Növényvédelmi előrejelzés

Kelésközeli állapotban vannak a vetésfehérítő bogarak tojásai – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A sokévi átlagnál jóval melegebb napokkal búcsúzott március és köszöntött be április. Borús éjszakákon az éjszakai minimum hőmérséklet is megközelítette a 10 °C-ot, megszűntek az éjszakai fagyok.

Említhető mennyiségű csapadék inkább a nyugati tájakon hullott, másutt, különösen az ország középső és keleti megyékben nagy a szárazság a talajok felső 50 cm-es rétegében.

A gyakori viharos szél akadályozza a növényvédelmi munkálatokat.

A továbbra is lendületesen fejlődő őszi kalászosok fejlettségben előbbre vannak az ilyenkor megszokottól, általános az 1-2 szárcsomós magasság, helyenként pedig a szárbaindulás. A csapadékból kimaradt tájegységekben a kórokozók kezdeti terjedési üteme lelassult, csapadékos területeken folyamatos terjedés figyelhető meg.

Árpában a pirenofórás fertőzés a domináns kórokozó, a lisztharmat terjedése lassabb, de a felső leveleken is megfigyelhető. A búzán a szeptóriás levélfertőzés tünetei vannak többségben, a lisztharmat most még kisebb mértékben támadja a lombozatot.

Gabonalisztharmat-fertőzés búzán
Gabonalisztharmat-fertőzés búzán

A sárgarozsda terjedése lelassult, a felmelegedő idő nem kedvez a kórokozónak. Mindezek ellenére erősödő károsítási folyamatra kell felkészülni, mert az igen dús növényállományok kedveznek a kórokozók terjedésének.

A vetésfehérítő bogarak mindenütt rakják tojásaikat, az alföldi déli tájegységekben a napokban már kelő lárvákkal kell számolni, mert az előző héten a tojások kelésközeli állapotot (tojás besötétedés) mutattak.

Búza vetésfehérítő lárva
Búza vetésfehérítő lárva (Fotó: Varga A.)

Az őszi káposztarepce országszerte sárgabimbós-virágzás stádiumban van. A csökkenő szárormányos népesség mellett igen népes a fénybogár tömeg. A megkezdett védekezések mellett virágzatonként 6-10 bogárral kell számolni, a károsított bimbók 5% körüliek. A megrágott bimbók miatt jelentős a virágritkulás.

Növekszik a bundásbogarak egyedszáma is, pedig a pongyola pitypang jelentős vonzó hatása itt is megfigyelhető, nemcsak a virágzó gyümölcsös ültetvényekben. Szórványosan megfigyelhető a becőormányos imágók jelenléte, de a korábban megkezdődött betelepedés még nem okozott jelentős létszámnövekedést.

A száron és leveleken a betegséget előidéző kórokozók jelenleg még csupán tüneti szinten jelentkeznek, ott is főként az áttelelt idősebb leveleken. Ellenük a védekezés most még nem indokolt.

A napraforgó és a kukorica vetése folyamatosan halad, ha nem csökken a talajhőmérséklet, akkor az optimális nedvességtartalmú táblákon gyors kelés várható.

Kukoricabarkó kártétele
Kukoricabarkó kártétele

A szárazabb területeken a vontatott kelés miatt a fiatalkori rágókártevők talajfertőtlenítés vagy állománykezelés elmaradása esetén jelentős mértékű károkat okozhatnak. Kelés kezdetétől indokolt a vetések napi szintű vizsgálata.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Elmaradhat a kalászosok bokrosodása és jön a vetésfehérítő is

2019. március 12. 10:36

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kellemes tavaszi idő. A kiadós csapadékot hozó időjárási frontok továbbra is nagy ívben elkerülik a Kárpát-medencét. A talajok felső rétegében aggasztó mértékű a kiszáradás. Az áttelelt növények fejlődését most nem a hőmérséklet, hanem a vízhiány gátolja.

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.