Növénytermesztés

Már a paradicsomot is drónok porozzák be

Agrofórum Online

A Two Wellsben található Perfection Fresh farm drónokat integrál a paradicsomtermesztési folyamatokba ellenőrzött üvegházi körülmények között. A kísérlet célja az, hogy megoldást találjanak a paradicsomtermesztés kritikus szempontjának számító beporzás kihívásaira.

Ehhez a művelethez hagyományosan a kézi módszerekre vagy a méhek bizonytalan hatékonyságára támaszkodnak egy ilyen zárt környezetben. A gazdaság, amely a mezőgazdaság tudományos megközelítéséről híres, a beporzási folyamat fokozása érdekében dróntechnológiát alkalmaz, Ennek során a drónok propellerei által keltett turbulencia segít a virágpor hatékony szétterítésében.

Drónok: mindig kéznél vannak, és több problémára is megoldást kínálnak

A mezőgazdaság világszerte egyre nagyobb mértékben alkalmazza a biztonságos termesztési módszereket. Az ilyen környezetben történő beporzás azonban jelentős kihívásokat okoz, ami alternatív megoldások, például drónok használatára ösztönöz.

Ezek az eszközök nemcsak a munkaerőhiányra kínálnak potenciális megoldást, hanem a beporzás konzisztenciájának és sebességének növelését is ígérik. Emellett a termés-előrejelzésben és a betegségek nyomon követésében is alkalmazhatók.

Ígéretesek az eddigi eredmények

A Hort Innovation által finanszírozott sikeres kísérletet követően a drónok beporzásra való felhasználása ígéretes eredményeket mutatott, ami az ágazatot további kutatásokra ösztönözte, és egyre biztosabbá teszi a gyakorlati alkalmazást. Ez a technológia, amelyet könnyű használhatósága és a kezelők minimális képzési feltételei jellemeznek, jelentős előrelépést jelent a beporzási kihívások kezelésében a zárt térben működő gazdaságokban.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9614693/exploring-drone-pollination-in-south-australian-glasshouses/

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

MATE: a legkorszerűbb agrárdigitalizációs eszközök elterjedését segítjük

2022. november 18. 10:12

Ma már nem lehet érzésből színvonalas, versenyképes és fenntartható mezőgazdálkodást folytatni, az agrárium ugyanis komoly csúcstechnológiai és tudásintenzív ágazattá vált – mondta Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora a Dunapatajon tartott gazdanapon. A MATE, a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. és az Agrárközösség Kft. közös projektjének legfőbb célja is az, hogy 99 településen segítse a legkorszerűbb agrárdigitalizációs eszközök elterjedését.

Már drónnal is lehet permetezni

2022. február 10. 13:52

A légi permetezésre vonatkozó jogszabály módosításával az Agrárminisztérium együttműködésben az Innovációs és Technológiai Minisztériummal megalkotta a drónokkal történő növényvédő szer kijuttatásának jogszabályi környezetét, elősegítve ezzel, hogy az új, pontosabb és célzottabb kijuttatást lehetővé tevő légi permetezési technológia a magyar gazdák rendelkezésére állhasson.

Drónokban rejlő lehetőségek: alkalmazások és azok feltételei az agráriumban

2024. április 9. 05:40

Ma már elmondható, hogy a jogi, hatósági szabályozás beérte a gyors technológiai fejlődést, így lehetővé vált nemcsak a szabályozott és biztonságos civil-, illetve hobbifelhasználás, hanem a jogszerű munkavégzés, szolgáltatás is ezekkel az eszközökkel.

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.