A világhálót elárasztották azok a videók, amelyek azt mutatják be, hogyan lehet igaziból lemosni a termesztőktől vagy a boltokban vásárolt zöldségekről és gyümölcsökről a valódi szennyeződéseket – mert hogy azt a csapvíz nem mossa le...
Legalábbis így kommentálják a legnépszerűbb influencerek a videóikat, mi pedig elborzadva végignézhetjük, milyen lé jön le egy paradicsomról vagy egy uborkáról, amit eddig bátran megettünk vagy a családunk elé tettünk. De akkor hogy is van ez? Nem elég a víz, és csak a szódabikarbónás víz a jó? Mitől lesz egy termék tiszta, és mit távolít el ez a csodalé?
Mennyire lehet „koszos” az asztalunkra kerülő gyümölcs?
Függetlenül attól, hogy ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket hagyományos szabadföldi, üvegházi vagy hidropóniás termesztéssel termesztették, nem hihetjük azt, hogy nem lesz semmiféle szennyeződés a termék felszínén.
Ez lehet persze hagyományos kosz is: por, sár, föld, de lehetnek növényvédő szerek is, sőt, mivel élő dolgokról van szó, baktériumok is megtelepedhetnek rajta, olyanok is, mint akár a szalmonella, az E. coli vagy a lisztéria – a talaj vagy a víz szennyeződéséből adódóan. Nos, az új irányzat szerint éppen emiatt szükséges minden terményt szódabikarbónás vízzel leöblíteni, mielőtt elfogyasztjuk őket.
Mit mond a járványügyi hatóság?
A termesztés és betakarítás után sok terméknek szüksége van egy védőrétegre az ellátási láncon keresztül vezető útja során, amit általában viaszbevonat formájában meg is kap. Bár ezek a viaszbevonatok általában megfelelnek az élelmiszer-biztonsági előírásoknak, megesik, hogy néha színezéket vagy gombaölő szert is tartalmaznak.
A járványügyi hatóság szerint „minden terméket alaposan meg kell mosni folyó víz alatt, mielőtt elkészítjük és/vagy elfogyasztjuk őket, beleértve az otthon termesztett, élelmiszerboltban vagy termelői piacon vásárolt termékeket is.” Kérdés, hogy a folyó víz eltávolítja ezeket az anyagokat a termékekről?
Miért mossák le az emberek a zöldségeket/gyümölcsöket szódabikarbónával?
A szódabikarbónát számtalan módon használják, de ma az egyik legnépszerűbb felhasználási módja a zöldség/gyümölcsmosás: ehhez 2 csésze hideg vízhez 1 teáskanálnyi szódabikarbónát kell keverni és a zöldségeket, gyümölcsöket ebben a lében (vagyis a többszörösében) kell 12-15 percig áztatni.
Eztán le kell öblíteni és meg kell szárítani őket. A legfrissebb tanulmányok kimutatták, hogy míg a termékek szódabikarbónás oldatban történő mosása 66,7–98,9%-kal csökkenti a növényvédőszer-maradványokat, addig a csapvízben történő mosás csupán 26,7–62,9%-kal csökkenti ezt.
Mi a helyzet a növényvédő szerekkel?
A legnépszerűbb TikTok videókon a szódabikarbónás lemosás célja mindig a növényvédő szerek eltávolítása. Az USDA következetesen vizsgálja a termékeken található peszticid-szermaradványok szintjét, de az adatok szerint ezek nem érik el azt a szintet, ami káros lenne a fogyasztókra. A magasabb peszticidterhelés elkerülésének lehetséges módja, ha bio vagy helyi termelői piacokról vásárolunk.