Hónapok óta szabadesésben van a búza és kukorica ára Magyarországon is. A gazdák egyelőre tétlenül szemlélik, sokan kivárnak az értékesítéssel a trendfordulóban bízva.
Jó évet zártak 2023-ban a magyarországi szántóföldi növénytermesztők. Igaz, a katasztrofális, az „évszázad aszálya” által sújtott 2022-es esztendőhöz képest csak jobb jöhetett, ám a gazdák mégsem lehetnek elégedettek.
Tavaly az őszi búza betakarított területe 1 millió hektárt, termésmennyisége 5,7 millió tonnát tett ki, az 5,8 tonna/hektáros országos átlag pedig 36,5 százalékos növekedést jelent az előző évhez viszonyítva.
Sohasem volt ilyen alacsony
A kukorica magyarországi vetésterülete viszont emberemlékezet óta nem volt olyan alacsony, mint 2023-ban. A hazai termesztők végül 746,3 ezer hektártól 8,1 tonnás termésátlagot hoztak le, ami felülmúlta a várakozásokat, és ez alighanem visszahozta a kukoricavetési kedvet is.
A képet ugyanakkor jelentősen árnyalja, hogy hónapok óta szabadesésben vannak a terményárak. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke már tavaly nyár végén azt javasolta a magyar gazdáknak egy előadásában, hogy ha egy kis nyereség realizálható a kukoricán, akkor máris érdemes lesz elgondolkodni az értékesítésen.
Várnak, várakoznak
Ehhez képest a többség kivár az eladással, a sonline.hu hírportál is arról cikkezett a minap, hogy a somogyi tárolók tele vannak a learatott terménnyel. A nyomott felvásárlási árak miatt a gazdák nem adják el a búzájukat, kukoricájukat, mert abban bíznak, ahogy elfogynak a készletek, a jelenleginél magasabb áron indul be az export.
Tény, hogy nem rózsás a helyzet: míg a 2022-es év 49. hetében nagyjából 134 ezer forintot fizettek az étkezési búza tonnájáért, a takarmánybúzáért pedig 116 ezret, addig 2023 legvégén már csupán 62 ezret, illetve 57 ezer forintot.
A kukorica esetében is hasonló trend rajzolódik ki. 2022 végén 120 ezer forintot adtak a takarmánykukorica tonnájáért, míg pár hete csupán alig valamivel többet 56 ezernél. A gazdák többsége ezért azt a taktikát választotta, hogy egyelőre annyit terményt adnak el, amennyi a pénzügyi stabilitásuk fenntartásához szükséges.
„Minden terményt értékesítettünk tavaly, a kukoricát 60 ezer forintért tonnánként. Sokan inkább fizetik a folyószámlahitelt, s közben a terményekkel tele van a tároló. Ennek is van ám költsége, nem beszélve arról, hogy amíg eladják a terményt, legalább két alkalommal bogármentesíteni kell” – nyilatkozott üdítő kivételként a somogyi portálnak Lackovics Sándor, a Magyaratádi Barátság Szövetkezet elnöke.
„A többség árcsökkenést vár, mert nincs nagy kereslet, de szerintem hónapokon belül meg fog indulni, és 70 ezer forintra emelkedik a felvásárlási ár. Három évvel ezelőtt még olcsóbban vásárolták a terményt a piacokon, átlagosan tonnánként 50 ezer forintot adtak a gabonáért” – fogalmazott meg optimista véleményt Vida István, a Spekula Kft. tulajdonosa.
Madarász Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara somogyi elnöke pedig úgy összegzett, hogy azok várnak ki, akiknek van tárolókapacitása, akinek nem volt, azok a kombájn alól eladták a terményt.
„Nagy csodát nem várhatunk, a szakértők szerint rövid távon nagyobb áremelés nem várható” – tette hozzá.
(Fotó: Darvai Zoltán/Facebook)