Az ukrán gabona- és olajos magvak növénytermesztési ágazatának veszteségei meghaladhatják a 3,2 milliárd dollárt 2023-ban a magas logisztikai költségek, valamint az üzemanyag- és műtrágyaár-emelkedések miatt, amelyek a következő években a vetésterületek csökkenésével fenyegetnek – közölte a mezőgazdasági termelők szervezete.
Ukrajna a világ egyik vezető élelmiszer termelője és -exportőre, agrárágazata pedig hagyományosan nyereséges. Az orosz invázió előtt Ukrajna exportjának nagy részét a Fekete-tenger mélytengeri kikötőin keresztül szállította, amelyek 2022 februárja óta teljesen vagy részben blokkoltak.
A korlátozott exportlehetőségek, amelyek most a Duna kis kikötőire és a kelet-európai vasútra összpontosulnak, megsokszorozták a logisztikai kiadásokat, és ennek következtében csökkentették a kereskedők által a gazdálkodóknak kínált árat. A kikötőbezárások az import üzemanyag, a vetőmag, a műtrágya és a mezőgazdasági gépek alkatrészeinek drágulásához is vezettek.
Az Agrártanács, Ukrajna legnagyobb mezőgazdasági csoportja szerint a búzatermelés költsége 2023-ban körülbelül 146 dollár volt tonnánként, az átlagos eladási ár pedig 102 dollár volt. A gazdálkodók 149 dollárt költenek kukoricatermesztésre, és 94 dollárért értékesíthetik.
Az Agrártanács kijelentette, hogy 2023-ban még a napraforgó- és repcetermesztés is veszteséges lesz, és csak a szója adna némi hasznot a gazdáknak. A termelők elmondták, hogy a nagy veszteségek miatt már csökkent a 2024-es termés vetése.
„2000 hektár őszi búza vetését terveztük, de csak 1000 hektárt vetettünk el” – mondta Ruslan Holub, aki Közép- és Dél-Ukrajnában a több mint 10 ezer hektárral rendelkező Tak gazdaság igazgatója.
„A gazdálkodók elsősorban pénzügyi képességeik alapján határozzák meg, hogy mekkora területet vethetnek be” – mondta Oleh Khomenko, az Ukrán Agribusiness Club, egy gazdasági társaság vezetője.
A gazdálkodói szervezetek nem jelezték előre a 2024-es búzabetakarításra tervezett terület nagyságát, az ukrán mezőgazdasági minisztérium továbbra is 4,4 millió hektár körül tartja az őszi búza vetésterületi előrejelzését.
Nemcsak az anyagi nehézségek, hanem a kedvezőtlen időjárás is jelentősen csökkentheti a vetésterületet idén ősszel. Ukrajna az őszi búza, az árpa és a repce hagyományos termesztője.
Az állami időjárás-előrejelzők a héten azt közölték, hogy az ukrán régiók többségében elhúzódó csapadékhiány kedvezőtlen feltételeket teremtett mind a téli vetések, mind a már elvetett növények számára.
Szerintük a talajnedvesség szempontjából a legrosszabb helyzet az Odessza, Herszon, Mikolajiv, Kirovohrad, Vinnica, Cserkaszi, Harkov régiókban volt, ahol a talajrétegek felső 20 cm-e teljesen kiszáradt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A kijevi mezőgazdasági minisztérium adatai szerint a mezőgazdasági termelők 3,02 millió hektár őszi búzát vetettek 2023. október 16-ig, szemben az egy évvel ezelőtti 2,5 millió hektárral.