24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Életmód, gasztronómia

A kapszulás kávé a leginkább környezetszennyező? – Meg fog lepődni!

Agrofórum Online

A kávékapszulák után rengeteg szemét marad – de egyes szakértők szerint már azzal, hogy éppen a megfelelő mennyiségű kávét tartalmazzák, csökken a szén-dioxid-kibocsátás.

Ha Ön annak a kétmilliárd embernek az egyike, akik mindennap fogyasztanak kávét, akkor biztos hallott róla, látott, netán használ is kávékapszulát. Hiszen kényelmes, egyszerű és tiszta: egy gombnyomással jó ízű kávéhoz juthat, még méricskélni sem kell hozzá. 

Van rosszabb a kapszulásnál

Egy nemrég napvilágot látott elemzésben azt állítják, hogy a kapszulás kávé kevésbé környezetszennyező, mint a filteres kávé, emelte ki a Washington Post és a BBC is nemrég, pedig sokak szerint a kávékapszulák éppen hogy hozzájárulnak a környezetszennyezéshez.

Ám az említett kutatás számításai alapján a kávé termesztése során szabadul fel a legtöbb üvegházhatású gáz, így ha kevesebb kávét fogyasztunk – mindegy, milyen formában –, azzal tesszük a legtöbbet a bolygónkért.

A Quebeci Egyetem kutatói készítették az ominózus tanulmányt, amelyben négyféle kávékészítési mód – a french press (dugattyús kávéfőző), az instant, a filteres és a kapszulás kávé – üvegházhatásúgáz-kibocsátását elemezték.

Az eredmény mindenkit meglepett, ugyanis bizonyos esetekben a filteres kávé másfélszer annyi kibocsátásért felelős, mint a kapszulás kávé, pedig a kapszulák okozta terhelést is hozzáadták.

A kapszulákkal ugyanis elkerülhető a túlzott víz- és kávéhasználat: biztosan nem mérünk ki a kelleténél több alapanyagot. Ez számokban kifejezve plusz 20% kávét és dupla mennyiségű vizet jelent csészénként, illetve átszámolva több mint dupla mennyiségű szén-dioxid kibocsátását a filteres esetében. Az eredmény jobban érthető, ha emlékeztetjük magunkat, hogy még mindig a mezőgazdaság számít a legkörnyezetszennyezőbb iparágnak.

Kotyogós, a környezetbarát választás

Tegyük gyorsan hozzá, létezik a filteres és a kapszulás kávénál környezetbarátabb alternatíva – mégpedig a jó öreg kotyogós. Ez a legtöbb magyar háztartásban, az idősebbeknél pedig majdnem mindig megtalálható, és szerencsére sokan manapság is nagy becsben tartják és szívesen használják.

De még az instant kávé is jobb választás a filteresnél vagy a kapszulásnál. És azt sem árt(ana) figyelembe venni, hogy honnan érkezik a kávé, amit iszunk, hiszen országról országra változik, hogy mekkora a kávétermesztés ökológiai lábnyoma.

A szemét mindenképpen súlyos gond

Globálisan a használt kávékapszulák 576 ezer köbméter szemetet képeznek – tehát lehet, hogy a szén-dioxid-kibocsátást kisebb mértékben növelik, de a hulladék rendkívül sok gondot okoz. Vannak ugyan alumíniumkapszulák is, amelyek elvben számtalan alkalommal újra feldolgozhatók (persze ez is energiafogyasztással jár), de a valóság az, hogy sok kapszula nem erre a sorsra jut, hanem a kukában végzi. Nem csoda, hogy néhány városban, mint például a németországi Hamburgban, a kávékapszulákat teljesen be is tiltották. 

Ne feledjük: a fokozódó szén-dioxid-kibocsátás hozzájárul a klímaváltozáshoz, a klímaváltozás következtében pedig csökken a kávétermesztésre alkalmas területek mérete. Ördögi kör ez, aminek nemcsak okozói, de igen hamarosan – a Föld összes élő szervezetével együtt – az elszenvedői is leszünk.

(Fotó: Jayartphoto/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bioforradalom küszöbén: szárnyal a kereslet, bírják-e a hazai gazdák?

2025. július 21. 08:10

Rekord ütemben nő a bioélelmiszer-forgalom, csökken a biofelár, de a gazdáknak az átállás még mindig komoly kihívás.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

Drámaian hanyatlik Európa madárvilága: 40 év alatt félmilliárd egyed veszett oda

2023. szeptember 14. 07:10

A madárpopulációk drasztikus csökkenése riasztó méreteket ölt Európa-szerte. De vajon miért? Valóban a műtrágya-használat vagy a növényvédő szerek a bűnösök? Vagy a klímaváltozás? A környezetszennyezés? Az urbanizáció?

Az emberek fizetik meg a műtrágyaipar túlzott mértékű profitjának az árát

2023. július 6. 17:10

Miközben a világ lakossága súlyos élelmiszerválsággal küzdött, és a gazdák költségei emelkedtek, a világ legnagyobb műtrágyagyártó vállalatai az elmúlt öt évben megháromszorozták nyereségüket.

Megdöbbentő: az állattenyésztés nyeli el az uniós agrártámogatások 82 százalékát

2024. április 8. 13:40

Az állattartás és a takarmány-előállítás szívja fel az uniós mezőgazdasági támogatások bő négyötödét. Mindez azért is fájó, mert az ágazati termékek tizede az EU-n kívüli piacokon köt ki.

Rakétatalálat süllyesztette el a 21 ezer tonna műtrágyát szállító hajót

2024. március 11. 12:40

Lassan elsüllyedt egy 21 ezer tonna műtrágyát szállító hajó a közel-keleti Vörös-tengeren azután, hogy még februárban rakétatámadás érte.