Növénytermesztés

A vetőmagkezelés pozitív hatással lehet a kalászosok fejlődésére

Corteva Agriscience

Az őszi kalászosokat termesztő magyar gazdálkodók sikere nagyban múlhat a vetőmag megfelelő védelemmel való ellátásán, már a vetés pillanatától kezdve.

A fejlődés korai szakaszában a növényeknek olyan segítségre van szükségük, amelyek hatékonyan hozzájárulnak a növény fejlődéséhez és a termés minőségének javításához. Ehhez nyújthatnak eredményes és fenntartható segítséget a növényi anyagcserét serkentő biostimulátor csávázó szerek.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az őszi vetésű kalászosok (búza, árpa, rozs) betakarított területe 2023-ban 12%-kal növekedett az előző év adataihoz képest. Köszönhető ez annak, hogy több termelő az aszályos évjáratok után 2022-ben bizalmat szavazott a kalászosoknak, amelyek hazai termesztése viszonylag egyszerű és költséghatékony.

A gazdálkodóknak versenyképességük megtartásához olyan hatékony megoldásokra van szükségük, mely már a vetés pillanatától kezdve óvja termésüket, hogy a lehető legnagyobb hozamokat legyenek képesek termelni.

Korai optimális fejlődés megalapozása

A vetőmag kezelésének célja a növények korai optimális fejlődésének megalapozása. A Corteva Agriscience globális mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek már ebben a kezdeti fázisban védik a gazdálkodók befektetéseit.

A vállalat biostimulátorai közül 2021-ben bevezetésre került az Ympact® magtrágya csávázószer kalászos vetőmagok kezelésére. A biostimuláns szerves eredetű tápanyagok (humin- és fulvosavak) mellett makro- és mikroelem kelátokat tartalmaz magas koncentrációban (mangán, réz, cink).

A tápanyag-összetételt és az új tápanyag-leadási mechanizmust úgy tervezték, hogy általános pozitív hatást gyakoroljon a növény fiziológiájára. Ez természetes módon javítja a gyökérzet és a hajtás gyors fejlődését a korai fejlődési időszakban. A fejlettebb gyökérzet intenzívebb tápanyag felvételt tesz lehetővé. Az Ympact® csávázásnak köszönhetően gyorsabb a növények kezdeti fejlődése, hatékonyabb az anyagcsere, így kedvező hatása van a termésre is.

Szántóföldi kísérletek bizonyítanak

A Corteva szántóföldi kísérleteiben folyamatosan méri a növényvédelmi megoldásainak hatékonyságát, így az Ympact® pozitív hatását is vizsgálták őszibúza állományokban. Egy 2022-es nádudvari kísérletben már a keléskor megfigyelhető volt ez a hatás, a kelés intenzitásában.

Az Ympact®-tal kezelt területen 6%-kal volt jobb a kelés. Itt a mérések szerint a termékkel kezelt területről származó növények gyökérhossza 10%-kal, növénytömege 30%-kal volt jobb a kezeletlenhez képest.

A növényenkénti hajtásszám a bokrosodás kezdetén 30%-kal volt jobb az Ympact® esetében. A Corteva egy másik, szintén 2022-ben Csárdaszálláson végzett kísérletében az Ympact®-tal kezelt területről származó növények gyökérhossza 10%-kal, hajtáshossza 2%-kal, növénytömege 23%-kal volt jobb a kezeletlenhez képest. A növényenkénti hajtásszám a bokrosodás kezdetén 11%-kal volt jobb az Ympact® esetében.

Az Ympact® csávázószerről bővebb információt a vállalat honlapján találhatnak a termelők. A termék elérhetőségéről és használatával kapcsolatban a Corteva területi képviselőinél és szaktanácsadóinál érdeklődhetnek, akiknek elérhetőségét itt találják.

Rácz István, kiemelt partnerkapcsolati menedzser, Corteva Agriscience

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Raktározás során fellépő problémák - terménytárolási teendők

2024. szeptember 16. 05:40

A raktári károsítók az esetek 99%-ában valamilyen, sokszor banális hiba miatt jelennek meg a betárolt terményekben. Ezeket a hibákat együttesen a raktári higiénia elleni vétségek névvel lehetne jellemezni és szinte ezernyi van belőlük.

Kiváló hibridek Magyaratádon – 25 éves a KWS

2024. szeptember 12. 10:10

Az idei esztendő is megmutatta, hogy a növényvédelmi problémák vagy a toxinok jelenléte a terményben mennyire meg tudja keseríteni az életünket.

Itt vannak a búza és repce posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei

2024. szeptember 8. 10:10

A GOSZ-VSZT-NAK kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványokat a szervezők nyilvánosan elérhetővé tették ebben az évben is.

3–5 tonnás hozamokkal kezdődött a kukorica betakarítása – nincs már perspektíva a növényben?

2024. szeptember 5. 11:10

Augusztus 28-án hazánk nagy részén 150-200 mm víz hiányzott a felső 1 méteres talajrétegből, és az ilyen évjáratok egyre gyakoribbak lesznek.

Nem lehet homokra építeni…

2019. április 25. 03:47

Növelni kell a mezőgazdaságban is a hatékonyságot, ehhez pedig új technológiák szükségesek. Idetartozik a precíziós gazdálkodás, az integrált növényvédelem és az előrejelzés is.

SAATEN-UNION őszibúza-fajták. Minőség és mennyiség zseniális kombinációban.

2018. július 27. 14:21

A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan búzafajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot.

Az Agromag vetőmagok kiszállítása zökkenőmentes

2020. április 7. 10:02

Az országban és világszerte is kialakult járványhelyzetben sokan Önök közül attól tarthatnak, hogy vetőmagrendeléseik nem kerülnek időben leszállításra és emiatt késhetnek a tavaszi mezőgazdasági munkákkal.

A tönköly, a tönke és az alakor – Kalászos kísérletek biogazdálkodóknak

2022. november 23. 18:26

A célirányos nemesítés már évek óta zajlik hazánkban, az új, speciális fajtákra viszont még várni kell.