Növénytermesztés

Fellélegezhetnek Békésben: a napraforgó és a kukorica hozama is tisztességes lett

Agrofórum Online

Rekordtermés is születhetett volna idén napraforgóból és kukoricából, de Békésben alighanem az átlagos hozammal is elégedettek a gazdák. Már csak a felvásárlási ár csüggesztő.

Jó évnek ígérkezett az idei a napraforgó és a kukorica szempontjából. Augusztus legelején a gazdák akár még rekordtermésben is reménykedhettek, de aztán a 2-3 hetes aszály és kánikula jelentősen lerontotta a hozamkilátásokat.

Most már azt kell mondanunk, hogy a Békésben betakarított mennyiségek elégedettséggel tölthetik el a termesztőket, különösen a katasztrofális 2022-es esztendő eredményeivel összehasonlítva. Csak emlékeztetőül: az évszázad aszályát hozó tavalyi évben a napraforgó országos termésátlaga hektáronként 1,8 tonna lett, a kukoricáé 3,4 tonna.

Ehhez képest most Békésben „békeévi” átlagtermésnek örülhetnek. A napraforgó már mind a raktárakban van, a kukorica betakarításának pedig a felénél tartanak a Viharsarokban. A napraforgónál 2,8 tonna/hektár átlagtermés született, a kukoricában eddig 6,5 tonna/hektárnál tartanak, ami elfogadható eredmény.

Egy kis pluszinformáció: szójánál 60 százalék a betakarítási arány, az átlaghozam 2,2 tonna/hektár – tudhattuk meg a Békés Vármegyei Betakarítási Agrárkoordinációs Bizottság legutóbbi ülésén.

A kukoricánál a szórás egyébként igen nagy, vannak gazdálkodók, akik csak 20 százaléknál tartanak, vannak, akik már betakarították a termést – közölte a Beol.hu megyei hírportál. A víztartalom 13–16 százalék között mozog, tehát a szárítást sem lehet megúszni. Az átvételi árak napraforgónál 100–115 ezer, kukoricánál 50–55 ezer forint tonnánként, ami továbbra is alacsonynak nevezhető.

Szeptember 30-án lezárult az aszálykár-bejelentések határideje is. Békésben mintegy 13 500 hektárra, 2100 parcellára 570 bejelentés érkezett. Az aszálykár-bejelentések több mint 45 százalékát elutasították.

(Fotó: Ilo/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Drágult a kukorica a vártnál alacsonyabb készletek miatt

2024. október 1. 06:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Kétmenetes gyomirtásra lehet szükség a repcében – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 19. 13:10

A repcével együtt kelnek az őszi T1-T2 csoportba tartozó gyomnövények, valamint az aratás során elszóródott árpa- és búzaszemek.

„Nem a legerősebb éli túl …, hanem az, aki jól tud alkalmazkodni.” – Charles Darwin

2018. december 19. 15:32

A termésmennyiség maximalizálása mellett ma a legnagyobb kihívás, a legrugalmasabban alkalmazkodó hibridek ajánlása azoké, amelyek minden körülmény között kiszámítható termést és jövedelmet biztosítanak. A Caussade a 2019. évi kukorica kínálatát ennek a gondolatnak a mentén állította össze.

Már általános a kukoricamoly fertőzés

2019. július 16. 10:07

Folyamatosan figyelni kell a kihelyezett feromon csapdák fogási anyagát, nehogy meglepetés érje a termelőket.