Időjárás

Hihetetlen, mi került napvilágra az aszály miatt egy víztározóból Spanyolországban

Agrofórum Online

Fokozódó párolgás, rövidebb esős időszakok és a hegyekben a régen általános hóborítás elmaradása csak fokozza a vízhiányt a Mediterráneum nyugati részén.

Hat évtizeddel ezelőtt épült az a víztározó, amely sokáig az egyszer volt Sant Romà de Sau település épületeit rejtette, köztük a templommal. A környéken annyira súlyossá vált az évek óta nem tágító aszály, hogy a vízszint a tározóban kapacitásának egy százalékára süllyedt, így a város romjai újból láthatóvá váltak.

Régebben előfordult, hogy szárazság idején a templom tornya a víz fölé került. Azonban most az egész épület jóval a víz szintje fölött tornyosul.

Sant Romà de Sau temploma a kiszáradt víztározóban
Sant Romà de Sau temploma a kiszáradt víztározóban (fotó: Piaxabay)

Kiapadtak a készletek, nem látszik a megoldás

Katalónia gazdag területe Északkelet-Spanyolországnak, ám jelenleg az élővilága szenved az aszály következményeitől. Kipusztul a termés, a gazdaság teljesítménye csökken, és a környéken élő hatmillió ember is nehezen viseli a megpróbáltatásokat, hiszen kénytelenek a vízkorlátozó intézkedéseknek folyamatosan eleget tenni.

A helyzet természetes úton nem tűnik megoldhatónak. Ezért gazdasági intézkedésekkel: sótalanító üzem építésével, a távoli, vízzel jobban ellátott területekről ide vezetett ivóvízzel és a helyi rendszerben tapasztalható esetleges szivárgások megszüntetésével szeretnének javulást elérni.

Irtózatos összeget költ az aszály kezelésére a spanyol kormány: a vízkészlet növelésére 1,4 milliárd, a termelés fenntartására és az élelmiszerhiány elkerülésére pedig 784 millió eurót szánnak.

80%-kal kevesebb víz jut öntözésre

Azonban addig is tenni kell valamit, míg az infrastruktúra színvonalát sikerül javítani, esetleg megérkezik a várva várt eső. A kérdés már csak az, hogyan. Senki sem szeretné a már így is szűkös lehetőségeit más szektorok érdekében tovább korlátozni.

A gazdálkodók, akik a helyi vízkészlet harmadát használták el eddig, szembesülnek a legsúlyosabb szigorítással. A katalán kormány 80%-kal csökkentette az öntözésre és 50%-kal az állatállomány ellátásra használható víz mennyiségét. Az ipartól 25%-os önkorlátozást vár el.

A termelők teljesen érthetően kétségbe vannak esve, azt mondják, ha nem érkezik meg az eső, nem lesz érdemes vetni sem.

Barcelona helyzete kedvezőbb. Bár a szökőkutak és például a strandokon a zuhanyzók el vannak zárva, a 2008-as aszály óta sokat fordított a város a vízellátásra. Újrahasznosítják a szennyvíz egy részét, sótalanítják a tengervizet, így lényegesen kevesebb ivóvizet használnak fel, mint régen. Sőt egyes szállodák külön is befektettek, hogy vizet spóroljanak – ezek most igen jól járnak.

A tudósok nem várnak javulást a helyzetben, sőt. Úgy vélik, hogy egyre több helyen apad tovább a talaj vízkészlete, főleg Európa délnyugati részén. Ebben a folyamatban a spanyol vidék lehet az állatorvosi ló, megmutatja, mi várható a Mediterráneumban évek-évtizedek múlva. Katalóniában 1000 napja tart az aszály.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Szeptember 15: fontos határidő közeleg!

2019. szeptember 10. 12:09

Szeptember 15-éig kell megfizetni a kárenyhítési hozzájárulást, szeptember 30-áig lehet aszálykárt bejelenteni.

Okozhatta valaki a fenyőfa pusztulását vegyszeres behatással?

2023. április 3. 04:38

A bérházunk előtt áll egy kb. 8-10 méter magas és majd 40 éves fenyőfa, amit mi nagyon tisztelünk, szeretünk. Viszont most sajnos pusztulásnak indult. Az egyik "lakótársunknak" már régebben is szúrta a szemét, beárnyékol neki stb. A kérdésem az, hogy okozhatta-e ő a fa pusztulását valamilyen behatással? Gázolajjal, erős koncentrációjú gyomirtóval, vagy valami más vegyszerrel locsolta volna?

Miért gond a fák idő előtti lombhullása?

2022. szeptember 1. 04:36

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy milyen problémát okozhat a fák korai lombhullása?

Aszály: mit tehetünk a kiskertben?

2021. július 22. 08:49

Az aszály mindig probléma, ahogyan az is, ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik le egyszerre. Nézzük sorra, mit tehetünk a kiegyenlítettebb vízgazdálkodású kertért.