Növénytermesztés

Így termelnének élelmiszert más bolygókon

Agrofórum Online

A tudósok szerint egy gombafaj lehet a kulcs ahhoz, hogy más bolygókon, akár különösen előnytelen, száraz körülmények között is lehessen élelmiszert termeszteni.

A világűr felfedezésének és benépesítésének egyik kulcseleme az élelem. Ha meg tudjuk fejteni, hogyan lehet növényzetet termeszteni az űrben, az hozzájárulhat az űrhajósok egészségének megőrzéséhez, ám e kutatásnak van jó néhány Földhöz kötődő vonatkozása is.

Chad Brummett, a KRQE News 13 tudósítója találkozott az Új-Mexikói Egyetem (UNM) egyik tudósával, aki egy igen bonyolult feladat megoldásán dolgozik.

David Hanson, az UNM kutatási alelnök-helyettese azt kutatja, hogyan lehet kifejezetten zord környezeti körülmények között olyan mezőgazdasági terményeket termeszteni, mint például a paradicsom.

Hanson egy tudóscsoporttal együtt dolgozik egy küldetésen, amely 250 mérfölddel (402 km) a Földön túl zajlik. A kísérlet neve Trichoderma Associated Space Tomato Inoculation Experiment, röviden TASTIE. A kutatás célja annak meghatározása, hogy egy gyakori gombafaj, a Trichoderma kulcsfontosságú szerepet játszhat-e a növénytermesztésben a legszárazabb körülmények között.

Ha a paradicsommal együtt termesztik, akkor ezek a gombák is jobban nőnek. De nem tudjuk biztosan, mitől nőnek jobban. Ami pedig igazán érdekessé teszi a világűrben való termesztést, az a szélsőséges környezet, ami még mindig elég komoly stresszt jelent a növények számára

– mondta Hanson.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Rugalmas és stabil élelmiszer-ellátó rendszer

2020. október 20. 11:13

Az elmúlt évtizedekben a globális élelmiszer-ellátó rendszer fejlesztése során elsődleges szempontként a költséghatékonyság és kereskedelmi szempontok optimalizálása állt. A COVID-19 megjelenése alapvető változást hozott, a jövőben megkerülhetetlen, új kritériumoknak kell megfelelni: a rugalmasság és a megfelelő szintű alkalmazkodóképesség kialakítása szintén prioritássá vált.

Kedvet csinálnak a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz

2023. június 16. 10:41

A Zöldség- és Gyümölcsnapot idén negyedik alkalommal hirdeti meg az Európai Friss Csapat program, hagyományosan június 17-ére, amikortól a hazai gyümölcsszezon a kezdetét veszi. A kezdeményezés célja kedvet csinálni a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz, valamint népszerűsíteni a hazai agrárium igazán zamatos, szezonális termékeit.

Sütőiparban a németek állnak az élen

2020. február 10. 10:58

A kiskereskedelmi forgalomban értékesített sütőipari termékek mennyisége Németországban tavaly 6,11 millió tonnára emelkedhetett.

Az ukrán élelmiszerimport szélesebb körű tilalmát fontolgatják a lengyelek

2024. február 28. 15:10

Donald Tusk lengyel miniszterelnök kijelentette, nem zárja ki, hogy az ukrán gabona behozatalára vonatkozó nemzeti tilalmat más termékekre is kiterjesztik, ha az Európai Unió nem lép fel piacainak védelme érdekében.