A tészta újonnan felfedezett eredeti receptje szerint a carbonara nem tojásból és guancialéból, azaz érlelt olasz tokaszalonnából készül.
Az olaszok arról híresek, hogy dogmatikusan ragaszkodnak receptjeikhez. Soha nincs ananász a pizzán, a bolognai ragut tulajdonképpen paradicsom nélkül főzik, a carbonara pedig csak tojással, pecorinóval, azaz juhtejből készült olasz keménysajttal és guanciale-val készül, és se sonka, se tejszínhab nem kerül bele. Ezek a szabályok, ezek azok a receptek, amelyeket nemzedékek óta adnak tovább olaszországi nagymamák, családanyák és szakácsok.
Történelmi felfedezés
De ez nem teljesen igaz. Amint azt a történészek felfedezték, az olasz nemzeti ételek története rendkívül romantikus. Sok étel nem évszázados hagyományokból származik, hanem a 20. századból – vagy akár, amit sokan nem is gondolnának: más országokból.
Alberto Grandi gazdaságtörténész azt állítja, hogy a paradicsomszószt Spanyolországból importálták, és a tiramisut csak az 1960-as években találták fel.
A carbonara teljesen más
Most a bolognai Luca Cesari élelmiszertörténész egy hasonlóan érdekes elméletet terjesztett elő: a carbonara szószt eredetileg nem pecorinóval és guancialéval készítették a kutatásai szerint.
Svájci sajttal készül?
Luca Cesari egy videót tett közzé az Instagramon, amelyben egy állítólagos eredeti, 1954-es recept szerint készítette el a carbonarát. A „Cucina italiana” magazin receptje apróra vágott fokhagymát és svájci Gruyère sajtot használ Pecorino helyett.
A Gruyère sajt egy svájci, tehéntejből készülő félkemény sajt, mely az ellenőrzött eredetmegjelöléssel (AOC) ellátott sajtok közé tartozik. Gruyère sajtot 185 sajtüzemben és 51 alpesi tanyán gyártanak. 2010-ben, csak Svájcban 14 261 tonna Gruyère-t adtak el.
Heves vita bontakozott ki
A videóban Luca Cesari azt állítja, hogy ez a római klasszikus eredeti receptje. Az erre adott reakciók nem voltak túl kellemesek a történész számára: a felhasználók sértegették Luca Cesarit – írta az osztrák Der Standard. Az élelmiszertörténész azzal védekezett, hogy a carbonara receptje változott az évek során, és számos változata létezik.
(Fotó: Pixabay)