Az orosz mezőgazdasági vállalatok munkáját nem zavarták jelentősen a több régióban lezúduló heves áradások – mondta Dmitrij Patrusev moszkvai mezőgazdasági miniszter, enyhítve a termés esetleges pusztulásával kapcsolatos félelmeket.
A tavaszi vetésterület megközelíti az 5 millió hektárt, valamivel jobb ütemben haladnak a munkával a gazdálkodók, mint tavaly – tette hozzá a szakminiszter. Oroszország a 2023-as rekord 147 millió tonna gabona után 2024-ben várja a második legnagyobb termést.
Az idei megművelt terület 300 ezer hektárral 84,5 millió hektárra nő – tette hozzá Dmitrij Patrusev januárban. Összesen 20 millió hektárra kerültek őszi vetésű növények.
125 000 embernek kellett elköltöznie
Észak-Kazahsztán és Oroszország Urál-vidéke a történelmi feljegyzések óta a legsúlyosabb árvizeivel küzd, mivel az olvadékvizek felduzzasztották a világ hetedik leghosszabb folyórendszerének mellékfolyóit, és több mint 125 000 ember kényszerült elhagyni otthonát.
A moszkvai mezőgazdasági minisztérium közölte, hogy szükségállapotot hirdettek ki Orenburg, Altaj, Kurgan és Tyumen régiókban. A Volga folyó szamarai vidékét is nagy kiterjedésű árvizek fenyegetik – áll a közleményben.
Iparági szakértők szerint a károk mértékét csak a vizek apadása után lehet felmérni.
A szállítási költségek fékezik a ralit
A közelmúltban az orosz búza exportára stabilizálódott egy egész havi emelkedése után, mivel a kikötőkből érkező szállítmányok késése magasabb fuvarköltségekhez vezetett.
A 12,5%-os fehérjetartalmú orosz búza ára a fedélzeten átadva, úgynevezett FOB-szállítással, amikor az eladó saját költségén juttatja el a kikötőbe a termést, májusra tonnánként 210 dollár volt.
Növényegészségügy
„Problémák vannak a növény-egészségügyi bizonyítványok kiállításával egyeseknél, ami a hajók és a teherszállítók kockázatértékelésének növekedéséhez vezetett. Ez megállította a FOB-áraink emelkedését” – tette közzé az IKAR agrárcég.
A Sovecon mezőgazdasági tanácsadó cég ugyanilyen osztályba sorolt búzája tonnánként 210 és 212 dollár között mozgott, többheti növekedés után.
Kép: Pixabay