„Az elmúlt 75 év legsúlyosabb esőzése következett be, és El-Ajnban, a Khatm Al-Shakla területen kevesebb mint 24 óra alatt 254,8 mm eső esett” – tudatta a Nemzeti Meteorológiai Központ.
Az Egyesült Arab Emírségekben „történelmi jelentőségű klímaváltozás” következett be. A lehullott csapadék mennyisége országos viszonylatban kétévnyi csapadéknak felel meg.
Óriási károk
A vihar megbénította az országot, elárasztotta az utakat és az ingatlanokat, és leállt a forgalom a dubaji repülőtéren. A szomszédos országok közül Bahreinben, Szaúd-Arábiában, Katarban és Ománban követelte a legtöbb emberáldozatot a természeti csapás.
A viharkárok súlyos következményekkel jártak a mezőgazdasági termelés szempontjából is, amely nagymértékben támaszkodik az üvegházakra. „Az üvegházak szerkezete megsérült. Szinte minden gazdaság súlyos veszteségeket szenvedett el” – nyilatkozott az egyik termelő. Az árvíz után készített képek alapján komplett ültetvények mentek tönkre. Az esőzések a földművesek otthonait is elárasztották, a heves szélviharok pedig elfújták a házak tetejét.
A datolya kivételével csak üvegházakban tudnak termeszteni
Az Egyesült Arab Emírségek a kedvezőtlen éghajlat miatt importra szorul a friss termények iránti igényei kielégítésére. A hazai termelésüket nagyrészt a datolya teszi ki, amely a világ szükségleteinek 6%-át biztosítja. Az utóbbi években azonban az országban kibővült az üvegházi és hidroponikus termesztés. A legszélesebb körben termesztett termékek közé tartozik a paradicsom, a káposztafélék, a padlizsán, a karfiol és a gyümölcsfélék, így például a bogyós gyümölcsök.
A vízözön által érintett régiókban az üvegházakban termesztett paradicsom esetén szenvedték el a legnagyobb veszteséget. Legnagyobb mértékben az ország északnyugati részén fekvő Abu-Dzabi, Dubaj és Sharjah emírségeket öntötték el az árvizek.
Fotó: Pixabay