Életmód

20 szilveszteri étel, ami garantálja a jó szerencsét 2024-ben 

Agrofórum Online

Lencse, káposzta, mák, narancs – mindenki másban hisz, mindenki más babonának „ül fel”, hiszen a tét hatalmas: ezeken az ételeken múlik ugyanis, mennyire lesz sikeres, gazdag és szerencsés a következő évünk – legalábbis a hiedelmek szerint.

Az év végén mindenki fáradt, mindenkinek megvannak a maga nehézségei, amiket szívesen a múltban hagy – és elkerül a következő évben. A népi hiedelmek szerint pedig a jó szerencséhez nem kell más, mint néhány tradicionálisan elkészített étel, amitől bőség, egészség és jólét vár ránk. Lássuk, melyek ezek!

1. Tehénbab

A Terebess lexikon szerint a tehénbabot más néven kínai babnak, szembabnak, tehénborsónak, homoki babnak és csicseri babnak is nevezik. A hiedelmek szerint, ha az új évben sikerekre vágyunk, akkor Szilveszter napján 365 babszemet kell megennünk – vagyis az új év minden napjára egyet! 

2. Zöld levelek (spenót, salátafélék, mángolt)

Mivel a zöld levelek – kis túlzással – a papírpénzre (zöld hasú dollárra) hasonlítanak, ezért sokan úgy gondolják, hogy az előttünk álló virágzó évet szimbolizálják, kiváltképp, ha az év utolsó napján sokat fogyasztanak belőle. 

3. Hagyma

A görög hagyomány, miszerint újév napján egy zsák hagymát kell az ajtóra akasztani, a gyarapodást és az újjászületést hivatott szimbolizálni. A tradíció még az ókorban „keletkezett”, amikor az emberek rájöttek, hogy a hagyma akkor is kicsírázik, ha magára hagyják, ami ennél fogva a jó szerencse és a termékenység szimbólumává vált.

4. Pezsgő

Európában a pezsgőivás a 16. századig nyúlik vissza, amikor egy-egy különleges alkalom megünneplése alkalmából pezsgőt fogyasztottak. A hiedelmek szerint a pezsgős koccintás jólétet vonz az elkövetkező évbe. Ezért van, aki – mindezt felerősítendő – arany ékszert, például gyűrűt tesz a pezsgős pohárba és így ünnepel, míg mások a pezsgőt a válluk felett átfröcskölve vesznek búcsút az előző évtől. 

5. Tamales

Mexikóban a tamales készítésének hagyománya a családot szimbolizálja. Ez egyfajta kukoricalisztből készült étel, amelyet kukoricacsuhéba vagy banánlevélbe csomagolnak. A kukoricás ételek egyébként a lencséhez hasonlóan bőséget, egészséget hoznak az új esztendőben.

6. Rizs

Aki látott már valaha is rizst dobálni egy esküvői szertartáson, az bizonyára tudja, hogy a rizs a jólét és a termékenység szimbóluma, ezért fontos, hogy helyet kapjon a szilveszteri ünnepi asztalon.

7. Fánk

Míg hazánkban inkább a farsangi időszakban népszerűek a fánkok, Hollandiában úgy tartják, hogy szerencsét hoz, ha valaki az év utolsó napján fánkot eszik – hiszen emiatt az elkövetkező esztendője épp olyan édes és gazdag lesz, mint ez az  – általában gazdagon díszített – cukros sütemény. 


8. Gombócok

A gazdagságot szimbolizáló gombócokat gyakran fogyasztják a holdújévi lakoma részeként. Bár ez az ünnep a holdnaptártól függően januárban vagy februárban zajlik, szilveszterre is elkészíthetjük őket, nehogy ezen múljon a jólétünk.

9. Perec

A németek hatalmas perecekkel köszönti az újévet, amely számukra a jó szerencsét, az egészséget és a jólétet szimbolizálják az előttünk álló évre nézve. A hagyomány oly régi, hogy egyes források szerint a 17. században az ünnepség részeként a gyerekek ezen a napon perecből készült nyakláncot viseltek. 

10. Vajas kenyér

Egy régi ír szokás szerint az újév napja a vajas kenyér napja. Az a hagyomány, miszerint egy szelet vajas kenyeret az ajtó előtt hagytak, az éhség elűzésére szolgált. Aki tehát így kezdi az új évet, bizonyosan nem szűkölködik majd.

11. Sertéshús

Hogy miért hoz szerencsét a sertéshús? Sokak szerint azért, mert a disznók evés közben előre tusakodnak – mi pedig az új évben előre akarunk jutni, nem visszafelé. A másik ok, amiért a sertéshús az egyik legnépszerűbb szilveszteri étel, mivel ez a húsfajta zsíros és gazdag, azaz csak jólétet hozhat annak, aki elfogyasztja. 

12. Szőlő

Spanyolországban és Mexikóban úgy tartják, Szilveszterkor el kell fogyasztanunk 12 szem szőlőt, amelyek az év 12 hónapját jelképezik. Így minden egyes hónapunk gazdag és szerencsés lesz az új esztendőben. 

13. Tészta

Sok országban tésztát szolgálnak fel az újévi ünnepségen, hogy az élet hosszúságát szimbolizálják (a hosszúra nyújtható alapanyagokkal). 

14. Lencse

A lencse a kis pénzérméket szimbolizálja. Olaszországban és hazánkban is jellemzően újévkor fogyasztják, hogy bőséget és jó szerencsét hozzon a következő évben.

15. Hal

Kultúrától vagy országtól függően különböző okokból fogyasztanak halat újévkor az emberek. A bőség szimbólumának is tekintik, mivel a halak nagy rajokban úsznak, illetve a szerencse jelének, mivel csillogó pikkelyeik az aprópénzre hasonlítanak. Érdekes módon hazánkban sokan nem így gondolkodnak a halról, hanem épp ellenkezőképp: aki halat fogyaszt szilveszterkor, annak elúszik a jó szerencséje.

16. Gránátalma

A gránátalma magok színt és ízt adnak az ünnepi szilveszteri koktéloknak, miközben termékenységgel és bőséggel ajándékozzák meg a vele ünneplőket az év utolsó napján. 

17. Gyűrű alakú sütemények

A kerek, gyűrű alakú sütemények az élet körforgását jelképezik, az újrakezdést, az újjászületést, a kezdetet és a véget. Mindegy, hogy ez torta, keksz, péksütemény, a lényeg, hogy körbe érjen és ne legyen benne szünet.

18. Kukoricalepény

A kukoricalepény a teli pénztárcát, a bőséget, az életet jelképezi, amelyet az új esztendőben az életünkbe vonzunk, legalábbis, ha szilveszter éjjelén ilyen ropogós finomságot fogyasztunk. 

19. Narancs

A kínai újév idején a citrusfélék: a mandarin és a narancs mind szerencsehozónak számítanak. Élénk színüket a boldogsággal és a szerencsével társítják, ezért gyakran ajándékozzák őket a családtagoknak vagy használják fel őket lakásdekoráció gyanánt. 

20. Káposzta

Kelet-Európa egyes részein a káposztát zöld színe miatt tartják szerencsehozónak, ami sok-sok pénzt hoz az év utolsó napján az embereknek, akik rakva, töltve, panírozva-kisütve, sőt levesként és tésztabundába burkolva is előszeretettel fogyasztják el ezt az ízes és egészséges zöldséget. 

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

Ropogós pecsenye lazacos krumplival

2019. december 22. 04:39

Sok ismerősömtől hallottam, hogy az ünnepi asztal elengedhetetlen étele a lazac. Hogy ezt ki milyen formában vagy fogásként képzeli el, annak csak a képzelet szabhat határt.

Tejfölös derelye szalonnás káposztával töltve

2019. november 16. 09:26

Nagymamám konyhájában találkoztam először ezzel a különleges, ám annál egyszerűbb szláv eredetű étellel.

Így készíthet mézes-ibolyás vajkrémet

2024. március 22. 08:10

A TikTok egyik legnézettebb és legszebb agrár-gasztronómiai videójában megmutatják nekünk, miként lehet a kertben nyíló ibolyákból lélegzetelállítóan szép mézes-ibolyás vajkrémet készíteni.

Téli meggyleves

2018. március 2. 13:29

Ha valami hiányzik a tavaszi-nyári időszakból télen, akkor az a friss gyümölcs. A szuper gyorsan elkészíthető turmixok és a nyári gyümölcslevesek ilyenkor már nagyon jól tudnának esni.