Növényvédelem

Az aranyszínű sárgaság veszélyezteti a Soproni Borvidéket is

Agrofórum Online

A terület szélén lévő erdősáv bozótosában ugyanis megjelent a szőlő egyik legveszedelmesebb károkozója, az amerikai szőlőkabóca.

Bekövetkezett az, amitől a szőlősgazdák a leginkább tartottak: kényszerűségből tőkéket kell kivágni Sopronban, a Virágvölgyben. A terület szélén lévő erdősáv bozótosában ugyanis megjelent a szőlő egyik legveszedelmesebb kórokozója, az aranyszínű sárgaságot okozó Grapevine flavenscence dorée (FD) phytoplasma.

 

Kapcsolódó cikkeink:
Amerikai szőlőkabóca -Invazív gyümölcskártevő rovarok I.
Megfelelő védekezéssel megakadályozató az aranyszínű sárgaság terjedése
MInden korábbi szakcikkünk és hírünk az amerikai szőlőkabóca és az aranyszínű sárgaság kapcsán

Ráadásul a kórokozó terjesztőjét, az amerikai szőlőkabócát is észrevették az érintett dűlőben. Annyi bizonyos, hogy a betegség a szomszédos erdősávból átterjedt a szőlőre, amit a szüret idején fedeztek fel a gazdák.

– A fertőzés felmérése és a beteg egyedek megjelölése folyamatban van. A vizsgálatot követően értesítést kapnak a földhasználók és a tulajdonosok a jövőbeni teendőkről – közölte a kisalfold.hu megkeresésére a megyei kormányhivatal. A regionális portál úgy tudja, az összesítéssel a közeljövőben végeznek a szakemberek.

Fontos, hogy amennyiben a fertőzöttség mértéke meghaladja a harminc százalékos szintet, akkor a teljes ültetvényt meg kell semmisíteni, ugyanakkor a lap információi szerint ettől egyelőre nem kell tartani, a betegség foltokban jelentkezett. Az eddig megvizsgált tőkék 1-5 százalékán vették észre a phytoplasma jeleit.

A gócponttól számított egy kilométeres sugarú körben viszont karantént vontak. A korlátozás negyvenhat gazdát érint.

A kormányhivataltól a kisalfold.hu azt is megtudta, hogy az érintett termelőknek a határozat kézhezvétele után hatvan napjuk van arra, hogy a fertőzött növényeket gyökérzettel együtt kiszedjék a földből, valamint a jövőre nézve tartsák be a hatóság előírásait. Ebben az esetben kártérítésre is jogosultak lehetnek.

A portálnak nyilatkozó szőlősgazdák szerint már a huszonötödik órában vagyunk. A Virágvölgyben is sok az elhanyagolt szőlő, a bozótos fasáv. Ez pedig táptalaja a betegségnek. Hiába vágják ki most a fertőzött tőkéket, a kórokozó ott lappanghat az egészségesekben. A kivágott tőke újratelepítése után pedig négy-öt év múltán fordul termőre. Azonnal cselekedni kell tehát, ha a jövőben is szüretelni szeretnének – mondták.

(kisalfold.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Veszélyes kártevők: Repcebecő-ormányos

2019. június 4. 10:52

A repcén táplálkozó ormányosbogarak közül a legnagyobb kárt a repcebecő-ormányos okozhatja, hiszen a lárva a magkezdeményeket és a magvakat rágja. Ezzel a közvetlen kártételével önmagában is nagy veszteséget okozhat, de közvetett kártétele is jelentős.

Kertbarátok figyelem: fagyos éjszakákra számíthatunk!

2024. március 13. 06:40

Fagyos időszakra számíthatunk a közeljövőben. Mik a fagykár-megelőzés lehetőségei? Miért hullik a szilva? És mit tehetünk a gyepben megjelenő kétszikű gyomok ellen? Zsigó György növényorvos tanácsait olvashatják kiskerti növényvédelem terén.

Növényvédelmi alapfogalmak és kategóriák

2020. február 19. 08:16

A növényvédő szerek olyan készítmények, amelyek egy vagy több hatóanyagot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok lehetnek természetes eredetű, illetve kémiai, biológiai vagy biotechnológiai úton előállított anyagok, valamint élő szervezetek.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.