Agrárgazdaság

Jól halad a jóváhagyás felé a Bunge és a Viterra üzlete

Agrofórum Online

A Bunge amerikai gabonakereskedő és a részben a Glencore által birtokolt Viterra 34 milliárd dolláros cégegyesülési megállapodása az EU feltételes trösztellenes jóváhagyása felé halad – mondta egy, az ügyet közvetlenül ismerő személy.

A vállalatok egy évvel ezelőtt jelentették be a megállapodást a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági kereskedelmi cégének létrehozásáról, hogy jobban fel tudják venni a versenyt a piacvezető Archer-Daniels-Midland és Cargill társaságokkal.

Magyar részleg

A Bunge és a Viterra a hónap elején felajánlotta, hogy eladja a Viterra olajos magvak feldolgozó- és finomítóüzemeit Magyarországon és Lengyelországban, hogy eloszlassa az EU trösztellenességgel kapcsolatos aggályait.

Módosítás

Most az Európai Bizottság jóváhagyása és a piaci szereplők visszajelzései alapján módosítani fogják a szerződést – mondta az illető, akit a hírben nem nevezett meg a brit Reuters hírügynökség. A bizottság a tervek szerint augusztus 1-ig dönt a cégegyesülésről szóló ügyletről, és a gabonakereskedő Bunge nem kívánta kommentálni a fejleményt.

Brazíliában zöld utat kapott az üzlet, amely szabályozási ellenszéllel és a mezőgazdasági csoportok aggodalmaival néz szembe Kanadában is. A küszöbönálló uniós jóváhagyásról elsőként egyébként a Bloomberg számolt be.

Bizakodó Bunge

Néhány napja számoltunk be arról, hogy a Bunge bizakodó az európai üzlet kapcsán. „Biztosak vagyunk abban, hogy az általunk felajánlott kötelezettségvállalások a bizottság által kifejezett aggályos területekre vonatkoznak, amelyek bizonyos piacokra korlátozódnak” – közölte Bunge.

A megállapodás azért jönne létre, mert Oroszország ukrajnai háborúja próbára tette az ellátás biztonságát a globális élelmiszerpiacokon. Az olyan alapvető élelmiszerek, mint a búza, a kukorica és a szójabab, kereskedelmének jelentős része már a Bunge és három másik nagy szereplő – az Archer-Daniels-Midland Co., a Cargill Inc. és a Louis Dreyfus Co. – kezében összpontosul.

Fotó: Viterra

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

AM: változnak a szántóföldi vetésváltás szabályai

2022. július 15. 13:10

Az Agrárminisztérium előzetesen ismerteti az új szántóföldi vetésváltás szabályrendszerét.

Az ólomtartalom uniós szabályozása

2021. szeptember 12. 08:36

Az EB elfogadta az egyes termékek (bizonyos gyümölcsök, zöldségek, gumósok) ólomtartalmának maximális határértékére vonatkozó csökkentést, tekintettel a nehézfém potenciálisan egészségkárosító jellegére.

Közösen értékelik újra a glifozát hatóanyagot

2019. március 16. 14:18

Franciaország, Hollandia, Magyarország és Svédország képviselői megállapodtak abban, hogy közös jelentéstevőként végzik a hatóanyaghoz beadott dosszié értékelését és mindegyikük által elfogadott jelentés-tervezetet nyújtanak be.

Támogatási intézkedéseket fogadott el az unió

2020. április 17. 08:34

A gazdálkodók pénzállományának növelése érdekében az új intézkedések 50 százalékról 70 százalékra fogják emelni a közvetlen kifizetések, és 75 százalékról 85 százalékra a vidékfejlesztési kifizetések előlegeit.