Amerikában vegyes összkép rajzolódott ki a hétfői terménypiaci kereskedésben, míg Európában határozottan felülkerekedtek a vevők. Chicagóban a búza 2,7 százalékkal, a kukorica pedig 0,2 százalékkal drágult, miközben a szójabab 1,3 százalékkal, a repce pedig 2,8 százalékkal lett olcsóbb. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
A chicagói búza napközben több mint 3 százalékos pluszban is állt hétfőn, a kereskedés az elmúlt hónapok legmagasabb szintjére emelkedett, miután az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) megerősítette az idei legnagyobb egyedi magáneladást Kínának.
A kukorica ára éppen pluszban zárt, amit az Egyesült Államok kormányának kedvező exportellenőrzési jelentése is támogatott, míg a szójabab kurzusa csökkent az időszak eleji kereskedésben és zárásra is ez a trend maradt.
A búza kereskedése azután kapott támogatást, hogy az USDA megerősítette, hogy a 2023/24-es gazdálkodási évre 440 000 tonna amerikai búzát értékesítenek Kínába.
„Azt hiszem, az a tény, hogy Kína beszáll az amerikai búza felvásárlásába, és a Fekete-tengeren kötött üzletet, azt sugallja, hogy végre elkezdhetünk stabil árakat látni” – mondta Mike Zuzolo, a Global Commodity Analytics elnöke.
Eközben a januári szójabab jegyzésára több mint 1%-kal esett, miközben az elemzők továbbra is figyelték az időjárási viszonyokat a szárazság sújtotta Brazíliában, ahol az eső előrejelzése segít enyhíteni a terméssel kapcsolatos aggodalmakat.
A kukorica kereskedését az exportjelentése is alátámasztotta, amely szerint több mint 1,2 millió tonna kukoricát exportálnak, ami jóval meghaladja a várt 350 000–900 000 tonnás tartományt.
Európában a malmi búza 0,75 eurós plusz után 223,75 euróba, a kukorica 2,5 eurós áremelkedést követően 202,5 euróba, a repce 3,5 eurós megugrás hatására 444,75 euróba, a takarmánybúza pedig 1,6 angol fontos plusz után 185,25 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pixabay)