A tavaly tapasztalt nagy esőzéseket követően a talaj pH-értékének 0,5 és 1,2 egység közötti csökkenését figyelték meg egy kísérletbe bevont, különféle adottságú mezőgazdasági területeken.
A csökkenés a kétértékű kationok, a kalcium (Ca2+) és a magnézium (Mg2+) kimosódásával magyarázható a gyökérzónából. A mély gyökérzónával rendelkező talajokban ez kevésbé jelent problémát, mivel a kiszorult kationokat a felszálló kapilláris víz a tápanyagokkal, például nitrogénnel vagy kénnel együtt visszajuttatja a gyökérzónába. Ezzel a pH-érték természetes módon visszaáll.
A gyengébb kapillaritású talajokon, mint amilyenek a homokos vagy a kavicsos talajok, valamint ahol a talaj tömörödött volt, ami rontja a vízszállító képességét, ez a folyamat azonban nem megy végbe.
Mi a teendő, ha csökken a pH?
A szakértők azt javasolják, hogy a mészveszteség ellensúlyozására és az esetleges terméskiesés minimalizálására korábban végezzék el a gazdálkodók a tervezett meszezést. A pH-érték és a talajkolloidok, például az agyagásványok és a humusz – amelyek negatív töltésűek és vonzzák a pozitív töltésű kationokat – közötti kölcsönhatás ebben központi szerepet játszik. A kalciumhidak kialakulása stabilizálja a talaj szerkezetét.
A túl alacsony pH-értékek kárt okozhatnak az arra érzékeny növényekben, mint amilyen őszi árpa, vagy csökkentik a foszfor rendelkezésre állását.
A magas pH-értékek szintén különféle problémákat jelenthetnek, például a nehézfémek oxidációjával vagy a rosszul oldódó kalcium-foszfátok képződésével, ami szintén csökkenti a foszfor rendelkezésre állását. Ezért fontos a pH-érték rendszeres ellenőrzése és szükség esetén korrigálása. A megfelelő meszezés döntő jelentőségű a talajszerkezet és a növények egészségének megőrzése szempontjából.
A megfelelő mésztrágyán múlhat a termés
A fajlagos mészszükséglet meghatározásához figyelembe kell venni a talaj agyagtartalmát. Különböző típusú mésztartalmú műtrágyák állnak rendelkezésre, amelyek hatásuk gyorsaságában különböznek egymástól. A megfelelő mésztartalmú műtrágya kiválasztása kulcsfontosságú a pH-értékek hatékony szabályozása, valamint a talaj és a növények egészségének elősegítése érdekében.
Fotó: Pixabay