A budapesti májusi Vetőmag Világtalálkozó témájához kapcsolódva a Bayer Crop Science üzletága szintén fővárosi helyszínen, a Kincsem Parkban tartott szakmai rendezvényen mutatta be a csávázás és vetőmag üzletágukban zajló legújabb innovációs folyamatokat és azok eredményeit. Kárpát Krisztina, a Bayer Hungária Kft. ügyvezető igazgatója és Michael Keller, a Nemzetközi Vetőmag Szövetség (ISF) főtitkárának köszöntője után három szakmai előadásra került sor.
Kárpát Krisztina, a Bayer Hungária Kft. ügyvezető igazgatója megnyitja a Bayer Crop Science üzletágának a Vetőmag Világtalálkozóhoz kapcsolódó rendezvényét
A csávázószerek fontosságáról
Elsőként a Bayer Csávázószer Üzletág vezetője, Martin Gruss a csávázószerek jelentőségéről és az innovációs lehetőségekről beszélt. A vetőmag-csávázás az állománykezelésekhez képest minimális környezetterheléssel járó, a vetőmagok egyenletes keléséhez, az egészséges fiatal növények fejlődéséhez, végeredményképpen a magas hozamok kialakulásához hozzájáruló módszer, mely a fenntartható növényvédelem egyik sarokpontja.
Martin Gruss, a Bayer Csávázószer Üzletág vezetője a csávázószerek jelentőségéről és az innovációs lehetőségekről beszélt
Az iparág 100 éves múltra tekint vissza, ez idő alatt rengeteg tapasztalat halmozódott fel például a gabonafélék és más növényfélék vetőmagjainak csávázása területén. A vetőmagok kezelése számos növényi kórokozóval és kártevővel szemben védi a csíranövényeket. A termelők számára tehát igen hasznos és kényelmes megoldás a csávázás, amely hozzájárul a drága vetőmagok értékének megőrzéséhez. E készítmények előírás szerinti használata a méhekre nem jelent veszélyt, különösen úgy, hogy a kockázatcsökkentő eljárások széles köre (tapadásfokozók alkalmazása, leporlási határértékek megszabása, deflektorok alkalmazása) a mindennapi gyakorlatban is elterjedtek. A környezetbarát technológiákat gyarapítja a baktériumspóra-tartalmú VOTiVO biológiai csávázószer is, amely a fonálférgek kártételét küszöböli ki kukorica-, szója- és gyapotkultúrákban. A készítmény engedélyeztetése az EU-ban is folyamatban van. Martin Gruss kitért a két világcég, a Bayer és a Monsanto folyamatban lévő fúziójára. Elmondta, hogy a vetőmagok és a genetika területén olyan kiváló kombinációkat tudnak majd kínálni, melyek a fenntarthatóság kritériumrendszerének maximálisan megfelelnek.
A csávázási segédanyagok szerepe
Ezt követően Marc Andrieux a Bayer Csávázási Segédanyagok Üzletág vezetője a csávázási segédanyagok szerepéről és jelentőségéről beszélt. A csávázási segédanyag receptek kidolgozásakor elsőrendű szempont a vetőmag biztonsága, azaz a termék nem lehet ártalmas a vetőmagra. A termékfejlesztés során külön hangsúlyt fektetnek arra, hogy a gazdálkodók a termékpalettából a helyi adottságoknak megfelelő receptúrájú készítményeket találjanak. Ezt a folyamatot segíti a PERIDIAM csávázási segédanyagok rendszere is. A tudásmegosztás, mely a cég prioritásai között szerepel, ezt a választási folyamatot támogatja. Az előadó egy olyan szabadalmaztatott, akusztikus alapon működő technológiára is felhívta a figyelmet, amely a vetőmag csávázáskor kibocsátott hangja alapján segít optimálisan beállítani a csávázógépek ciklus idejét. Marc Andrieux hangsúlyozta, hogy az idén harmadik évébe lépő kezdeményezés folyományaként Magyarország élenjár a pneumatikus vetőgépek deflektorral történő ellátásában.
Marc Andrieux, a Bayer Csávázási Segédanyagok Üzletág vezetője egy szabadalmaztatott, akusztikus alapon működő csávázási technológiára is felhívta a figyelmet
A vetőmagok jelentőségéről
Végül Charles Grange az AMMEE régió Vetőmag Üzletág vezetője elmondta, hogy e dinamikusan fejlődő, öt kontinensre kiterjedő üzletágban 3500-an dolgoznak. Összesen 80 nemesítő állomással, és 11 vetőmag innovációs központtal rendelkeznek. Az előadó kiemelte a Bayer egyik legújabb vetőmagos innovációját, melynek magyarországi vonatkozása, hogy 2016-ban a világon először Magyarországon jelentette be a Bayer regisztrációra az első olyan őszi káposztarepcét, mely tartalmazza azt a gént, mely kipergés-ellenállóságot biztosít a repcéknek.
Charles Grange, az AMMEE régió Vetőmag Üzletág vezetője az AMMEE régió (Africa – Middle-East – Mediterranean – Eastern Europe) működésének főbb jellegzetességeit mutatta be
Ezen innováció lehetőséget biztosít arra, hogy egyszerre növekedjen a termés mennyisége és javuljon a minősége. Az előadó hangsúlyozta a hibridbúzák világélelmezésben betöltött megkerülhetetlen szerepét. A Bayer is – mint az innováció mellett elkötelezett vállalat – elindította hibrid búza fejlesztési projektjét, mely egy 1,5 milliárd eurós búza kutatási program része.
(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)