Életmód

A világ 10 legdrágább gombája

Agrofórum Online

Léteznek gombafajok, amelyek ára magasabbra rúg, mint egy-egy míves aranyékszeré. Hogy melyek ezek, és miért kerülnek ennyibe? Az alábbiakból megtudhatja.

A gombagyűjtés egyike a legősibb és legjobban elterjedt emberalkotta hagyományoknak, amely elsősorban a szláv és a balti kultúrákban volt gyakori. A gombák ismeretének köszönhetően jelentős fehérjeforrással gazdagodtak az emberek sokszor roppant szerény élelmiszerkészletei, hiszen nem mindig volt könnyű húshoz vagy tejtermékekhez jutni.

A mezőkön és az erdőkben talált gombák azonban nemcsak laktatóak és finomak voltak, de kiszárítva sokáig elálltak, így érdemes volt ugyanúgy gyűjteni és eltenni őket, mint a vadon termő gyümölcsöket és a gyógynövényeket.

A lelkes gombavadászok ma is folyamatosan képzik magukat, hogy képesek legyenek azonosítani az ehető gombákat, és biztosan elkerüljék az olykor kifejezetten ínycsiklandó küllemű, ám súlyosan mérgező, halált okozó fajtákat.

A gombák különböző évszakokban bújnak elő, de néhány egész évben terem. Persze, ma már nem a túlélés érdekében, sokkal inkább ínyencségként (vagy az eladási áruk miatt) gyűjtik őket, s az áruk ehhez mérten kúszik felfelé – attól függően, mennyire ritka és mennyire különleges fajtáról van szó.

A gombák átlagára pár száz forinttól sok (!) millióig terjedhet. Ezt tudván sokan reménykednek benne, hogy az új gombaszezonban olyan rókagomba-telepre bukkannak, amit még senki sem fedezett fel – és nem is fog felfedezni rajtuk kívül. Az alábbiakban felsoroljuk a világ 10 legdrágább gombafajtáját.

1. Shiitake gomba

Ára: 4000–8000 Ft (500 g)
Az ázsiai konyha egyik alapanyaga, a Shiitake egy barnás árnyalatú gombafajta, amely könnyen megtalálható fatörzseken, de beltérben is termesztő. Széles körben használják mind az ázsiai ételekben, mind a nyugati konyhákban.

Bár a Shiitake gomba Japánban, Koreában és Kínában őshonos, ma már az egész világon termesztik. Frissen vagy szárítva szinte bármelyik boltban megvásárolható. A shiitake gombáknak finom, húsos, rágós állaga van; egyesek szerint még fás íz is felfedezhető bennük.

A Shiitake gomba a legolcsóbb a listán szereplő gombafajok közül. Lehet, hogy nem a legdrágább gomba, de mindenképpen az egyik legegészségesebb. A Shiitake gomba természetes réztartalma figyelemreméltó, ráadásul eritadenint és poliszacharidokat is tartalmaz, így jó hatással van a csontok egészségére, csökkenti a koleszterinszintet és erősíti az immunrendszert.

2. Közönséges süngomba

Ára: 3000–12 000 Ft (500 g)
Egy rendkívüli küllemű (angolul nem véletlenül „oroszlánsörénynek” nevezett gombafaj) a széllel együtt ringatózik, akárcsak az oroszlán sörénye. Ez nem egy tipikus gomba, amely a karcsú tönkjén nagy kalapot „visel”, ez a gomba úgy néz ki, mint egy kövér lufi, amelyet hosszú „szőrök” borítanak. Külseje miatt a gombát pompon- vagy szakállas fog-gombának is nevezik.

A közönséges süngomba Észak-Amerikában, Európában és Ázsiában is megtalálható, általában haldokló vagy elhalt fatörzseken jelenik meg. Emellett könnyen termeszthető, ezért sok helyen elérhető. Az ára nem sokkal magasabb, mint a Shiitakeé, de valamivel különlegesebbnek számít.

Általában eltérő színárnyalatokban található meg: minél fiatalabb a gomba, annál fehérebb marad. Ahogy öregszik, a színe annál barnásabbá válik. A közönséges süngomba segít a vércukorszint szabályozásában, erősíti az immunrendszert és gyulladáscsökkentő hatással bír.

3. Ízletes vargánya

Ára: 19 000–24 000 forint (500 g)
Vargányát találni nem könnyű feladat. Vadon szedik őket, általában fenyő- és lucfenyők közelségében. Ezek a gombák egész Európában megtalálhatók, de szerencsés lehet az, aki Észak-Amerikában is felfedezi őket. Mivel vadon termő fajtáról van szó, az ára is ehhez mérten magas. A vargányát általában kiszárítják és világszerte értékesítik.

4. Enoki gomba

Ára: 37 000 Ft (500 g)
Egy másik érdekes küllemű gombafajta az Enoki. Ezek a gombák nagyon közel nőnek egymáshoz, így úgy néznek ki, mint egy csokor babcsíra vagy egy zsenge karfiol. Amellett, hogy csokorszerűen nőnek, jellegzetesen hosszú, vékony száruk és kerek kalapjuk van.

Ezt a gombafajt leggyakrabban Japánban, Kínában és Koreában termesztik, ezért gyakran használják őket wokban sült ételekben. Ma már egész Európában és Észak-Amerikában kaphatóak, meglehetősen borsos áron. Az enoki gombák nagyon könnyen elkészíthetőek, diós és enyhén gyümölcsös ízük pikáns ízt adnak a leveseknek, tésztaételeknek, de még a sushi-nak is.

5. Sárga rókagomba

Ára: 77 000 Ft (500 g)
Ha erős fűszeres ízű gombát keres, próbálja ki a sárga rókagombát! A legnépszerűbb rókagombák nem pusztán fehér vagy sárga árnyalatúak, hanem egyenesen arany színűek. A sárga rókagomba az egyik legdrágább gomba – ez annak köszönhető, hogy nagyon nehéz termeszteni.

Ezek a gombák igénylik a néhány napos esőt, de a meleget is és a kedvező páratartalmat – az ideális környezetük megteremtése ezért enyhén szólva is kihívást jelent. A séfek határozottan azt tanácsolják, hogy a rókagombát alaposan főzzük meg, ha ugyanis egy kicsit is nyers maradt, megbetegítheti az embert.

6. Kucsmagomba

Ára: 87 000 Ft (500 g)
A kucsmagombáknak nagyon jellegzetes, természetes szivacsra emlékeztető „fejük” van. Ha az erdőben észreveszi a fodros, kúp alakú kalapokat, tartsa titokban őket. A kucsmagombák évről évre ugyanazon a helyen nőnek. Könnyen gyűjthetőek, de nem olyan könnyen termeszthetőek. Márciustól májusig gyakoriak.

Bár a gombafajok egyedi külleműek, a gombavadászok napokat töltenek az erdőkben azzal, hogy felkutassák az új telephelyeiket, ami nem könnyű feladat. A kucsmagombák ugyanis makulátlanul beleolvadnak az avarba és a kisebb-nagyobb gallyak, fák közé.

Könnyebb a szárított kucsmagombát vásárolni, mint frissen begyűjteni őket. A boltokban általában szárítva lehet megvásárolni őket. Ami az ízét illeti, a kucsmagomba diós, intenzívebb ízű, mint a Shiitake, de mivel kisméretű, a szakácsok általában köretként tálalják.

7. Fekete szarvasgomba

Ára: 275 000–310 000 Ft (500 g)
Ritkán kapható a boltokban, mivel a fekete szarvasgomba termesztése költséges és a természetes élethelyén is igencsak nehéz megtalálni. Hagyományosan nőstény sertéseket szoktak bevetni, de ma már kutyákat is kiképeznek a felkutatásukra az erdőben.

Bár a fekete szarvasgomba elsősorban európai csemege, Ausztráliában és az USA-ban is próbálkoznak a termesztésével. A tengerentúli országok dupla árat fizetnek az ilyen értékes gombafajok szállításáért. A fekete szarvasgombák általában érett tölgyfák tövében nőnek, így a gyűjtésük bonyolult kérdés, nem is beszélve arról, hogy a vadonban megtaláljuk-e egyáltalán őket.

A gomba fogyasztóhoz való eljuttatásának bonyolultsága szintén növeli a végső árat. A szakácsok kedvence – a Tuber Melanosporum, más néven a francia Perigord szarvasgomba – mellett léteznek más variációk is. Ilyen például a burgundi, a spanyol, a kínai szarvasgomba.

8. Matsutake

Ára: 340 000–680 000 Ft (500 g)
Ahogy a nevéből is látszik, a Matsutake egy ázsiai csemege, és az egyik legdrágább létező gombafaj. Egyedi fűszeres íze és gyümölcsös aromája miatt rendkívül keresett és népszerű fajta, amely vörös fenyőfák alatt nő. A gombák ideálisak ragu-jellegű és tésztás ételek elkészítéséhez. Megpucolva, megtisztítva a Matsutake nyersen is fogyasztható.

Mivel a Matsutake gombát Japánban természetes körülmények között szedik, ezért ez az egyik legdrágább gombafajta. A Matsutake gombáról köztudott, hogy elpusztítja a fenyőfákat. Ahogy azonban a fenyők száma csökken, úgy csökken a Matsutake gombák száma is. Ez a gombát ennek köszönhetően a veszélyeztetett fajok közé sorolják.

9. Európai fehér szarvasgomba

Ára: 1 240 000 Ft (500 g)
A második legdrágább gomba a világon a fehér szarvasgomba. Az árát az indokolja, hogy nagyon nehéz betakarítani őket, hiszen komoly elszántság kell ahhoz, hogy egész Olaszországot és Franciaországot felforgassuk miattuk.

Ma már képzett szarvasgomba-szimatoló kutyákkal keresik a főállású gombavadászok ezt a kincset, amely szó szerint drágább, mint az arany. A fehér szarvasgombát nem lehet otthon termeszteni, így az értéke, pláne, ha friss gombára bukkan valaki, egészen elképesztő lehet.

10. Yartsa Gunbu (Kínai hernyógomba)

Ára: 21 millió Ft (500 g)
A Yartsa Gunbu gomba nem csak a legdrágább gomba, és az egyik leghíresebb afrodiziákum is egyben. A legendák szerint ez a gomba állítólag ezernyi nő gyönyörét adja a yartsa-t fogyasztó férfiaknak. A „himalájai Viagrát” azonban más tulajdonságai miatt is kedvelik. A gyógyítók gyógynövények helyettesítésére használják a fáradtság, a krónikus köhögés, a vérszegénység és más betegségek kezelésére.

A yartsa-t azonban nem mindig használták orvosi célokra. A helyiek régebben teákat főztek és levesekhez adták a yartsa-t, mielőtt megnőtt a kereslet iránta, és a gomba megfizethetetlenné vált. A yartsa gunbu érdekes módon növekszik. Szó szerinti fordítása „nyári fű, téli féreg”.

Elmagyarázzuk, mire utal ez: a gomba megfertőzi a hernyókat, amelyek nyár végén levedlik a bőrüket. Ezáltal a hernyók sebezhetővé válnak, így a gomba könnyebben megfertőzheti a lárvákat. Miután elpusztította/elpusztította a gazdaszervezetet, a gomba a tetem belsejében növekszik tovább. Nem csoda hát, hogy a tibetiek régen a yartsa-t élő féregnek tartották.

A yartsa gunbu termesztése szinte lehetetlennek tűnik, mivel ideális élőhelye a Himalája és a Tibeti-fennsík egész területén a tengerszint feletti 3000-4500 méter közötti magasságban van. Ritkasága és egyedisége miatt ez a gomba a legdrágább gomba a világon. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Stressz ellen: fekete berkenye

2024. november 11. 13:40

Az aróniabogyók kedvezően befolyásolhatják a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegség esetén.

Mennyire egészséges a koffeinmentes rooibos tea?

2024. november 7. 06:40

Gyerekek számára is biztonságos, mivel nem tartalmaz koffeint. A sportolók szívesen fogyasztják magas ásványianyag-tartalma miatt, és izotóniás sportitalként is használják.

Nem lesz zsizsikes a bab és a liszt, ha erre ügyel

2024. november 1. 08:10

Ezeket „kamra-kártevőknek” is nevezik, hiszen az elraktározott ételeket kutatják fel és teszik tönkre, hacsak idejében nem lépünk közbe.

Töltsük meg a kosarunkat ősszel a természet kincseivel!

2024. október 26. 05:40

A természet ősszel is rejt kincseket, melyek egy része a konyhaasztalra is kerülhet.

Van a parlagfűnek hazánkban természetes ellensége?

2019. szeptember 12. 06:37

K. Ferenc kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a parlagfűnek van-e természetes ellensége hazánkban?

Hogyan öntözzük a póréhagymát?

2019. február 9. 13:16

L. Péter kérdése: A póréhagyma öntözéséhez szeretnék tanácsot kérni: mennyire szabad öntözni, mire kell odafigyelni?

A gombák azonosításakor nem szabad csak alkalmazásra hagyatkozni

2021. szeptember 15. 06:24

Senki se támaszkodjon kizárólag mobiltelefonos alkalmazásokra az ehető gombák meghatározásakor.

Hogyan, mikor és mivel mentesíthetjük a talajt a gomba- és rovarkártevőktől?

2023. szeptember 16. 04:36

Talajfertőtlenítést szeretnék végezni gomba-, valamint rovarkártevők ellen háztáji szabad földemen. Burgonyát és zöldségeket termelek saját szükségletre. A kérdésem az, hogy mikor, mivel, milyen időszakban, és hogyan lehet a talajt a gomba- és rovarkártevők ellen a kiskertben házilag védeni?