Növényvédelem

Újra emelkednek a güzühalmok

Agrofórum Online

Tavaly szinte egy sem volt, de az idén máris megjelentek az első güzühalmok, vagy más néven güzühordások.

A güzüegerek által épített halmok, a güzühordások az ország több területén hozzátartoznak a határ őszi képéhez. Mekkora kártétel fűződik e rágcsálóhoz, sőt, okoz-e egyáltalán érzékelhető kárt?

A güzükről és a güzühordásokról

A güzüegerek kicsi, háziegér-méretű mezei rágcsálók, amelyek a tél közeledtével kezdik el építeni az áttelelésüket segítő földhalmokat. A tavalyi évben fellépő rendkívüli aszály a látottak alapján – a mezei pocokhoz hasonlóan – jelentősen csökkentette a számukat, alig lehetett az előző év őszén güzühalmokat látni.

Ez még azokon a helyeken is igaz volt, ahol biztosan jelen volt a rágcsáló, amit a megelőző években jól mutattak a területen sorakozó halmok. Az idei év azonban kedvező lehetett a güzük számára, mert máris egyre több épülő földhalmot látni. Az már nagyobb baj, hogy azok a viszonyok, amelyek kedveztek güzüknek, egyben a mezei pockot is segítették, ami helyenként gradációs szintű felszaporodásához vezetett.

A güzühordások, vagy güzühalmok (1. kép) eltérő méretű földhalmok, amelyeket sokszor a nem művelt részeken, a ruderális területeken, vagy a művelt, ám felgyomosodott táblákon épülnek. A méretbeli különbség annyit jelent, hogy a halom a combközépig érő, akár több méternyi kerületűtől kezdve, az egészen kicsi, a talajszintről alig elemelkedőig bezárólag bármekkora lehet.

1. kép

Építői a halom belsejében nagy mennyiségű növényi termést és törmeléket halmoznak fel (2. kép), amire sokszor még azelőtt ráakadhatunk, mielőtt azt földdel letakarnák (3. kép). Ennek nem is feltétlenül tartalék élelemként van szerepe, azt inkább csak akkor hasznosítják ilyen módon, ha táplálékhiány alakulna ki a halom környékén, hanem segítségével biztosítják a halom nedvességgel szembeni jobb szigetelését.

2. kép
3. kép

Bár annak kialakítása önmagában is segít szárazon tartani az alatta kiépített járat- és kamrarendszert, oldaláról a csapadékvíz, vagy hóolvadék anélkül tud lefolyni, hogy azokat átnedvesítené. Miután a güzücsalád szerencsésen átvészelte a telet, tavasszal szétszélednek és minden tagja önálló életet kezd.

Okoz-e károkat a güzüegér?

A halmok építésekor a güzüegerek olyan növényi részeket használnak fel, amihez könnyen hozzáférnek. Ezek lehetnek a táblaszél, vagy gyomos tábla gyomnövényeinek zöld részei (4. kép), esetleg termésük, napraforgótáblán kerülhet bele napraforgókaszat, ami származhat a tányérokból is és a tarlóról is.

4. kép

Mindezzel azonban érdemi kárt nem okoz. Ahol azonban ilyen mégis megtörténhet, az a szemescirok termesztése. Ebben a kultúrában hatalmas halmok (5. kép) épülhetnek, aminek belsejében nagy tömegben találhatunk cirokmagot (6. kép).

5. kép
6. kép

Ami sajnos sokszor nem a tarlóról származik, hanem azokat a güzük a bugákról rágják le (7. kép) és hordják össze. Ahhoz, hogy ez egy ciroktáblán elérje a gazdasági károkozás szintjét, igen nagy egyedszámnak kellene lennie és igen sok halomnak kellene épülnie, aminek kevés az esélye, azonban az embert sokszor megdöbbenti a felhalmozott, akár több talicskányira rugó magtömeg látványa.

7. kép

Nem károkozás, inkább csak kellemetlen a halmok által időnként okozott meglepetés. Ami abból fakad, ha a traktor, a kombájn, vagy bármilyen erőgép ráfut egy méretes güzühordásra (8. kép). Ez bizony egy éjszakai műszakban komoly ébresztő is lehet akár, mert ilyen esetekben azért elrepül ez-az a fülkében.

8. kép

De mindezekért ne haragudjunk meg a güzüegerekre, érdekes színfoltjai ők a határnak!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

A napraforgó-feldolgozók vannak jobb helyzetben, nem a termelők: Európában 10 millió tonna termés várható

2023. szeptember 7. 13:10

Bő félmillió tonnával terem több napraforgó a tavalyinál Európában. Az oroszországi termés a 2022-es hasonló lesz, 16 millió tonna, az ukrajnai viszont nagyobb, így összességében 2-3 millió tonnával több termésre számíthatunk a kontinensen. Jelentős átmenő készletek is vannak az ótermésből, ez pedig nem a termesztőket hozza előnybe.

Megjelent a Nufarmer Magazin 32. száma!

2022. április 5. 10:37

Magazinunkban azokat a gyomirtó, gomba- és rovarölő termékeket, valamint technológiákat mutatjuk be, amelyek tavasszal hatékonyan használhatók a szántóföldi kultúrákban, szőlőben és gyümölcsösökben.

Biztos lehet a Zamir és a Mavrik hatékonyságában

2019. február 18. 09:17

Megállapítható, hogy a vizsgált kombinációkban történő kijuttatásuk nem jelent kockázatot a méhekre.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

2022. szeptember 27. 08:42

Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.