Növénytermesztés

Fellélegezhetnek Békésben: a napraforgó és a kukorica hozama is tisztességes lett

Agrofórum Online

Rekordtermés is születhetett volna idén napraforgóból és kukoricából, de Békésben alighanem az átlagos hozammal is elégedettek a gazdák. Már csak a felvásárlási ár csüggesztő.

Jó évnek ígérkezett az idei a napraforgó és a kukorica szempontjából. Augusztus legelején a gazdák akár még rekordtermésben is reménykedhettek, de aztán a 2-3 hetes aszály és kánikula jelentősen lerontotta a hozamkilátásokat.

Most már azt kell mondanunk, hogy a Békésben betakarított mennyiségek elégedettséggel tölthetik el a termesztőket, különösen a katasztrofális 2022-es esztendő eredményeivel összehasonlítva. Csak emlékeztetőül: az évszázad aszályát hozó tavalyi évben a napraforgó országos termésátlaga hektáronként 1,8 tonna lett, a kukoricáé 3,4 tonna.

Ehhez képest most Békésben „békeévi” átlagtermésnek örülhetnek. A napraforgó már mind a raktárakban van, a kukorica betakarításának pedig a felénél tartanak a Viharsarokban. A napraforgónál 2,8 tonna/hektár átlagtermés született, a kukoricában eddig 6,5 tonna/hektárnál tartanak, ami elfogadható eredmény.

Egy kis pluszinformáció: szójánál 60 százalék a betakarítási arány, az átlaghozam 2,2 tonna/hektár – tudhattuk meg a Békés Vármegyei Betakarítási Agrárkoordinációs Bizottság legutóbbi ülésén.

A kukoricánál a szórás egyébként igen nagy, vannak gazdálkodók, akik csak 20 százaléknál tartanak, vannak, akik már betakarították a termést – közölte a Beol.hu megyei hírportál. A víztartalom 13–16 százalék között mozog, tehát a szárítást sem lehet megúszni. Az átvételi árak napraforgónál 100–115 ezer, kukoricánál 50–55 ezer forint tonnánként, ami továbbra is alacsonynak nevezhető.

Szeptember 30-án lezárult az aszálykár-bejelentések határideje is. Békésben mintegy 13 500 hektárra, 2100 parcellára 570 bejelentés érkezett. Az aszálykár-bejelentések több mint 45 százalékát elutasították.

(Fotó: Ilo/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

A szójabab négy hete drágul a kínai keresleti remények miatt

2023. november 4. 09:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárta a hetet.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica csövét károsító betegségek (2/1.)

2019. június 8. 04:36

A kukorica a legnagyobb területen termesztett, egyben legfontosabb takarmánynövényünk, bár az elmúlt években változást mutat a felhasználás szerkezete. Az élelmiszeripari hasznosítása fokozatosan nő, jelenleg mintegy 2,7 millió tonna, ezzel ellentétben takarmányként egyre kevesebbet (2,3 millió tonna) használunk fel. A hazai piacra szánt kukoricánál a deoxinivalenol (DON), és az aflatoxin mennyiségét kell tanúsítvánnyal igazolni, míg az exportra szánt tételeknél akár 4-5 féle toxinra is kérhetnek vizsgálatot.

Az ukrán betakarítás 51 millió tonnánál tart

2023. január 15. 07:37

Az ukrán szaktárca közleménye szerint a gazdálkodók 10,9 millió hektáron takarítottak be termést, a gabonatermés átlagosan 4,7 tonna hektáronként.