Állattenyésztés

Már tenyésztik a klímasemleges szarvasmarhát

Agrofórum Online

A szarvasmarhákat a legnagyobb szén-dioxid-termelők között tartják számon. Argentína azonban nem a marhák leselejtezésében, hanem új tanúsítási rendszerben gondolkodik. A cél a klímasemleges szarvasmarha.

Argentínában, amely a szarvasmarhák számát tekintve benne van a top 10-ben a világon, olyan tenyésztési módszerrel kísérleteznek, amellyel a marhahús klímasemlegessé válhat. Ezt úgy tudják elérni, ha a tenyésztés során több szén-dioxidot sikerül megkötni, mint amennyit kibocsátanak. Ha a módszer végül nemcsak környezetbarátnak, hanem gazdaságilag megtérülőnek is bizonyul, könnyen utat mutathat az Európai Unió állattenyésztői számára is.

Az állattenyésztés a klímaváltozás egyik mozgatórugója

Világviszonylatban az állattenyésztés az éghajlatváltozás egyik fő okozója, és az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának mintegy 12 százalékáért felelős. A mezőgazdaságból származó üvegházhatásúgáz-kibocsátásnak pedig a kétharmada kötődik az állattenyésztéshez, főleg a húselőállításhoz.

Azt nem várhatjuk el, hogy az emberiség egésze vegán életmódra térjen át – bár a húsfogyasztás csökkentése vállalható alternatíva. Jelenleg az a realitás, hogy a globális húsfogyasztás a növekvő népességgel és jóléttel együtt nő. Ráadásul nem minden legelőterület alkalmas egyformán szántóföldi művelésre.

Tanúsítvánnyal az éghajlat védelméért

Nincs szükség drasztikus változásokra, hogy a szarvasmarhákhoz kötődő szén-dioxid-kibocsátás csökkenjen. A takarmány-összetétel enyhe megváltoztatása vagy jobban hasznosító genetikák használata már eredményt hozhat. A probléma nem ebben van, hanem a szándék hiányában: a tenyésztők az ő szempontjukból érthetően, mivel üzleti vállalkozást vezetnek, a bevételeik növelésére helyezik a hangsúlyt, és nem a globális környezetvédelmi intézkedésekre.

A kiadások emelkedésének ellensúlyozásában segítséget jelenthetnek az öko és a fair trade címkék, melyek az előállított húsáru értékét növelik. Ebben a sorba illeszkedhet a tanúsítvány a CO2-semleges gazdálkodásról, aminek a többletköltségét a termék megvásárlója fizeti.

Az erdőben legelő szarvasmarhák CO2-semlegessé válnak

A gazdálkodásnak ez a módja a szabad tartáshoz kötődik. Az állatokat erdőkkel tarkított legelőkön nevelik. A szakértők úgy számolnak, hogy ezzel a módszerrel a szarvasmarhák által kibocsátott szén-dioxidot kompenzálhatja a fák és a talaj által megkötött szén-dioxid mennyisége. Így a marhahús klímasemlegessé válik. A minősítés már létezik, Argentínában 2024 elején hagyták jóvá állami és magáncégek együttműködésének eredményeképpen.

A kérdés már csak az, hogy a fogyasztók hajlandóak-e magasabb árat fizetni a szén-dioxid-semleges tanúsítvánnyal rendelkező marhahúsért.

Nem véletlen, hogy az argentin rendszer az erdei legeltetésre hasonlít. Ez a módszer évszázadokon át Európára is jellemző volt. De az erdőpusztulás, a túlhasználat és az állattenyésztés intenzívebbé válása során a haszonállatok elhagyták az erdőt. Ma már léteznek olyan projektek, amelyekkel megpróbálják újraéleszteni ezt a legeltetési módot, amelynek haszna végeredményben a klímavédelem.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jászberényből indulhat a méhészet globális reformja

2024. december 21. 14:10

A kaptárkeret-automata 8 másodperc alatt tűz össze és fúr ki egy kaptárkeretet. A tevékenységet eddig kizárólag kézzel végezték a szakemberek.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Az emberek és állatok hőérzékelése eltér – ezért is fontos a szarvasmarhatelep szenzorálása

2024. február 26. 15:10

A Cubilog Kft. IOT-megoldásokat nyújt az ipar és a mezőgazdaság területén termelő üzemek, állattartó telepek számára.

Növekszik a hazai szarvasmarha állomány

2019. június 21. 09:33

A hazai tejágazat növekedő pályán van, a korábbi évek piaci nehézségeit veszteség nélkül átélő s nemcsak túlélő ágazat mára stabil alapon működik.

Bajor vadnyugat: lasszóval fogta meg a gazda a borjút az autópályán

2023. április 16. 08:03

Vadnyugati környezetbe illő jeleneteket lehetett látni Bajorországban az autópályán, mert egy gazda „lasszóval” kapta el megszökött borját az autók között.

Mélyponton a szarvasmarha-állomány Ausztriában

2021. február 25. 06:17

Miután Ausztriában a szarvasmarhák száma 2019-ben olyan alacsony szintre csökkent, amilyen alacsonyan a második világháború óta nem járt, a gazdák 2020-ban újabb csökkenést regisztráltak.