Növényvédelem

Vírus pusztítja a kakaófákat, veszélyben a világ csokoládéellátása

Agrofórum Online

Egy gyorsan terjedő vírus fertőzi a kakaófákat és a csokoládé előállításához használt szárított magokat, veszélyt jelentve az egész világon népszerű csokoládéra. A Cacao swollen shoot virus diseases (kakaó duzzadt hajtás vírus betegség, CSSVD) akár 50%-os terméscsökkenést okozhat. Azonban kutatók most adatok felhasználásával matematikára épülő stratégiát dolgoznak ki ellene.

Pajzstetvek terjesztik

A világ csokoládétermelésének mintegy 50%-a a nyugat-afrikai Elefántcsontparton és Ghánában található kakaófákról származik. A kártékony vírus Ghánában fertőzi a kakaófákat, és 15-50%-os terméskiesést okoz. A betegséget a pajzstetvek egy faja terjeszti, ezek a fák leveleit, rügyeit és virágait fogyasztják. A CSSVD a csokoládé alapanyagát fenyegető legnagyobb problémák egyike.

„Ez a vírus veszélyt jelent a globális csokoládékínálatra – mondta Benito Chen-Charpentier, az arlingtoni Texasi Egyetem matematikaprofesszora, aki könyvet írt a kakaóról és a kakaót támadó vírusról is. – A rovarirtó szerek nem védenek megfelelően. Emiatt a gazdáknak a fertőzött fák kivágásával és ellenálló fák nemesítésével kell megpróbálniuk megakadályozni a betegség terjedését. Ám az erőfeszítések ellenére Ghánában az elmúlt években több mint 254 millió kakaófát kellett kivágni.”

A betegség ellen létezik oltóanyag, amellyel a gazdák oltani tudják a fákat. A vakcinák azonban drágák, különösen a kis pénzből gazdálkodó afrikaiak számára. Az oltott fák termése is kisebb, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.

Segíthet a matek

Kutatók összefogva új stratégiát dolgoztak ki: adatok és a matematika segítségével meghatározzák, hogy a gazdák milyen távolságra ültethetik egymástól a fákat, hogy megakadályozzák a pajzstetvek egyik fáról a másikra való átjutását és a vírus terjedését.

„A pajzstetvek számos módon képesek helyet változtatni, például lombkoronáról lombkoronára vándorolnak, a hangyák szállítják, vagy a szél átfújja őket – mondta Benito Chen-Charpentier. – Mi viszont létrehoztunk egy modellt a kakaótermelők számára, hogy tudják, milyen távolságra ültethetik biztonságosan az oltott fákat a nem oltott fáktól, hogy megelőzzék a vírus terjedését. Így a költségek elfogadhatóak maradnak.”

A csoport két különböző típusú modellt hozott létre, amelyek lehetővé teszik a gazdák számára, hogy oltott kakaófákból álló védősávot hozzanak létre a nem oltott fák körül. „Bár még kísérleti stádiumban vannak, ezek a modellek reményt keltenek. Ugyanis segíthetnek a gazdáknak megvédeni a fáikat, miközben nagyobb termést érnek el” – jelentette ki a kutató.

A világ csokoládéfogyasztó népessége pedig szintén nagyon drukkol a sikeres védekezési mód megtalálásáért, mert a boldogsághoz elengedhetetlen időnként egy-egy darabka sötétbarna, édes, olvadós csokoládé.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Rendkívül sok rigó pusztult el az Usutu-vírustól Németországban

2024. szeptember 20. 14:40

2024-ben az Usutu-vírus, amely madarakat, de akár emlősöket és embert is fertőzhet, kiemelkedő számban pusztította a feketerigókat Németországban.

Tovább nőtt a sertéspestissel fertőzött terület Pest megyében

2019. december 7. 12:35

A tájékoztatás szerint december 4-én a Nébih diagnosztikai laboratóriuma két elhullottan talált vaddisznó mintájából is kimutatta az afrikai sertéspestist, melyeket Pest megyében a korábban fertőzéssel érintett vadaskerten kívül találtak.

Miért torzultak és színeződtek el a meggyfa levelei?

2023. május 12. 04:38

Meggyfám egyik hajtásán a levelek furcsán néznek ki, torzultak, világos és sötét részekkel. A fa többi részén nem látható ilyen elváltozás. Mi okozhatja ezt?

Mi okoz elváltozást a cukkini levelén és termésén?

2019. augusztus 28. 06:37

R. Erika kérdése: Cukkini levelein szokatlan elváltozásokat vettem észre, világoszöld rajzolatok jelentek meg a fiatal leveleken. A termés is torzult. Mitől lehet?