Növénytermesztés

Jobb talaj- és vízgazdálkodás köztesnövény-termesztéssel

Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület

A köztes termesztés/intercropping különböző növények azonos (vagy egymást átfedő) időben és ugyanazon a területen történő termesztését jelenti.

A „csúsztatott” köztes termesztés/relay intercropping azt jelenti, hogy a kultúrákat csak az idő egy részében (nem teljesen átfedve) termesztjük együtt ugyanazon a területen. A sávos köztes termesztés/strip intercropping azt jelenti, hogy egy faj két vagy több sora másik faj sorai közé kerül.

A talajvédő növények és főnövények együttes termesztése

Korai talajborítás. Pl.: a bab vagy a fejes saláta gyorsan, sorokban vagy sávokban boríthatja a talajt, míg a kukorica, a cirok, a köles vagy a cukornád esetében hosszú időre van szükség ahhoz, hogy befedje a talajt és megvédje a talajerőforrásokat. Ahhoz, hogy a bab több napfényt kapjon, pl. kettős babsorok is alkalmazhatók.

Késői takarás. Egyes köztes kultúrák lassú érésük, évelők, kúszó vagy mászó képességük és bőséges virágzásuk miatt a másik növény betakarítása után fedik be és használják a talajt (egyes babfajták és a dinnyéhez hasonló tökfélék).

Alacsony talajborítottság. Hasonlóképpen, az alacsony termetű növények megvédhetik a talajfelszínt a nagy, nehéz, gyors esőcseppektől, amelyek a magasabb növények leveleinél egyesülnek, és amelyeket nem lassít a légsúrlódás.

Növények telepítése. Megvédhetjük a talajt oly módon is, hogy (pl.: a lejtő irányában keresztben) a kultúrnövényeket finom talajművelést és magágyat igénylő, aprómagvú kultúrnövényekkel termesszük együtt.

Kevesebb területre van szükség. A teljes betakarított termés és a talajtakarékos biomassza ugyanazon területen belül növelhető, csökkentve ezzel a lejtőkön és más érzékeny talajokon, illetve legelőkön és erdőkben történő művelés szükségességét.

Gondoskodjon arról, hogy legalább egy növénykultúra mindig óvja a talajt. Ha az egyik köztes növény nem remekel, a többi jelentős részben átveheti a helyét, legalábbis a kontúrvonalakban. A kudarc veszélye is csökkenhet az egyes kultúrák esetében, mert a keverék

  • jobb védelmet nyújt az erős szél, az erózió és az árvizek ellen;
  • jobb táplálékot és menedéket nyújt a növényi kártevők természetes ellenségeinek, és gátat képez egyes kártevők és betegségek terjedése ellen,
  • a repülő növény kártevők számára nehezebben azonosíthatóvá válnak. A madarak és a patkányok meglátják, kiszagolják és összeszedik az egyenletes sorokban csírázó magvakat, ezért a változatos és szabálytalan „keverék” zavaró hatása segítség lehet.

Vetésforgó

A köztes termesztés azonban csökkenti a teljes vetésforgó kialakításának lehetőségét, de pl. a kettős sorok vagy a sávok vetésforgóba illeszthetők. A köztes termesztésben szereplő fajok részben különbözhetnek fény-, víz-és tápanyag-felhasználási hatékonyságukban.

Azonban még a nitrogénmegkötő növények is főként a maguk számára szükséges nitrogénmennyiséget kötik meg, amelynek nagy része egy jó magbetakarítással vagy csak a növény felső részének és gyökereinek betakarításával jórészt elvonódik. Tudásra és gazdálkodási módszerekre van szükség ahhoz, hogy az egyes növények ne okozzanak sok kárt a másiknak, pl.: a termesztett növények szárára felkapaszkodó babok.

Kukorica – bab/tehénborsó termesztése

A korai talajborítás továbbra is a legfontosabb természetvédelmi kihívás. Az utolsó kiszámíthatatlan esőzéseket kihasználni képes, kúszó típusú tehénborsót rendszerint legalább 2 héttel a kukorica után vetik el. A szerző erre egy ígéretes és nem hagyományos köztes vetésmódot dolgozott ki és tesztelt 1986-ban Ghána déli részén. A gyorsan érő (60 napos), felálló, nagy termőképességű tehénborsót (Vigna unguiculata) 2 héttel a törpe kukorica kettős sorai előtt vetették el a lejtőn keresztben, dupla sorokban, az esős időszak nagyon korai szakaszában.

A tehénborsó hamar védelmet biztosított a talajnak és virágba is borult, mielőtt a kukorica árnyékot vetett volna rá. A kukorica vetéséhez egyenletesebb esőzésekre van szükség. Hagyományosan a tehénborsó a kukorica betakarítása után is tovább fejlődik a talajon. A sávos köztes termesztés kombinálható vetésforgóval is.

Agrárerdészet

Az agrárerdészet a köztes termesztés egyik típusának is tekinthető – erről bővebben a következő cikkben olvashat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Új szójababfajták használata a malacok takarmányozásában

2023. október 9. 12:40

Az ausztriai szója termőterülete az elmúlt években meredeken emelkedett, és megközelítette idén a 90 000 hektárt. A sertéstelepek is egyre nagyobb mértékben támaszkodnak a szója termesztésére. Gyakran felmerül a kérdés, hogy a gazdaság saját szójababja értelmesen felhasználható-e és hogyan a sertéstakarmányozásban.

A szójaliszt optimális tápértékének kiszámítása

2022. április 23. 13:07

Hogyan határozzák meg a szójadara optimális tápértékét?

Gondolatok a dél-amerikai szójatermesztésről, a betakarítás mértékéről

2019. július 26. 11:59

Az idei betakarítási szezon Brazíliában sokkal korábban kezdődött a megszokottnál, ami majd három hónapot jelent a dél-amerikai 2018/19-es aratási szezonban.

Hasznos tanácsok a szója termesztéséhez

2024. március 28. 12:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület szervezésében idén négy helyszínen nyílt lehetőség a hazai szójatermesztéssel kapcsolatos információk gyűjtésére, tapasztalatcserére.