Növénytermesztés

Nagy esők után csökken a talaj pH-értéke

Agrofórum Online

A tavaly tapasztalt nagy esőzéseket követően a talaj pH-értékének 0,5 és 1,2 egység közötti csökkenését figyelték meg egy kísérletbe bevont, különféle adottságú mezőgazdasági területeken.

A csökkenés a kétértékű kationok, a kalcium (Ca2+) és a magnézium (Mg2+) kimosódásával magyarázható a gyökérzónából. A mély gyökérzónával rendelkező talajokban ez kevésbé jelent problémát, mivel a kiszorult kationokat a felszálló kapilláris víz a tápanyagokkal, például nitrogénnel vagy kénnel együtt visszajuttatja a gyökérzónába. Ezzel a pH-érték természetes módon visszaáll.

A gyengébb kapillaritású talajokon, mint amilyenek a homokos vagy a kavicsos talajok, valamint ahol a talaj tömörödött volt, ami rontja a vízszállító képességét, ez a folyamat azonban nem megy végbe.

Mi a teendő, ha csökken a pH?

A szakértők azt javasolják, hogy a mészveszteség ellensúlyozására és az esetleges terméskiesés minimalizálására korábban végezzék el a gazdálkodók a tervezett meszezést. A pH-érték és a talajkolloidok, például az agyagásványok és a humusz – amelyek negatív töltésűek és vonzzák a pozitív töltésű kationokat – közötti kölcsönhatás ebben központi szerepet játszik. A kalciumhidak kialakulása stabilizálja a talaj szerkezetét.

A túl alacsony pH-értékek kárt okozhatnak az arra érzékeny növényekben, mint amilyen őszi árpa, vagy csökkentik a foszfor rendelkezésre állását.

A magas pH-értékek szintén különféle problémákat jelenthetnek, például a nehézfémek oxidációjával vagy a rosszul oldódó kalcium-foszfátok képződésével, ami szintén csökkenti a foszfor rendelkezésre állását. Ezért fontos a pH-érték rendszeres ellenőrzése és szükség esetén korrigálása. A megfelelő meszezés döntő jelentőségű a talajszerkezet és a növények egészségének megőrzése szempontjából.

A megfelelő mésztrágyán múlhat a termés

A fajlagos mészszükséglet meghatározásához figyelembe kell venni a talaj agyagtartalmát. Különböző típusú mésztartalmú műtrágyák állnak rendelkezésre, amelyek hatásuk gyorsaságában különböznek egymástól. A megfelelő mésztartalmú műtrágya kiválasztása kulcsfontosságú a pH-értékek hatékony szabályozása, valamint a talaj és a növények egészségének elősegítése érdekében.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

AlgaTer® – az aszály „ellen” csak a talajban van válasz

2019. április 8. 07:36

Vállalatunk 2018-ban kezdte meg az AlgaTer® nevű új, fonalas talajalgát tartalmazó talajoltó anyag forgalmazását. A Klebsormidium bilatum zöldalga hazai talajainkban őshonos faj, fontos szerepet játszik a leromlott talajok életének „újraindításában”.

Mit is nevezünk talaj menti fagynak?

2022. december 8. 05:36

A fagy megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a talajmunkálatok elvégzését, a talaj vízbefogadó képességét nagymértékben korlátozza.

A mikrobák szerepe a talajszerkezet kialakításában

2024. március 25. 11:10

A termőtalajok romlása világviszonylatban, de Magyarországon is jelentős. A fő probléma az, hogy a talajélet egyre silányabbá válik, ennek következtében sérül többek között a tápanyagszolgáltató képesség és fogyatkozik a humusz.

Ébredő talaj - az okszerű talaj-előkészítés fontossága

2023. március 9. 13:37

Alapvető fontosságú tavasszal is a talaj okszerű művelése, vagyis a műveletek számának a feltétlen szükségesre csökkentése.