Növénytermesztés

Csökkentett műtrágyafelhasználást, a biodiverzitás védelmét szolgáló fejlesztések

Corteva Agriscience

Ezen a héten ünnepli a világ a biológiai sokféleség nemzetközi napját, amelyet az ENSZ azért hozott létre, hogy felhívja a figyelmet az adott régióra jellemző növény- és állatvilág sokszínűségére, illetve rávilágítson a biodiverzitás megőrzésének fontosságára.

Napjainkban a modern mezőgazdaság vezető szereplői fejlett, a biológiai sokféleséget támogató agrár technológiákat alkalmaznak. Például a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat több mint 10 millió hektáron segíti a regeneratív mezőgazdaság elveinek támogatását, amint az a vállalat nemrégiben közzétett 2023-as fenntarthatósági jelentésében is olvasható.

A biodiverzitás védelme csak korszerű technológiák alkalmazásával és olyan előrelátóan gondolkodó partnerekkel való együttműködés útján lehetséges, akik osztoznak a vállalat jövőképével.

Ez a stratégiai fókusz lehetővé teszi a Corteva számára, hogy a vállalat minden működési területére integrálja ezt az elképzelést, ezáltal jelentősen hozzájáruljon a környezetvédelemhez, miközben növeli a hozamokat és a termelékenységet.

Növekvő hozamok mellett is biológiai sokféleség

De vajon hogyan egyeztethető össze a növekvő hozamok mellett a mezőgazdasági termelés és a biológiai sokféleség megőrzése? Egyrészről a meglévő szántóterületeken a termelékenység további hatékonyságának javításával, másrészről a termőföldek egészségének megőrzésével.

A Corteva kiemelkedő eredményeket ért el a növénynemesítés terén, hiszen a vállalat piacvezető vetőmag márkája, a Pioneer® volt az első, amely kereskedelmi forgalomban is kapható kukoricahibrideket kínált. Ez a fejlesztés gyökeresen megváltoztatta a növénytermesztés termelékenységéről való gondolkodásmódot.

A vállalat szakemberei napjainkban is a hibridek teljesítményének javításán dolgoznak, annak érdekében, hogy akár szélsőséges klimatikus körülmények között is javítsák a betakarítható termésben rejlő potenciált, ezáltal lehetővé téve a gazdálkodók számára, hogy egységnyi területen több élelmiszert és bioüzemanyagot termeljenek több földterület termelésbe bevonása nélkül.

A termőföldek egészsége

A termőföldek egészségének megőrzése is kiemelt fontosságú. Az ezt a célt szolgáló fejlesztések között megtalálhatóak a növekedést serkentő biostimulátorok és a természetes alapú, biogazdálkodásban is alkalmazható növényvédő szerek, mint például a Laser™ Duplo rovarölő szer, mely spinosadot, a talajban megtalálható́ Saccharopolyspora spinosa baktérium fermentációs feldolgozásából nyert természetes hatóanyagot tartalmaz.

A Magyarországon forgalomban lévő BlueN® biostimulátor és Instinct™ nitrogén stabilizátor segítségével a gazdálkodók csökkenthetik a műtrágyafelhasználást, amely jelentősen redukálja a környezetre gyakorolt negatív hatást (nitrogén kimosódás, elillanás).

Az alacsony hatóanyag-tartalmú termékek – mint például a Viballa™ gyomirtó szer – szintén hozzájárulnak a mezőgazdaság fenntartható fejlődéséhez és az integrált növényvédelemhez, amely szerves részét képezi a biodiverzitás védelmének.

A fenntartható mezőgazdasági termelés magában foglalja a modern analitikai és megfigyelési technológiák alkalmazását is a biológiai sokféleséggel kapcsolatos kérdések megoldására.

Néhány országban, ahol a Corteva működik, már alkalmazzák a vállalat LandVisor™ megoldását, amely a térinformatikai technológiát és a szántóföldi adatgyűjtést használja a kívánatos és nem kívánatos növényfajok sűrűségének meghatározásához és információkat szolgáltat a permetezések megfelelő időpontjának kiválasztásához. A vállalat ily módon segíti a növényvédő szerek okszerű felhasználását, ezáltal csökkentve a környezetterhelést.

A Corteva továbbra is olyan fejlesztéseken dolgozik, amelyek a vállalat fenntarthatósági stratégiájával összhangban olyan eszközöket adnak a gazdálkodók kezébe, amelyek hozzájárulnak az élővilág védelméhez és a mezőgazdaság fenntartható fejlődéséhez.

Perényi József, a Corteva Agriscience magyarországi növényvédelmi kutatás-fejlesztési vezetője

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kukorica lesz a hazai vesztese a klímaváltozásnak, a napraforgó pedig az egyik nyertese

2024. október 6. 14:10

A kukorica helyét részben a napraforgó veheti át, illetve teret nyerhetnek olyan tavaszi vetésű növények is, mint például a cirok és a szója.

A pisztácia lehet az egyik új kultúránk?

2024. október 1. 10:40

Úgy tűnik, a pisztácia termesztésére egyre több lehetőségünk nyílik hazánkban is. Vannak gazdálkodók, akik kísérleti jelleggel már belekezdtek a kultúra termesztésébe.

50 mm csapadék a kukoricavetés óta: alaposan megszenvedtek a gazdák Amerikában is

2024. szeptember 27. 13:10

A gazdák táblatüzekkel küzdöttek, rengeteg kombájn is kigyulladt, ezért idővel tartálykocsikat is vittek magukkal a földekre, hogy vész esetén ott legyen a víz az oltáshoz.

Megmértük! – Magyar Kukorica Klub versenyparcellák betakarítása a tiszavasvári Moravszki Farmon

2024. szeptember 27. 12:10

Az augusztusi hőség- és aszálystressz ugyan komoly ütéseket hozott, de itt bizony nem lett KO!

Műtrágyapiac: kiszámíthatatlan a jövő

2021. október 19. 11:06

A gázáremelkedés következtében számos ágazat, többek között a műtrágyaipar, illetve -piac is érintetté válik, ami magával vonja a jövő termesztéstechnológiai stratégiáinak felülvizsgálatát is. Kérdésünkre, miszerint milyen megoldást lát a gázáremelkedés következtében a műtrágyapiacon kialakult kritikus állapot kezelésére, Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft., termésnövelő készítményeket előállító vállalat szakmai vezetője válaszolt.

Műtrágyahiánytól tartanak Ukrajnában

2023. február 16. 08:02

A legtöbb ukrán műtrágyagyárat leállították a konfliktus miatt, a két fennmaradó üzemben a termelés 1,1 millió tonnára esett vissza 2022-ben a 2021-es 5,2 millió tonnáról.

A szerves trágya vagy a műtrágya jobb a növények számára?

2022. október 5. 04:37

Jobb a szerves trágya a növénynek, mint a műtrágya?

Nincs idő tovább halogatni!

2024. március 5. 14:10

A címben szereplő felszólítás a döntések meghozatalára, a vetésszerkezet véglegesítésére, az inputok beszerzésesre vonatkozik.