Gépinfo

Megskalpolja a talajfelszínt egy forradalmi munkaeszköz

Agrofórum Online

Akár 12 centiméter mélyen hatol a talajba az a munkagép, amelynek speciális forgótárcsái elválasztják a gyomok gyökerét a növények felső részétől, így végeznek tökéletes gyomirtást.

A hannoveri Agritechnica szakkiállítás (idén november 12–18. között tartják) számos gyártónak teremt alkalmat arra, hogy előrukkoljon egy friss, újszerű, vagy akár forradalmi fejlesztéssel. A német 4Disc cég munkagépe is a figyelemre méltók közé tartozik.

Az Acticut leginkább talán egy szántóföldi kultivátorra hasonlít, ám a rajta lévő művelőelemek meglehetősen szokatlanok. A munka nagy részét a talajra merőlegesen elhelyezkedő, folyamatos horizontális forgást végző, hidraulikusan hajtott tárcsák végzik el.

A munkamélység 1 centimétertől egészen 12 centiméterig terjedhet. Az éles tárcsák szinte megskalpolják a talajfelszínt, a növényeket a gyökereiknél vágják el. Nem tépik tehát ki azokat, a gyökereiktől megfosztott gyomok pedig gyorsan elszáradnak a felszínen, esélyük sem marad a túlélésre.

A lúdtalpkapákkal ellentétben ezeknél a szokatlan kialakítású tárcsáknál nincs szükség nagy nyomásra ahhoz, hogy a földbe hatoljanak. Ennek ellenére precízen dolgoznak, a gyártó tapasztalata szerint a humuszban gazdag, kötöttebb talajokban éppúgy, mint homokon.

A tárcsák „támadási szöge” változtatható, illetve automata szintezőrendszer gondoskodik arról, hogy a mögöttük lévő rugós egyengetők, illetve a három sorban elhelyezkedő pálcás elmunkálók mindig az optimális pozícióban dolgozzanak.

A tárcsák kiosztásának köszönhetően a vágás a teljes talajfelszínen megtörténik. A munkaszélesség 3–4,5–6 méter lehet, a gerendelymagasság 76,3 centiméter, ami kiváló átömlést tesz lehetővé. A legkisebb (3 méteres) gépváltozat tömege 1210 kilogramm.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Forradalom a traktorok alatt: jönnek az okos abroncsok

2025. július 13. 11:10

Az agrár gumiabroncspiac 2025-ben világszerte eléri a 7 milliárd dollárt, Európában 2,3 milliárdot – fenntarthatóság és IoT vezérli a jövőt.

100 éve mozgásban – jubileumot ünnepel a Kramer

2025. július 9. 14:10

A mezőgazdasági és építőipari gépek egyik legismertebb európai gyártója, a Kramer idén ünnepli alapításának 100. évfordulóját.

Töretlenül nő a kereslet az akkumulátoros gépekre

2025. június 7. 14:10

Egyre népszerűbbek Magyarországon is az akkumulátoros kerti gépek és a robotfűnyírók – a Husqvarna szerint a piac szárnyal.

50 éves a Fliegl: fél évszázada a mezőgazdaság szolgálatában! 

2025. június 3. 11:10

Érzelem, innováció és közösség: így ünnepelt együtt a Fliegl család és partnerei a cégcsoport fél évszázados történetét.

A mechanikai gyomirtás eszközeivel erősít a Kverneland

2023. február 1. 15:39

Január 31-én a Kverneland Gorup megállapodást írt alá a francia BC Technique S.A.S. vállalat részvényeinek 100%-os megvásárlásáról, amely a sorközművelő kultivátorok, rotációs kapák, irányító interfészek egyik vezető gyártója és termékeit a Phenix Agrosystem márkanév alatt forgalmazza.

Önállóan dolgozó traktor és autonóm talajművelés – az agrártechnológia következő mérföldköve

2023. június 12. 10:10

Képzelje csak el! Egy traktor, amely nemcsak, hogy gondolkodik, hanem lát is. Egy traktor, amely mindig készen áll a munkára, függetlenül attól, hogy milyen korán vagy milyen késő van.

Aratás után talajművelés - Kerner kultivátorok a Vektor gépbemutatóján

2019. július 29. 06:26

Július 22-én a Győr-Moson Sopron megyei Bogyoszlón vette kezdetét a Vektor-Holding Kft. országos Kerner roadshow-ja, ami során a gazdálkodók négy innovatív talajművelő eszközt ismerhettek meg.

Gépészet Videó

Az ultra-sekély talajművelésben rejlő agronómiai lehetőségek

2020. augusztus 12. 08:57

Joggal merül fel a kérdés, ha most újdonságként itt van a fenti címben említett az ultra-sekély művelés, akkor vajon létezik-e sekélyművelés is? Nos, a válasz talán azért egyszerű, mert az okszerű sekélyművelés kidolgozása is a Väderstad nevéhez kötődik, egészen pontosan egy 20 évvel ezelőtt bemutatott munkagéphez, a Väderstad Carrier-hez, akkori nevén Rexius Carrier-hez.