Növényvédelmi előrejelzés

Kétmenetes gyomirtásra lehet szükség a repcében – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A repcével együtt kelnek az őszi T1-T2 csoportba tartozó gyomnövények, valamint az aratás során elszóródott árpa- és búzaszemek.

Az elmúlt hét az ország túlnyomó részén időjárási frontoktól mentes napokkal telt el. Kisebb csapadékzóna csak az északi határ mentén alakult ki, másutt folytatódott a szárazság. A nappali maximumok 25–30 oC körül alakultak, míg éjszakánként 15 fokot mérhettünk. A talaj felszíne teljesen kiszáradt, így nagyon nehéz az őszi vetésű növények alá a talajelőkészítés, viszont kedvez a zavartalan aratásnak.

Az áztató eső elmaradása az őszi káposztarepce kelésének okozza a legnagyobb problémát. A vetések túlnyomó többsége csapadékra vár, a kelés egyenetlen, a kikelt növények fejlődése stagnál.

A repcével együtt kelnek az őszi T1-T2 csoportba tartozó gyomnövények, valamint az aratás során elszóródott árpa- és búzaszemek, így várhatóan kétmenetes gyomirtásra lesz szükség. Kis mértékben csökkent a repcebolha károsítás veszélye, de a jelenlevő bolhaegyüttes még így is meghaladja a veszélyességi küszöbértéket.

A kikelt növények számára most a repcedarázs betelepedése okozza a legnagyobb problémát, mely folyamatosan párosodik, rakja tojásait, illetve a fejlettebb növényeken a kikelt álhernyók károsítanak. A darazsak létszámából ítélve a meleg nyár és a sok árvakelés kiváló állapotot teremtett a kártevő felszaporodásának, így a veszélyhelyzet tartósnak ígérkezik.

Repcedarázs álhernyója és kártétele

A bolha és a repcedarázs okozta kártételt fokozza a mezei pocok folyamatos szaporodása is, mely betelepedése megkezdődött a vetések szegélyeibe is. A helyenként most tapasztalt 4-7 db/100m2 egyedsűrűség további emelkedése várható a kedvező időjárási körülmények miatt.

A kissé csapadékosabb nyugat-dunántúli tájegységek repce vetésein már enyhe peronoszpóra tünetek jelentek meg az alsó leveleken. Amennyiben csapadékosabbra fordul az időjárás, a fertőzés terjedésével és erősödésével kell számolni. A növények 40–70%-án megtelepedett a levéltetű szárnyas alakja, ezzel egyidőben pedig megkezdődött a kolóniák kialakulása is. A fertőzés további erősödése várható.

A napraforgó aratása gyakorlatilag befejeződött, az ütemes betakarítást segítette a jórészt száraz és meleg időjárás, a termés mennyiségét és minőségét alig befolyásolta a tányérok megbetegedése. A sülevényes talajokon a makrofominás szárfertőzés felszaporodását figyelhettük meg, a kórokozó terjedésének kimondottan kedvez a száraz-meleg időjárás. Sok a gazdanövénye, így a vetésváltás nem jelent megoldást a hathatós védekezésre a makrofomina ellen.

Napraforgó makrofominás szárkorhadás és törés

A takarmánykukorica érését, a nedvességtartalom csökkenését elősegíti az idei ősz. A betakarítás folyamatosan halad. Az idei kukoricamoly fertőzés a növények mintegy 20%-át érintette, kissé alacsonyabb, mint az előző években.

Gyapottok bagolylepke hernyója kukoricán

A gyapottok bagolylepke jelenleg már a csemegekukorica táblákon és a zöldségféle növényeken károsít. A fejlettebb lárvák mellett igen sok a fiatal hernyó is, így több növénykultúrában védekezni kell a kártevő ellen.

(Vezérkép: FMC-Agro Hungary/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Magyarország legnépszerűbb gombaölő szere elbúcsúzik – de hatása méltó utódjában velünk marad

2023. október 2. 10:40

Az Európai Bizottság a 2023. május 24-25-én megtartott SCoPAFF ülésen leadott szavazatok alapján a dimoxistrobin gombaölő hatóanyag felhasználási engedélye meghosszabbításának megtagadását javasolta.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.

Bayer Farm: növényvédelmi technológiákkal ismerkedtek az egyetemi hallgatók

2019. június 19. 09:41

A szihalmi Goldfarm Kft. telephelyén látta vendégül a legújabb növényvédelmi technológiák és fajták iránt érdeklődőket a Bayer Hungária Kft. Crop Science üzletága.

Feszes technológiával kimagasló hozamok - a szélsőségek ellenére is (Videóval!)

2019. június 24. 07:24

A KITE Zrt. a nyár végi és az őszi vetésű kultúrákban nagy termést garantáló korszerű talajművelési és vetési technológiákat dolgozott ki az elmúlt években, és ehhez az agrotechnikához a legjobban illeszkedő hibrideket ajánlja.