Ahány konyha, annyi szokás, mondják, és ez a lecsóra is igaz. Mert ki klasszikusan, ki pedig gombával szereti, mások húsmentesen, megint mások rizsesen. De milyen a klasszikus lecsó és milyen alapanyagokkal lehet ízesíteni, hogy soha ne legyen unalmas?
Nos, az alaprecept a következő:
Klasszikus lecsó
Hozzávalók: 500 g paprika, 500 g paradicsom, 2 vöröshagyma, 3 evőkanál zsír, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál (füstölt) fűszerpaprika, só, bors
Elkészítés: Megtisztítjuk és felaprítjuk a zöldségeket. Egy kevés zsíron üvegesre pirítjuk a vöröshagymát, majd lehúzzuk a serpenyőt a tűzről és hozzáadjuk a fokhagymát is – folyamatosan kevergetni, különben, ha odakap keserű lesz!
Hozzáadjuk a paprikát, 5-10 percig keverjük a tűz felett, majd megszórjuk pirospaprikával (ekkor már lesz leve) és hozzáadjuk a paradicsomot. Addig főzzük, amíg a zöldségek enyhén megpuhulnak. Friss kenyérrel tálaljuk.
A lecsó egyébként sosem unalmas, hiszen frissen felszelt paradicsom, paprika és hagyma alkotja az alapját. Amit aztán különféle finomságokkal ízesíthetünk, ám hiába a megszokott ízek, talán néha mégiscsak jól esik mindenkinek egy kis változatosság. Lássuk, milyen alapanyagokkal tudjuk még izgalmasabbá tenni az asztalunkra kerülő lecsót!
További hozzávalók:
- Kolbász: A magyar konyha nem létezhetne kolbász nélkül, és bár a klasszikus lecsó receptbe nem szükséges kolbászt tenni, egy karakteresebb csípős vagy füstölt kolbász egészen egyedivé teheti a megszokott ízeket.
- Szalonna: Ezek a hozzávalók nemcsak ízletesek, hanem füstös, mély ízt adnak a lecsónak, ami tökéletesen kiegészíti a zöldségek természetes édességét.
- Gomba: A gomba a vegán lecsók kedves kiegészítője, ami feldúsítja az ételt és fehérjével látja el, anélkül hogy hús kerülne bele. Kiválóan illik a paradicsomos ízvilághoz és egyedivé teszi a lecsót.
- Cukkini, padlizsán: Nyáron olcsón kapható mindkét zöldség, amelyek tökéletesen illenek a lecsóhoz. De csak azok számára jó ez a variáció, akik egyébként is szeretik a cukkinit és a padlizsánt.
- Tojás: Van, aki egyenesen a kész lecsóval összekeveri a rántottát vagy belefőzi a felvert tojásokat, míg mások külön tálalnak rántottát és lecsót, hogy ki-ki kedve szerint vegyen belőle a tányérjára. A tojás csodálatosan passzol a lecsó ízvilágához, és laktatóbbá, különlegesebbé teszi – kiváltképp, ha szalonnával gazdagítva sütjük meg.
- Rizs: Sokan egyenesen „szentségtörőnek” találják, ha valaki főtt rizzsel tálalja a lecsót, pedig tökéletesen illik hozzá. Gondoljunk csak a lecsós (hús)szeletre, amit szintén főtt rizzsel együtt tálalnak, és harmonikus ízvilágot adnak.
- Nokedli: Meghökkentőnek tűnhet azok számára, akik a klasszikus lecsót kedvelik és csak kenyeret esznek hozzá, de Magyarország sok táján nokedlivel tálalják a lecsót, ami, hiszik vagy sem, így is nagyon finom.
- Virsli: Alapvető plusz alapanyagnak számít a lecsókészítés során, hiszen nagyon jól illik a paradicsomos ízvilághoz és még inkább főétellé avanzsálja a lecsót.
Bár a hagyományos lecsóhoz nem szükséges, erős paprikával, chili paprikával is meg lehet „bolondítani” a lecsót. Aki pedig kedveli, olyan zöldfűszerekkel gazdagíthatja az ízét, mint a bazsalikom, a petrezselyem, a kakukkfű, az oregánó vagy a majoranna.
Akárhogy készítjük is el, ezzel az étellel nem lehet nagyot hibázni. A legfinomabb azonban plusz alapanyagokkal gazdagítva, akár bográcsban elkészítve – és lehetőleg a szabadban (kertben, teraszon) elfogyasztva, hiszen ennél nyáriasabb étel aligha létezik a magyar kulináriában.