Növényvédelem

Mennyibe kerül mezőgazdasági drónos vállalkozást indítani? Hihetetlen összegek röpködnek

Agrofórum Online

Az agráriumban használt drónok egyre többféle munkafolyamat kiváltására alkalmasak. Nő tehát az igény a szakképzett drónpilóták iránt – ám a szakmába való beletanulás és az eszközök beszerzése nem fillérekbe kerül. Pontosan mennyibe is?

A drónok mezőgazdasági alkalmazása egyre professzionálisabb szintet ölt. A növényállapot felmérésére, feltérképezésre éppúgy alkalmasak, mint különféle növényvédelmi kezelések elvégzésére, ráadásul a hagyományos megoldásokkal összevetve egyre versenyképesebb áron.

De vajon mekkora anyagi befektetésre van szüksége annak, aki ma Magyarországon mezőgazdasági drónpilóta kíván lenni? Ennek járt utána a Magyar Vidékért Kft. oldala, és – bár a számadatok tavalyiak – egészen elképesztő összeg jött ki számukra.

A részletekbe Tóth Gergő, a Magyar Vidékért Kft. mezőgazdasági drónpilótája és oktatópilótája avatta be az olvasókat. Olyan beszerzendő tételekre is rámutatott, amelyekre talán a legtöbben nem is gondolnának, ám természetesen azok is emelik a befektetési költségeket.

A permeteződrón mellett – ami egyértelmű – például szükség van szállítójárműre, nagyobb méretű repülő jármű esetében akár utánfutóra. A keverőtartály, a keverőeszközök, az aggregátor éppúgy elmaradhatatlanok, mint a szerszámok, pótalkatrészek, és persze a megfelelő szakképesítések megszerzése sem olcsó mulatság.

Nézzük tételesen a felsoroltakat! Egy szolgáltatásra is alkalmas permeteződrón nettó 5–10 millió forint között kapható, akkumulátorral és ipari töltővel. Ezek az összegek 10–30 liter kapacitású drónokra vonatkoznak, amelyek napi 50–150 hektárt képesek lekezelni.

A legegyszerűbb keverőtartályok ára 300–400 ezer forinttól kezdődik, de a felső kategóriások több millióba is kerülhetnek. Az áramot, rendszeres töltést biztosító aggregátoron nem érdemes spórolni, hiszen szezonban akár napi 10–12 órát is működnie kell, nem szabad tehát sajnálni rá a 400–700 ezer forintot.

Ami pedig a kezelőt illeti, a növényvédelmi drónpilóta képzés vidéken nagyjából 700 ezer forint körül kezdődik, de a fővárosban az 1 milliót is meghaladhatja. Ha mindent összeszámolunk, a teljes végösszeg valahova 12 és 22 millió forint közé esik, és akkor az idei komoly mértékű inflációt még nem is kalkuláltuk bele.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tetten ért a Nébih jogsértő drónos növényvédelmi szolgáltatókat

2023. augusztus 23. 12:10

3 szolgáltató esetében a jogsértés súlyossága miatt növényvédelmi bírságot szabtak ki a szakemberek.

Yamaha a szőlők felett

2018. augusztus 28. 10:00

Növekvő érdeklődés tapasztalható a kezelő nélküli repülő eszközök mezőgazdasági alkalmazása területén. Az információgyűjtési technológiák fejlődésének eredményeként a farmerek új felhasználási területeket találnak az ilyen eszközök számára. Viszont továbbra is van egy megválaszolandó kérdés, lehet-e használni ezeket az eszközöket másra, mint részletes légi felvételek készítésére? A Yamaha cég megválaszolta e kérdést, amikor a kaliforniai szőlővidéken bemutatta új eszközét, amely a közeljövő hasznos megoldása lehet.

Változásban a jövő

2018. szeptember 14. 06:02

A technológiai fejlődés teljesen állva hagyta az agronómiai fejlesztést. Most hiányoznak azok az input agronómiai információk. Beszélgetés Lajos Mihállyal, az Agrofil SZMI Kft. ügyvezetőjével.

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.