot megtermelő gazdák?

Ezért egyre drágább az olívaolaj

2024. augusztus 19. 08:10

Hőség, szárazság, kedvezőtlen időjárás: a termesztő országok rossz betakarítási körülményei miatt duplájára drágult az olívaolaj.

Franciaország az élelmiszerek árának esését ígéri

2023. június 13. 08:03

Míg a legtöbb országban a kiskereskedők és az élelmiszergyártók gyakran módosítják a termékek árát, Franciaország törvényben három hónapos határidőt szabott meg az ilyen tárgyalások lefolytatására.