Életmód

Kiderült: az egészséges étrend egyben környezetkímélő is

Agrofórum Online

2019-ben jelent meg az első EAT-Lancet jelentés, amely meghatározta az egészséges étrend megvalósításához szükséges globális tudományos célokat és azt a hat erőforrást, amelyre az élelmiszer-termelésnek rendkívül jelentős hatása van.

Bolygóbarát egészséges étrend

A 2019-es tanulmányban szereplő referencia-étrendben javasolták a minimálisan feldolgozott növényi élelmiszerek, diófélék, gyümölcsök, hüvelyesek, zöldségek választásának fokozását. Ugyanakkor a hús- és tejtermékek kismértékű fogyasztását sem zárták ki. Azt is célként tűzték ki, hogy 2050-re 50%-kal csökkentsék a vörös húsok és a cukor globális fogyasztását. A tanulmány szerint a Planetary Health diéta – „bolygóbarát egészséges étrend” – megközelítőleg évi 11 millió korai halálesetet tudna megelőzni.

Egy új, nagyszabású tanulmány a diéta betartásának gyakorlati hatását vizsgálta. Az eredmények szerint az egészséges, fenntartható módon táplálkozó emberek a környezetre gyakorolt hatásuk mellett jelentősen csökkenthetik a korai halálozás kockázatát is.

200 ezer személyt követtek, évtizedekig

„Az éghajlatváltozás miatt bolygónk ökológiai katasztrófa felé tart, és ebben az élelmiszerrendszerünknek nagy szerepe van – mondta a tanulmány társszerzője, Walter Willett, a járványtan és táplálkozástudomány professzora. – Az étkezési szokásaink megváltoztatása segíthet lassítani az éghajlatváltozás folyamatát. És ami a legegészségesebb a bolygó számára, az a legegészségesebb az ember számára is.”

Bár más tanulmányok is megállapították, hogy a növényi alapú élelmiszereket az állati eredetű élelmiszerekkel szemben előtérbe helyező étrend előnyös lehet az emberi és a bolygó egészségére nézve, a legtöbbjük egyszeri étrendi vizsgálatokon alapult, amelyek kevésbé megbízható eredményt adnak, mint a hosszú távú vizsgálatok.

A kutatók több mint 200 000 nő és férfi egészségügyi adatait használták fel. A résztvevők a vizsgálat kezdetén nem szenvedtek súlyos krónikus betegségekben, és négyévente, legfeljebb 34 éven keresztül töltötték ki a táplálkozási kérdőíveket. A résztvevők étrendjét 15 élelmiszercsoport – köztük a teljes kiőrlésű gabonafélék, zöldségek, baromfi és diófélék – bevitele alapján pontozták, hogy számszerűsítsék a diéta betartását.

Lényegesen kevesebb kora halálozás és kisebb ökológiai lábnyom

A vizsgálat megállapította, hogy a bolygóbarát étrendet leginkább követő résztvevők felső 10%-ában 30%-kal alacsonyabb volt az idő előtti halálozás kockázata, mint a legalsó 10%-ban. Minden fontosabb halálozási ok, beleértve a rákot, a szív- és tüdőbetegségeket is, kisebb arányban következett be az ehhez az étrendhez való nagyobb mértékű ragaszkodással.

Ezen túlmenően a kutatók megállapították, hogy a bolygóbarát étrendet leginkább betartóknak lényegesen kisebb volt a környezeti hatása, mint a legkevésbé betartóknak, többek között 29%-kal csökkent volt az üvegházhatású gázok kibocsátása, 21%-kal a műtrágyaszükséglet és 51%-kal a termőterület-használat.

A kutatók megjegyezték, hogy a földhasználat csökkenése különösen fontos szempont, mivel elősegíti az újraerdősítést, amelyet hatékony módszernek tartanak az éghajlatváltozáshoz vezető üvegházhatású gázok szintjének csökkentésére.

„Tanulmányunk azért is figyelemre méltó, mert az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma elutasította az étrend környezeti hatásainak figyelembevételét. Az étrend környezeti hatásaira való bármilyen utalás nem megengedett az amerikai étrendi irányelvek közelgő felülvizsgálatában – mondta Willett. – Az eredmények megmutatják, hogy az ember és a bolygó egészsége mennyire összefügg. Az egészséges táplálkozás fokozza a környezeti fenntarthatóságot – ami viszont elengedhetetlen a Földön élő minden ember egészségéhez és jólétéhez.”

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

Milyen szobanövényekkel helyettesíthetjük a karácsonyfát?

2024. december 9. 08:10

A karácsonyfa helyettesíthető más növényekkel is. Hiszen feldíszíteni akár más növényt is lehet anélkül, hogy kivágnánk, így elpusztítva azt.

Milyen növényi rész keveredett a fagyasztott zöldbabba? Mérgező lehet?

2023. február 3. 04:37

Fagyasztott zöldbabban a képen látható idegen növényi részt találtam. Milyen növényé? Mérgező lehet?

Kedvet csinálnak a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz

2023. június 16. 10:41

A Zöldség- és Gyümölcsnapot idén negyedik alkalommal hirdeti meg az Európai Friss Csapat program, hagyományosan június 17-ére, amikortól a hazai gyümölcsszezon a kezdetét veszi. A kezdeményezés célja kedvet csinálni a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz, valamint népszerűsíteni a hazai agrárium igazán zamatos, szezonális termékeit.

A Danone 1 milliárd eurós leírással megválik az orosz tejipari üzletágtól

2022. október 18. 11:34

A Danone francia élelmiszeripari vállalat megválik oroszországi tejtermék-élelmiszer-üzletágától egy olyan üzlettel, amely akár 1 milliárd euró leírását is eredményezhet.

Legyen a friss zöldség a reggeli rendszeres része!

2023. április 17. 11:46

Az Európai Friss Csapat program reggelizős tippjeivel bárki feldobhatja és még egészségesebbé teheti a reggelijét!