24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Növénytermesztés

A vetőmagkezelés pozitív hatással lehet a kalászosok fejlődésére

Corteva Agriscience

Az őszi kalászosokat termesztő magyar gazdálkodók sikere nagyban múlhat a vetőmag megfelelő védelemmel való ellátásán, már a vetés pillanatától kezdve.

A fejlődés korai szakaszában a növényeknek olyan segítségre van szükségük, amelyek hatékonyan hozzájárulnak a növény fejlődéséhez és a termés minőségének javításához. Ehhez nyújthatnak eredményes és fenntartható segítséget a növényi anyagcserét serkentő biostimulátor csávázó szerek.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az őszi vetésű kalászosok (búza, árpa, rozs) betakarított területe 2023-ban 12%-kal növekedett az előző év adataihoz képest. Köszönhető ez annak, hogy több termelő az aszályos évjáratok után 2022-ben bizalmat szavazott a kalászosoknak, amelyek hazai termesztése viszonylag egyszerű és költséghatékony.

A gazdálkodóknak versenyképességük megtartásához olyan hatékony megoldásokra van szükségük, mely már a vetés pillanatától kezdve óvja termésüket, hogy a lehető legnagyobb hozamokat legyenek képesek termelni.

Korai optimális fejlődés megalapozása

A vetőmag kezelésének célja a növények korai optimális fejlődésének megalapozása. A Corteva Agriscience globális mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek már ebben a kezdeti fázisban védik a gazdálkodók befektetéseit.

A vállalat biostimulátorai közül 2021-ben bevezetésre került az Ympact® magtrágya csávázószer kalászos vetőmagok kezelésére. A biostimuláns szerves eredetű tápanyagok (humin- és fulvosavak) mellett makro- és mikroelem kelátokat tartalmaz magas koncentrációban (mangán, réz, cink).

A tápanyag-összetételt és az új tápanyag-leadási mechanizmust úgy tervezték, hogy általános pozitív hatást gyakoroljon a növény fiziológiájára. Ez természetes módon javítja a gyökérzet és a hajtás gyors fejlődését a korai fejlődési időszakban. A fejlettebb gyökérzet intenzívebb tápanyag felvételt tesz lehetővé. Az Ympact® csávázásnak köszönhetően gyorsabb a növények kezdeti fejlődése, hatékonyabb az anyagcsere, így kedvező hatása van a termésre is.

Szántóföldi kísérletek bizonyítanak

A Corteva szántóföldi kísérleteiben folyamatosan méri a növényvédelmi megoldásainak hatékonyságát, így az Ympact® pozitív hatását is vizsgálták őszibúza állományokban. Egy 2022-es nádudvari kísérletben már a keléskor megfigyelhető volt ez a hatás, a kelés intenzitásában.

Az Ympact®-tal kezelt területen 6%-kal volt jobb a kelés. Itt a mérések szerint a termékkel kezelt területről származó növények gyökérhossza 10%-kal, növénytömege 30%-kal volt jobb a kezeletlenhez képest.

A növényenkénti hajtásszám a bokrosodás kezdetén 30%-kal volt jobb az Ympact® esetében. A Corteva egy másik, szintén 2022-ben Csárdaszálláson végzett kísérletében az Ympact®-tal kezelt területről származó növények gyökérhossza 10%-kal, hajtáshossza 2%-kal, növénytömege 23%-kal volt jobb a kezeletlenhez képest. A növényenkénti hajtásszám a bokrosodás kezdetén 11%-kal volt jobb az Ympact® esetében.

Az Ympact® csávázószerről bővebb információt a vállalat honlapján találhatnak a termelők. A termék elérhetőségéről és használatával kapcsolatban a Corteva területi képviselőinél és szaktanácsadóinál érdeklődhetnek, akiknek elérhetőségét itt találják.

Rácz István, kiemelt partnerkapcsolati menedzser, Corteva Agriscience

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Vetőmagismeret: melyik vetőmagtípus és elnevezés mit jelent?

2022. április 16. 08:39

Mi is a drazsírozott, pillírozott, vetőszalagos, hibrid vetőmag, és mit jelent az a bizonyos F1 vetőmag?

Egyes vidékeket lassan elönt az aranka!

2021. szeptember 8. 07:42

A földutakon gyakran közlekedve az elmúlt években egy kezemen meg tudnám számolni, hány helyen láttam irtásának nyomait.

Kipergés-ellenálló hibridek a változó igényekhez

2019. május 31. 07:38

A meleg és aszályos nyár hatására fellépő tápanyag- és vízhiány következtében a növények túl hamar száradnak le, ami a becők korai beéréséhez vezethet.

A legtöbb, amit adhatunk: napraforgók a SAATEN-UNION-tól

2020. december 18. 08:38

A SAATEN-UNION hagyományosan magas termőképességű napraforgóhibridekkel járul hozzá a magyar gazdák sikereihez, mivel folyamatosan új, korszerű, a legtöbb termesztési igénynek megfelelő kínálattal rendelkezik.