Növényvédelem

Továbbra sem pihennek a permetezőgépek

Agrofórum Online

Továbbra sem pihenhetnek a permetezőgépek. Elszoktunk a kórokozóknak kedvező párás, nedves nyaraktól. A vadgesztenyelevél-aknázómoly, guignardia gomba, a parlagfű mind problémát okoznak. A közterületeken aktuális növényvédelmi teendőkről olvashatnak.

A vadgesztenyelevél-aknázómoly második nemzedéke

Javában folynak a vadgesztenyelevél-aknázómoly második nemzedéke elleni permetezések. Az idén egyre nagyobb gondot okoz a guignardia gomba fertőzése is. Elképzelhető, hogy a gomba ellen még egy kezelést is be kell ütemezni az idén. Ahol egy harmadik kezelést pl. lombtrágyázást is lehetővé tesz a költségvetés, ott a felszívódó Topas 100 EC-vel és a Cuproxat FW-vel is egészítsék ki a permetlevet és most inkább a gomba fertőzéséhez igazítsák a permetezés időpontját és ne a hiánybetegségek megjelenéséhez.

Arra is fel kell készülni, hogy gyakoribbak leszenek a lakossági bejelentések, miszerint foltosak a levelek, azaz nem sikerült a moly elleni védekezés. A felületes szemlélő a gomba tüneteit valóban összetévesztheti a molyok aknáival.

Az idén egyre nagyobb gondot okoz a guignardia gomba fertőzése is
Az idén egyre nagyobb gondot okoz a guignardia gomba fertőzése is (Fotó: Zsigó György)

Az amerikai lepkekabóca fehér viaszszálas lárvatelepei

Az amerikai lepkekabóca fehér viaszszálas lárvatelepei egyre több növényen tűnnek fel. Egy szakcikk szerint 78 növénycsalád 330 faján mutatták ki a jelenlétét. A legjelentősebb közterületi fafajokon is megtalálták. A szívásával nem okoz súlyos kárt a közterületi növényekben, de a legtöbb lakossági bejelentés hat-nyolc évvel ezelőtt, jelenléte nyomán történt. A padokra, autókra csöpögő mézharmatát reklamálták. Talán az aszályos időjárás és a nálunk is terjedő parazitája (egy ollósdarázs faj) miatt csökkent le az utóbbi években az egyedszámuk. Újra megjelent! A fotó a lárvákról és a mézharmatcseppes fagyallevélről 06.27-én készült.

Az amerikai lepkekabóca fehér viaszszálas lárvatelepei egyre több növényen tűnnek fel
Az amerikai lepkekabóca fehér viaszszálas lárvatelepei egyre több növényen tűnnek fel
(Fotó: Zsigó György)

Nehéz ellene a védekezés! A lárvatelepeket védő fehér viaszszálakból álló védőburkot is fel kell oldani, ahhoz, hogy a rovarölő szerek elérjék a rovarokat. Az olajos Vektafid A-val vagy egyéb adalékkal segíthetik a Mospilan 20 SG + Decis Mega kombináció hatását. A korábbi visszajelzések szerint a poliszulfid kén, a narancsolaj vagy a káliszappan hatóanyagú készítmények is eredményesek voltak. Erről kérdezzék a növényorvosukat.

Sok tápnövényű kártevők, tehát a permetezés után a közeli kertekből, utcákból visszaköltözhetnek, rövid időn belül újra megjelenhetnek a szárnyas imágók a növényeken. Meg kell értetni a panaszosokkal, hogy nem lehet egytelen kezeléssel eltüntetni a közterületi növényekről a lepkekabócákat.

A borostyán és a vadszőlő is a kedvenc élőhelyei közé tartoznak, itt is irthatóak. Tojás alakban telel át a kéregrepedésekben, a mélyen repedezett kérgű fákat kedveli tojásrakás céljából.

A parlagfű egyre nagyobb gondot okoz

A parlagfű irtási előírása kapcsán a Pest Vármegyei Kormányhivatal tájékoztatójából származó két mondat a következő. Ezekkel a feladatokkal valószínűleg a közterületi kertészeket bízzák meg. (A jogszabályok alkalmazásában nincs különbség, tehát bármelyik vármegye kiadhatta volna ezt a tájékoztatót.)

A 221/2008. (VIII.30.) Korm. rendelet 3. §-a értelmében belterületen helyszíni ellenőrzést a jegyző végez és szintén a jegyző feladata, hogy belterületen az 1. számú melléklet szerinti adattartalommal rendszeresített, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján és a Földhivatali Portálon közzétett formanyomtatvány felhasználásával jegyzőkönyvet vegyen fel.”

„Abban az esetben, ha az önkormányzati tulajdonban lévő belterületi ingatlanon az önkormányzat nem tesz eleget védekezési kötelezettségének az NTO intézkedik a közérdekű védekezés végrehajtásáról.” (NTO: a megyei kormányhivatalhoz tartozó Élelmiszerláncbiztonsági, Állategészségügyi, Növény- és Talajvédelmi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztálya.)

A parlagfű zsenge bimbói már kifejlődtek
A parlagfű zsenge bimbói már kifejlődtek (Fotó: Zsigó György)

A cikk Zsigó György növényorvos közreműködésével készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Támad a monília: veszélyben a meggy

2025. április 25. 08:10

A monília komoly veszélyt jelent a virágzó meggyfákra – most kell permetezni, különben a termés nagy része odaveszhet!

Veszélyben a köszméte

2025. április 24. 08:10

Az egres termését idén is veszélyezteti az amerikai lisztharmat – a védekezés szinte csak növényvédő szerrel lehet sikeres.

Új technológia segíti a gabonák hatékony védelmét

2025. április 22. 16:10

Az Inatreq™ hatóanyag megtalálható a Corteva Queen™ gombaölő szerében, amely a kalászosokat károsító legfontosabb gombabetegségek ellen hatékony.

Jól bevált és még legális is – drónos permetezés dióültetvényben

2025. április 22. 08:10

A permeteződrónok használata ültetvényben továbbra is az egyetlen megoldás lehet a dióburok-fúrólégy ellen, teljesen legálisan.

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

2019. július 25. 09:10

Az elmúlt időszak igencsak bővelkedett időjárási anomáliában mind a hőmérséklet mind a csapadékot illetően. A csapadékhiány hatására a fűfélék és a természetes vegetáció egyéb fajai is szenvednek, elszáradnak, ezzel teret biztosítanak a szárazságtűrő fajok, a parlagfű számára.

A parlagfű dacol az aszállyal és virágzik – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 31. 13:10

A kukorica sínylette meg legjobban a tartós aszályt és a légköri szárazságot. Csak az öntözött és a mélyfekvésű területeken jobb a helyzet.

Nem búcsúzik még a parlagfűszezon – 3 praktikus tipp allergiásoknak a túlélésre

2023. szeptember 28. 08:10

Bár beköszöntött az ősz, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) friss figyelmeztetése szerint továbbra is magas a parlagfű pollenkoncentrációja. A parlagfűszezon ráadásul – a korábbi évek tapasztalatai alapján – akár egészen októberig eltarthat.

A parlagfű pollenszórása már okozhat allergiás tüneteket

2019. július 29. 08:06

A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján szeptember első felében várható.