A homoktövis sokak számára ismerős lehet – nem csak a kertből, hanem a különféle étrend-kiegészítők és szépségápolószerek összetevőjeként. Kevesen tudják, de a homoktövis bogyóit mi is felhasználhatjuk otthon, a konyhában is.
A növény zsenge bogyói frissen szedve vagy kiszárítva forró teákhoz vagy jeges turmixokhoz is felhasználhatók. A bogyókat pürésíthetjük is, préselt (ivó)levet készíthetünk belőlük, kiszáríthatjuk, vagy frissen felhasználhatjuk sós és édes ételekhez egyaránt.
A magokat gyakran porítják és magas fehérjetartalmú adalékanyagként használják fel a különféle ételekhez – különösen turmixokhoz és pékárukhoz. A homoktövis bogyóknak egyedi citrusos íze van, amely a kis mennyiségű oxálsav jelenléte miatt enyhén fanyar ízt ad neki, ami azonban csak még különlegesebbé teszi.
A homoktövis bogyókat és a magolajat az egészségre gyakorolt pozitív hatásai miatt gyakran ún. „szuper-élelmiszernek” titulálják. Különféle tanulmányok kimutatták, hogy a B1-, B2-, C- és K-vitaminokban, valamint folsavban, likopinban, lizinben és béta-karotinban bővelkedő bogyók fogyasztása segíthet csökkenteni a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat, valamint erősítheti az immunrendszert.
A levelekben és a bogyókban lévó flavonoidok javíthatják a szív- és érrendszer egészségét, erősítik az érfalakat és az egész érrendszer működését és optimalizálják a vérnyomást.
Ha homoktövist szeretne termeszteni a kertjében:
- Ne feledje, hogy viszonylag nagy helyre lesz szüksége. A homoktövis ugyanis 3-5 m magasra növő tövises cserje, vagy esetenként 11 m-re is megnövő kis fa is lehet, amely néhány évtized alatt nagy területet népesíthet be.
- A homoktövis termesztéshez külön hímivarú és nőivarú növényeket kell ültetnie egymás közelében. A faiskolák ennek megfelelően címkézik fel a növényeket, hogy megkönnyítsék a vásárlást.
- A homoktövis sűrű, bokros növekedésű növény, az ágait ádáz tüskék borítják. (Egyes fajták nem annyira tüskések, mint mások.)
- Apró krémszínű virágai kora tavasszal jelennek meg, és kiváló nektár forrásként szolgálnak a beporzó rovarok, például a méhek számára.
- A fényes, lédús, kerek bogyók augusztusban vagy szeptemberben jelennek meg. Ezeket kézzel szedjük le (mindenképpen viseljünk kesztyűt).
- A kora reggeli hűvös órákban érdemes leszedni őket, ilyenkor a legjobb az állaguk.
- A madarak is kedvelik a homoktövis bogyókat, telente előszeretettel lakmároznak a fán maradt termésből.
- Egy nőivarú bokor négy év alatt éri el a termés csúcsot, és általában évente 6-11 kiló bogyót hoz.
- A homoktövis rendkívül szívós növény, a téli fagyokat is elviseli.
- Ültessük jó vízelvezetésű, homokos vagy agyagos talajba, napfényes helyre.
- Telepítés után a szárazságot is elviseli.
- A bogyókat a szedés után minél hamarabb dolgozza fel, vagy tárolja hűtőszekrényben. Ha lehetséges, két napon belül használja fel őket. A homoktövis bogyók akár 3 hónapig is lefagyaszthatók: csak szedje le őket, mossa meg alaposan, és csomagolja őket fagyálló műanyag zacskókba.
Receptek:
Homoktövis Smoothie
Hozzávalók: 1 csésze homoktövisbogyó, 1 érett banán, 1/2 csésze görög joghurt (cukrozott), 1/2 csésze mandulatej vagy más növényi tej, méz ízlés szerint
Elkészítés: Az összes hozzávalót tegye turmixgépbe, majd pépesítsen mindent össze, amíg sima állagú nem lesz a keverék. Jég hozzáadásával még finomabb lesz, érdemes kipróbálni. A turmixot töltse poharakba, citromfű levelekkel díszítve kínálja.
Homoktövis Szörp
Hozzávalók: 2 csésze homoktövisbogyó, 1 csésze víz, 1 csésze cukor
Elkészítés: Forralja fel a homoktövisbogyót (nyilván többszörös mennyiségben) megfelelő mennyiségű vízben, majd adja hozzá a cukrot, és főzze addig, amíg a cukor feloldódik. Szűrje le a szörpöt, majd töltse üvegekbe, tegye 24 órára száraz dunsztba, utána pedig a kamra polcaira, vagy egyenesen az asztalra.