Az nem is lehet kérdés, hogy a napelemeket tisztán kell tartani, hiszen bármi, ami a napenergiát nem engedi a rendszerbe jutni, az csökkenti a hatékonyságát.
Szakértők becslése szerint a szennyeződések 10-30 százalékos teljesítménycsökkenéshez vezethetnek, ami súlyos forintokat jelenthet. A rendszer típusától függ, hogy megéri-e a tisztításhoz profi segítséget is igénybe vehetünk.
Mikor kell a napelemrendszereket tisztítani?
A napelemmodulok rendszeres tisztítása elengedhetetlen a rendszer optimális teljesítményének biztosításához. A szennyeződés típusa gyakran a rendszer helyétől függ. A háztetőkön lévő napelemeket, például egy csendes, nem poros utcában, nem biztos, hogy tisztítani kell. Gyakran az eső elvégzi ezt a feladatot, és a kismértékű elkoszolódás csak lényegtelen mértékű teljesítménycsökkenést okoz, főleg az amúgy is kicsi háztartási rendszerekben.
Ezzel szemben a gazdaságokban lévő vagy nagyobb napelemrendszereket évente legalább egyszer tisztítani kell, hogy a teljesítmény megmaradjon. A tisztításnak akkor van értelme, ha a költségei alacsonyabbak, mint a várható teljesítménynövekedés értéke.
A napelempanelek helyes tisztítása
A tisztítás előtt az üzemeltetőnek ellenőriznie kell a rendszer alatti vezetékeket a rövidzárlatok elkerülése érdekében.
Mielőtt nekilátnánk, tájékozódjunk, hogy az adott rendszer gyártójának milyen ajánlásai vannak a tisztítással kapcsolatban. Ezt követően érdemes speciális tisztítószereket beszerezni, amelyeket kifejezetten erre a célra forgalmaznak.
A tisztítást felhős napokon, sötétedéskor vagy hajnalban kell elvégezni, hogy ne legyenek a napelempanelek felforrósodva. A napelemrendszer élettartamának és teljesítményének megőrzése érdekében használjunk desztillált vizet és kíméletes tisztítószereket.
A hó letakarítását nem javasolják szakemberek, mert veszélyes lehet, és magától is néhány nap alatt lecsúszik a panelről.
Mikor és hogyan ne tisztítsuk a napelemet?
- Napközben, nagy melegben, ugyanis ha hirtelen hideg éri őket, a forró napelem felülete megrepedhet.
- Ne használjunk nagy nyomású mosót vagy gőztisztítót, mert kárt tehet a napelem felületében!
- Ne használjunk maró hatású tisztítószereket, mert meghibásodhat a panel!
- Ne használjunk kemény vizet, mert több lerakódás keletkezik, mint ha nem tennénk semmit!
- Takarítás közben véletlenül se lépjünk a panelre!
Fotó: Pixabay