Életmód
Életmód

Hogyan védekezzünk a patkányok ellen?

Hogyan védekezzünk a patkányok ellen?

Agrofórum Online

A patkányok sok-sok évszázad óta ott kószálnak az emberi településeken, fertőzéseket, betegségeket terjesztve. De megtalálhatók ma is a közelünkben, akár Budapest zöldövezetében is. Hogyan védekezhetünk ellenük?

Az első megtermett patkányt még tinikoromban láttam. Csengetett a postás (nyári szünet volt), én pedig elindultam, hogy kinyissam a kertkaput. A postás bejött, ám miközben átvettem a leveleket, elszaladt mögöttünk valami – én egy kisebb macskának néztem. A postás azonban teljesen lázba jött.
– Elfoghatnám azt a patkányt? – kérdezte izgatottan. Csak néztem, elborzadva, hogy miről beszél.

– Nálunk nincsenek patkányok – hebegtem, és nem is tudtam, hogy őt nézzem bolondnak, vagy frászt kapjak a gondolattól, hogy egy baromi nagy patkány épp most rohant el mögöttem a kertünkben.

Erre a postás azt mondta, jobb, ha tudom, hogy a kis patak (Keserű érnek hívják amúgy), ami a kertes házak között fut, és egészen Gazdagrétig „szalad”, remek ökoszisztémát teremt a patkányoknak és igenis, ez és a szomszédos kerületek is tele vannak patkányokkal.

Azt is hozzátette, van otthon egy kígyója, a Gézuka, aki patkányokat eszik, ezért ha nem gond, ezt szívesen elvinné neki. Mondtam, övé a terep, aztán hátrébb húzódtam…

A postás a ház mellől felmarkolt egy téglát és belopakodott a tűzliliomok közé. Lesben állt, a patkányt figyelte, aki a zöldben motoszkált. Közben hazajött a bátyám a suliból. Kérdezte, mit csinál a postás a liliomok közt. Mondom, patkányt öl – a Gézukának viszi el majd a tetemet. A tesóm igen furcsán nézett rám.

Közben nagy dübbenés hallatszott, a tégla lecsapott. A postás boldog volt, egy nejlonban vitte el a döglött patkányt. A szüleim aznap kihívták a patkányirtókat, akik másnap szálltak ki hozzánk. Ők is megerősítették, amit a postás mondott, miszerint Budapesten rengeteg a patkány… és a legszebb kertvárosi részek sem kivételek ez alól.

Fekete dobozokat tettek a kertbe, amibe valami mérgező csali volt, s amiért csak a patkányok tudnak befurakodni a dobozba – aztán ugye bent rekednek. A patkányjáratokat eltömítették, azt mondták, ettől kezdve nem lesz probléma.

És hogy azóta mi a helyzet a patkányokkal? Nos, látjuk őket az úttesten, a patak mentén, elütve, tavaly egy általunk etetett kóbor macska pedig azzal ajándékozott meg bennünket, hogy a lábtörlőnkre tett egyet.

A krízis ideje alatt sokat olvastam arról, hogyan tarthatók távol a háztól és a kerttől a patkányok. Azt írták, hogy lehetőség szerint szüntessük meg az élelmiszer-raktárakat (értsd pince, kamra). De egy 7 fős családban, ahol befőzünk, zöldséget, gyümölcsöt tárolunk, ezt hogy valósítsuk meg?

És hogy tartsuk tisztán a kukákat. 3 kukánk van (szelektíven gyűjtjük a szemetet), mind patikatiszta, a férjemmel még a tejfölös dobozokat is kimosva dobjuk ki. Ennél jobban hogy lehet vigyázni a kukák tisztaságára?

Ugyanakkor teljesen érthető, hogy miért írják mindenhol ezt – hiszen a patkányok az ételmaradékokra jönnek, ami minden házban akad. Ételmaradék ugyanis a csirkecsont, a zöldségek héja, a tojáshéj, a gyümölcsök héja, magja, a megszáradt kenyér és még sorolhatnám.

Éppen ezért ügyelni kell arra, hogy:

  • a kukák teteje mindig zárva legyen,
  • a komposztáló is legyen lefedve,
  • ne legyen kitéve a kertbe a kutyának/macskának/sünnek étel (csak amikor épp ideje van, és utána el kell tenni, el kell mosni a tálakat),
  • ne legyen rumli sehol a ház körül és a kertben (ami biztonságos menedéket nyújt a patkányoknak).

Nos, mi mindennek eleget tettünk, egy dologra azonban nincs ráhatásunk: az említett patak felett kisebb hidak vannak és egy jókora alagút, azon át folyik a patak az autóutak és a házak alatt. Ott laknak a legnagyobb patkánykolóniák és onnan járnak portyázni a környező utcákban álldogáló békés kertes házakba.

A megoldás – szerintem az –, ha szólunk a hivatalos szerveknek, ahol a szakemberek pontosan tudják, mi ilyenkor a teendő. Budapesten mi tőlük kértünk segítséget: KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tények és tévhitek a kullancs eltávolításáról – videóval

2024. június 30. 08:10

Ha kullancsot találunk magunkon, az eltávolítására mielőbb sort kell keríteni. De hogyan csináljuk, hogy ne éppen eközben fertőződjünk meg?

Mennyi ideig tartható a főtt rizs a hűtőben?

2024. június 29. 14:10

A rizs maximum 3-4 napig tartható el, de ehhez a főzést követően is odafigyelésre van szükség. Nem érdemes ételmérgezést kockáztatni.

Szabad-e naptej nélkül a napon tartózkodni?

2024. június 28. 14:40

Még a szakemberei ajánlásai is eltérnek ebben a kérdésben. Az biztos, hogy a többórás napozás naptej nélkül kifejezetten ártalmas.

Kiderült: az egészséges étrend egyben környezetkímélő is

2024. június 27. 10:10

A Planetary Health étrendet követőknél alacsonyabb a kockázata a korai halálozásnak, ráadásul a környezetterhelés is bizonyítottan csökken.

Patkányirtás: görények, foxik, jagdok és a parson russell – megfelelő csapat megfelelő feladatra

2020. november 20. 12:54

„Rengeteg helyre hívnak bennünket. Most például abba az állatkertbe készülünk, ahol rendszeres ’vendégek’ vagyunk: jelezték, hogy úgy felszaporodtak a patkányok, hogy etetésnél a látogatók szeme láttára vitték el a medvének kihelyezett zsemlét… De ez nem minden, dolgoztam már szépségszalonban, konditeremben, és állattartó telepeken is, számolatlan mennyiségben.” Rózsa Norbert, ahogy ő fogalmaz, ún. bio-patkányirtást végez vadászgörényekkel, na meg természetesen kutyákkal, de nem ám akármilyen kutyákkal…

Térképre kerülnek a patkányok!

2020. november 26. 14:31

Már több ezren kitöltötték azt a kérdőívet a Sokk a rovar Facebook-oldalon, amelynek adataiból elkészítik az első magyar rágcsálótérképet. Az egerek és a patkányok nemcsak a ház körül okoznak kellemetlenséget, hanem veszélyes betegségeket is terjeszthetnek, és akár jelentős a gazdasági kárt is képesek okozni az agráriumban.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.