A Bunge amerikai gabonakereskedő és a részben a Glencore által birtokolt Viterra 34 milliárd dolláros cégegyesülési megállapodása az EU feltételes trösztellenes jóváhagyása felé halad – mondta egy, az ügyet közvetlenül ismerő személy.
A vállalatok egy évvel ezelőtt jelentették be a megállapodást a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági kereskedelmi cégének létrehozásáról, hogy jobban fel tudják venni a versenyt a piacvezető Archer-Daniels-Midland és Cargill társaságokkal.
Magyar részleg
A Bunge és a Viterra a hónap elején felajánlotta, hogy eladja a Viterra olajos magvak feldolgozó- és finomítóüzemeit Magyarországon és Lengyelországban, hogy eloszlassa az EU trösztellenességgel kapcsolatos aggályait.
Módosítás
Most az Európai Bizottság jóváhagyása és a piaci szereplők visszajelzései alapján módosítani fogják a szerződést – mondta az illető, akit a hírben nem nevezett meg a brit Reuters hírügynökség. A bizottság a tervek szerint augusztus 1-ig dönt a cégegyesülésről szóló ügyletről, és a gabonakereskedő Bunge nem kívánta kommentálni a fejleményt.
Brazíliában zöld utat kapott az üzlet, amely szabályozási ellenszéllel és a mezőgazdasági csoportok aggodalmaival néz szembe Kanadában is. A küszöbönálló uniós jóváhagyásról elsőként egyébként a Bloomberg számolt be.
Bizakodó Bunge
Néhány napja számoltunk be arról, hogy a Bunge bizakodó az európai üzlet kapcsán. „Biztosak vagyunk abban, hogy az általunk felajánlott kötelezettségvállalások a bizottság által kifejezett aggályos területekre vonatkoznak, amelyek bizonyos piacokra korlátozódnak” – közölte Bunge.
A megállapodás azért jönne létre, mert Oroszország ukrajnai háborúja próbára tette az ellátás biztonságát a globális élelmiszerpiacokon. Az olyan alapvető élelmiszerek, mint a búza, a kukorica és a szójabab, kereskedelmének jelentős része már a Bunge és három másik nagy szereplő – az Archer-Daniels-Midland Co., a Cargill Inc. és a Louis Dreyfus Co. – kezében összpontosul.
Fotó: Viterra