Az Európai Unió szerint a farkas védettségi státuszát módosítani kell, mert az új területek populációinak növekedése konfliktusokhoz vezet. A farkas státuszának „szigorúan védettről” „védettre” minősítését javasolja az EU Bizottsága.
A Bizottság az elmúlt hónapokban adatokat gyűjtött a tagállamoktól, hogy újraértékelje a védettségi állapotot. Nehézségekhez és konfliktusokhoz vezetett a farkas visszatérése az EU olyan régióiba, ahol régóta nem volt látható, valamint populációjának növekedése új területeken – indokolja döntését a Bizottság.
Nem egyszerű a módosítás
A Bizottság javaslatot terjesztett elő Brüsszelben a farkas védelmi státuszának kiigazítására az európai vadon élő növény- és állatvilág, valamint természetes élőhelyeik védelméről szóló nemzetközi Berni Egyezmény értelmében. Az EU és tagállamai a Berni Egyezmény szerinti védelmi státuszt nem változtathatják meg könnyen, más szerződő feleinek hozzájárulása is szükséges.
Állattenyésztési szempontok
„A farkas visszatérése jó hír az európai biodiverzitás szempontjából. A farkasfalkák sűrűsége azonban egyes európai régiókban mára valódi fenyegetéssé vált, különösen az állattenyésztés számára” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
A helyi hatóságok „nagyobb rugalmasságra” szólítottak fel a kritikus farkaspopulációk aktív kezelésére. Ezt európai szinten meg kell könnyíteni, és a Bizottság által elindított folyamat fontos lépés e felé.
Harminc százalékos szaporodás
Norbert Totschnig osztrák agrárminiszter az „első jelentős mérföldkőről” beszélt, most arra szólította fel a tagállamokat, hogy foglaljanak egyértelmű álláspontot és járuljanak hozzá a változtatáshoz. Az a tény, hogy Von der Leyen Stefanie Lemke német környezetvédelmi miniszterhez hasonlóan „komolyan veszi az emberek aggodalmait”, mindenképpen üdvözlendő – mondta a bécsi miniszter. Szerinte a farkast már nem fenyegeti a kihalás Európában, és jelenleg akár évi 30 százalékkal szaporodik – számolt be az osztrák Der Standard.
Könnyebb kilövés
Nagyon elégedett volt Tirol állam kormányzója, Anton Mattle, aki szorgalmazta a védettségi státusz csökkentését. Tirolban az idén a farkasokra nehezedő nyomást a könnyebb kilövést tartalmazó rendelettel megnövelték.
„A tiroli nyomás és érvek hatással vannak, az Európai Unió végre enged a nagyragadozókkal szemben” – mondta Mattle az APA osztrák hírügynökségnek. Tirol komoly hozzájárulást jelent ebben a folyamatban, hiszen európai szinten fektette le a kilövés szabályozásának alapjait a helyi vadászati törvény módosításával.
(Fotó: Pixabay)