A kínai Shenzhou–16 űrhajó legénysége a Föld körüli pályán saját élelmiszert termeszt. Az űrkert már jelenleg is 100-féle vetőmagnak ad teret a fejlődésre – speciális körülmények között.
A küldetés parancsnoka, Jing Haipeng, valamint az űrhajósok, Zhu Yangzhu és Gui Haichao zöldséget termesztenek egy tudományos kísérlet keretében. A Shenzhou–16 asztronauták „zöldségeskertje” a Földhöz képest fejjel lefelé helyezkedik el az űrállomáson.
A trió a Kínai Űrhajózási Kutató és Oktató Központ kutatói által tervezett „űrkert” termesztésére szolgáló eszközt használta. Ez szabályozza a hőmérsékletet, a páratartalmat, az oxigén- és szén-dioxid-szintet, hogy a növények fejlődéséhez megfelelő környezetet teremtsen.
Az „űrkert” a jövőben nemcsak élelmet, oxigént és vizet biztosít majd az űrhajósok számára, hanem kísérleti platformként is szolgál majd a különleges környezetek – például az űrbeli mikrogravitáció – növények növekedésére gyakorolt hatásainak tanulmányozására.
A Shenzhou–16 misszió legénysége a Tiangong fedélzetén töltött idő alatt Thale zsázsát és más növényeket termesztett. Mindeközben egyébként a Tiangong pillanatnyilag is legalább 100-fajta vetőmagnak ad otthont.
Ezeket kozmikus sugárzásnak teszik majd ki, és tanulmányozás céljából visszahozzák a Földre. A tudósok azt remélik, hogy izolálni tudják majd azokat a jótékony mutációkat, amelyekkel a termesztett növényfajtákat fejleszteni tudják.
A Shenzhou–16 legénysége egyébként nem szorul arra, hogy saját maga termesszen élelmiszert. Az űrhajósok a Tianzhou teherűrhajó által szállított 120 különböző ételből válogathatnak, amíg a Föld körüli pályán tartózkodnak.
Kína 2022 végén fejezte be a három egységből álló Tiangong építését. A Shenzhou–16 május 29-én indult útnak, felváltva a Shenzhou–15 legénységét. Jing és társa valamikor novemberben adják át az űrállomás irányítását az érkező Shenzhou–17 még meg nem nevezett legénységének.