Agrárgazdaság

Kína felvásárolja a francia és az ausztrál búzát

Agrofórum Online

Kereskedelmi források szerint Kína rekordmennyiségű búzát importál idén, mivel az esők károsítják a termést, és az exportáló országok száraz időjárása miatti aggodalmak fokozzák Peking vásárlási kedvét, miközben az árak viszonylag alacsonyak.

A kereskedők szerint Kína eszeveszett vásárlása valószínűleg támogatja a világpiaci árakat, amelyek idén több mint egynegyedével estek, a legnagyobb exportőr Oroszország bőséges kínálata ömlik közben a globális piacra.

A világ legnagyobb búzatermelője és -fogyasztója, Kína mintegy kétmillió tonna újtermésű ausztrál búzát vásárolt októberben, decemberi szállításra – közölték kereskedelmi források a Reutersszel.

Szeptember óta körülbelül 2,5 millió tonna francia búzát is lefoglaltak december-márciusi szállításra – közölték, megjegyezve, hogy ez az év ezen időszakához képest szokatlanul nagy mennyiség.

Összességében Kína 2023-as importja várhatóan eléri a 12 millió tonnát, két szingapúri székhelyű kereskedő szerint meghaladják a 2022-es rekordot, a 9,96 millió tonnát, és a lendületes vásárlások várhatóan 2024-ben is folytatódik.

„Kínának idén gondjai voltak a termésminőséggel, és Ausztrália, amely Kína fő búzaszállítója, sokkal kisebb termést fog hozni – mondta az egyik szingapúri kereskedő, aki egy Kínának búzát értékesítő nemzetközi vállalatnál dolgozik. – Amennyit csak tudnak, és a lehető legkorábban vásárolnak. Az ellátások végül szűkülni fognak, különösen Ausztráliából” – mondta a kereskedő.

Kína azt közölte, hogy búzatermése idén 0,9%-kal 134,5 millió tonnára zsugorodott, ami hét év óta az első csökkenés a megnövekedett vetésterület ellenére, miután a heves esőzés az érett gabonát megtépázta a kulcsfontosságú központi termőterületen közvetlenül a betakarítás előtt.

A két szingapúri kereskedő és egy sydney-i kereskedő becslései szerint azonban az idei kínai termés mintegy 25 millió tonnáját, vagyis a kínai termés 20%-át károsították meg az esők. Az eső által megrongálódott búza egy része csak állati takarmányozásra, vagy jobb minőségű import búzával való keveréssel lesz alkalmas arra, hogy lisztté őrölnék.

Kína valószínűleg a vezető exportáló országok növekvő időjárási kockázatait vizsgálta a közelmúltban és „előkészületeket tett” a következő évi vásárlásokra.

A kínai búzavásárlás stabilizálta a búza világpiaci árait – mondta az egyik szingapúri kereskedő.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Magukra találtak a gabonaárak

2020. március 20. 07:33

A kukorica ára 3 és fél éves mélypontról pattant fel, ahova az üzemanyagok iránti kereslet csökkenése miatt került az etanolpiaci kitettsége miatt.

Kissé csökkentek az orosz búza exportárai a kvótabővítés miatt

2024. április 24. 07:10

Oroszország további 5 millió tonnás kvótát vezetett be búzára, a rozsra, az árpára és a kukoricára, a 2024. február 15. és június 30. közötti időszakra így a hatályos exportkvóta 24 millió tonna.

Az emelkedő kukorica-export húzta fel az árakat

2023. április 18. 06:36

Chicagóban a búza 1,9 százalékkal, a kukorica 1,7 százalékkal, a szójabab pedig 1 százalékkal került többe, mint pénteken.

Terményárak: igazolódtak a várakozások – további árcsúcsokat jegyeztek

2020. október 12. 06:47

A kukoricánál egyértelműen az USA számai határozták meg a mozgást, a terület és a hozam is csökken, a felhasználás csak kisebb mértékben és így a készlet is alacsonyabb lesz.