34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Növényvédelem

Újra emelkednek a güzühalmok

Agrofórum Online

Tavaly szinte egy sem volt, de az idén máris megjelentek az első güzühalmok, vagy más néven güzühordások.

A güzüegerek által épített halmok, a güzühordások az ország több területén hozzátartoznak a határ őszi képéhez. Mekkora kártétel fűződik e rágcsálóhoz, sőt, okoz-e egyáltalán érzékelhető kárt?

A güzükről és a güzühordásokról

A güzüegerek kicsi, háziegér-méretű mezei rágcsálók, amelyek a tél közeledtével kezdik el építeni az áttelelésüket segítő földhalmokat. A tavalyi évben fellépő rendkívüli aszály a látottak alapján – a mezei pocokhoz hasonlóan – jelentősen csökkentette a számukat, alig lehetett az előző év őszén güzühalmokat látni.

Ez még azokon a helyeken is igaz volt, ahol biztosan jelen volt a rágcsáló, amit a megelőző években jól mutattak a területen sorakozó halmok. Az idei év azonban kedvező lehetett a güzük számára, mert máris egyre több épülő földhalmot látni. Az már nagyobb baj, hogy azok a viszonyok, amelyek kedveztek güzüknek, egyben a mezei pockot is segítették, ami helyenként gradációs szintű felszaporodásához vezetett.

A güzühordások, vagy güzühalmok (1. kép) eltérő méretű földhalmok, amelyeket sokszor a nem művelt részeken, a ruderális területeken, vagy a művelt, ám felgyomosodott táblákon épülnek. A méretbeli különbség annyit jelent, hogy a halom a combközépig érő, akár több méternyi kerületűtől kezdve, az egészen kicsi, a talajszintről alig elemelkedőig bezárólag bármekkora lehet.

1. kép

Építői a halom belsejében nagy mennyiségű növényi termést és törmeléket halmoznak fel (2. kép), amire sokszor még azelőtt ráakadhatunk, mielőtt azt földdel letakarnák (3. kép). Ennek nem is feltétlenül tartalék élelemként van szerepe, azt inkább csak akkor hasznosítják ilyen módon, ha táplálékhiány alakulna ki a halom környékén, hanem segítségével biztosítják a halom nedvességgel szembeni jobb szigetelését.

2. kép
3. kép

Bár annak kialakítása önmagában is segít szárazon tartani az alatta kiépített járat- és kamrarendszert, oldaláról a csapadékvíz, vagy hóolvadék anélkül tud lefolyni, hogy azokat átnedvesítené. Miután a güzücsalád szerencsésen átvészelte a telet, tavasszal szétszélednek és minden tagja önálló életet kezd.

Okoz-e károkat a güzüegér?

A halmok építésekor a güzüegerek olyan növényi részeket használnak fel, amihez könnyen hozzáférnek. Ezek lehetnek a táblaszél, vagy gyomos tábla gyomnövényeinek zöld részei (4. kép), esetleg termésük, napraforgótáblán kerülhet bele napraforgókaszat, ami származhat a tányérokból is és a tarlóról is.

4. kép

Mindezzel azonban érdemi kárt nem okoz. Ahol azonban ilyen mégis megtörténhet, az a szemescirok termesztése. Ebben a kultúrában hatalmas halmok (5. kép) épülhetnek, aminek belsejében nagy tömegben találhatunk cirokmagot (6. kép).

5. kép
6. kép

Ami sajnos sokszor nem a tarlóról származik, hanem azokat a güzük a bugákról rágják le (7. kép) és hordják össze. Ahhoz, hogy ez egy ciroktáblán elérje a gazdasági károkozás szintjét, igen nagy egyedszámnak kellene lennie és igen sok halomnak kellene épülnie, aminek kevés az esélye, azonban az embert sokszor megdöbbenti a felhalmozott, akár több talicskányira rugó magtömeg látványa.

7. kép

Nem károkozás, inkább csak kellemetlen a halmok által időnként okozott meglepetés. Ami abból fakad, ha a traktor, a kombájn, vagy bármilyen erőgép ráfut egy méretes güzühordásra (8. kép). Ez bizony egy éjszakai műszakban komoly ébresztő is lehet akár, mert ilyen esetekben azért elrepül ez-az a fülkében.

8. kép

De mindezekért ne haragudjunk meg a güzüegerekre, érdekes színfoltjai ők a határnak!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

LO legyen, vagy HO legyen? - LG legyen!

2019. február 12. 07:26

Kedves Olvasó! Ha az elmúlt hetekben Ön is feltette már magának a fenti kérdést, úgy érdemes néhány percet szánnia alábbi ajánlatunkra.

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.

Egy lépéssel a csúcs felé – A Syngenta napraforgó gyomirtási technológiai ajánlata 2020-ban

2020. március 16. 12:48

A 2019-es év ismét rekordterméssel örvendeztette meg a napraforgó termesztőket, amely sok tényező szerencsés együtt állásának köszönhető. Ahhoz, hogy a hibridjeinkben rejlő terméspotenciált a lehető legjobban ki tudjuk használni a jövőben is odafigyelésre és a termesztéstechnológia finomhangolására van szükség. A termésmaximalizáláshoz vezető lépcső egyik jelentős foka a növényvédelemben rejlik, ezen belül pedig a hatékony és a lehető legszelektívebb gyomszabályozás kardinális kérdés.

Az olajipari növények 2017. évi vetőmag-szaporítási tapasztalatai

2018. december 29. 10:33

Az elmúlt évet jónak értékelhetjük a napraforgó és a repce szaporításai számára, míg a szója vetőmag-előállítása szempontjából bekövetkezett az a visszaesés, ami szakmailag várható volt. Az olajos növények hazai vetőmag-előállításában a napraforgó és a káposztarepce vetőmagtermesztése növekedett, míg a szója szaporítása iránti kedv tovább csökkent.