Növényvédelem
Növényvédelem

Rovarpusztulás: mégsem a mezőgazdaság a felelős?

Rovarpusztulás: mégsem a mezőgazdaság a felelős?

Agrofórum Online

Egy új tanulmány szerint az időjárás lehet a legfőbb felelőse a rovarok pusztulásának, ugyanakkor a módszertannal szemben többen kritikát fogalmaztak meg.

És marad a kérdés: mit tehetnek a gazdálkodók a biológiai sokszínűségért, ha az időjárás megtizedeli a rovarokat?

Az időjárás okolható a rovarok pusztulásáért – erre a következtetésre jutott egy a Würzburgi Egyetemen dolgozó ökológus. A Nature című szaklapban számolt be arról, hogy sem a növényvédő szerek, sem az életterük csökkenése nem tehető elsődlegesen felelőssé a rovarok pusztulásáért. Az eredményekhez időjárási adatok elemzéséből jutott.

Vajon ez felmentést adhat a gazdáknak? Azért a válasz nem ilyen egyszerű, mindenesetre valóban nem lehet minden természeti kárért a gazdákat hibáztatni.

6 évvel ezelőtt hívták fel a figyelmet először arra, hogy jelentős mértékű rovarpusztulás tapasztalható. Később a pusztulás egyik felelősének a modern mezőgazdaságot nevezték meg: a növényvédőszer-használatot, a túlságosan homogén környezetet és a termesztés intenzívebbé válását okolták a bogarak és társaik pusztulásáért.

A würzburgi kutatók most talán leveszik a keresztet a mezőgazdaságról. A rovarok számának és az időjárási adatoknak az összehasonlításából kiderült, hogy amikor az elmúlt 27 évben kevesebb volt a rovar, az összefüggést mutatott az időjárással. A meleg, száraz tél a rovarok számának csökkenését okozza, ahogy a hűvös, csapadékos nyár is, amikor a rovarok ráadásul kevésbé aktívak.

Ennek alapján a kutatók feltételezik, hogy a klímaváltozás fontos szerepet játszik a rovarpusztulásban. Ez megmagyarázná azt is, miért csökken a rovarok által képzett biomassza igen nagy léptékben és a legkülönbözőbb élőhelyeken.

Például 2019-ben egyaránt jelentős volt a rovarbiomassza az intenzíven művelt területeken és erdőkben-mezőkön, ugyanakkor a fajszám lényegesen alacsonyabbnak bizonyult a művelt területeken. A biodiverzitás csökkenése és az éghajlatváltozás között szoros az összefüggés, azért nagyon fontos, hogy a klímaváltozást lehetőségeink szerint mérsékeljük.

Más kutatók szerint viszont hibás döntés volt közzétenni a cikket. Mert tény, hogy az időjárásnak is szerepe van a rovarok pusztulásában, de tudatosítani kell, hogy a többi ok legalább olyan jelentős. Az időjárás pedig nemcsak a rovarokra, hanem magára a mezőgazdaságra is hatással van, így nem elég az időjárással foglalkozni, hanem minden egyéb tényezőt figyelembe kell venni.

(Fotó: David Hablützel/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Salmonella baktérium lehet a klímaváltozás egyik nyertese

2024. szeptember 6. 13:10

A meleg és a pára nemcsak a növénybetegségeknek kedvez, hanem a nyomukban elszaporodó Salmonellának is, amely a nyers zöldségekkel fertőz.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.

Szántóföldi védekezés a meztelencsigák ellen

2024. augusztus 27. 10:40

Az év első fele kedvezett a csigák felszaporodásának. Bár még nem tudjuk, mit hoz az ősz, érdemes rájuk felkészülni, különösen repce vetése esetén.

A sárguló, klorózisos levelek nyomában: okok és tünetek

2024. augusztus 23. 09:40

A klorózisnak, vagyis levélsárgulásnak számos oka lehet. Lehet természetes folyamat, de utalhat káros hatásokra, betegségekre, tápanyaghiányra is.

Jön az eső - bajban lesznek, akik aratnak

2018. június 26. 06:42

A hétvége hűvös, de a legtöbb helyen száraz időjárása után a hét közepén csak kis mértékben melegszik az idő, és egy mediterrán ciklon hatására szerdán sokfelé kell esőre, majd csütörtökön és pénteken az eső mellett záporokra, zivatarokra is számítani.

Agrometeorológia: újabb jelentős csapadék érkezhet

2018. február 5. 16:15

A 2018-as január általában 3-4 fokkal enyhébb volt az átlagosnál, és a szokásosnál 10-15 mm-rel kevesebb csapadékot hozott, ettől több csak a déli határszélen hullott.

A ködös időt borús követi

2022. november 14. 06:36

A legalacsonyabb hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. A délutáni órákra 9 és 14 fok közé melegszik a levegő.

Miért jósolnak olyan gyakran esőt a meteorológusok?

2023. november 11. 07:10

Elő-előfordul, hogy felháborodunk, amikor az „időjósok már megint nem találják el”, hogy milyen idő lesz aznap: ragyogó napsütésre készül a gazda a betakarításhoz, és leszakad az ég, vagy épp ellenkezőleg, kiszórja a gyomirtót némi bemosó csapadékra számítva, ám az végül nagy ívben elkerüli a földjét. De mit is jelent az, hogy bizonyos százalék a csapadék valószínűsége?