Házikert

Augusztusi teendőink a kertben

Agrofórum Online

Ilyenkor, a nyár vége felé közeledve sem állhatunk le a kert gondozásával. Még sok növény teljes pompában tündököl, másokat pedig kezdünk felkészíteni a télre.

1. Veteményes

Elérkezett az utolsó lehetőség a másodvetésűek vetésére. Késő ősszel lehet betakarítani a színes salátát, salátát, fagylalt salátát, endíviát, mángoldot és retket.

A paradicsomot mérsékelten öntözzük meg. Ha túl sok vizet kap, az érő termés szétrepedhet, ezért a paradicsomot nem szabad öntözni, ha hűvös és nedves az időjárás.

A karfiolnak a nyár folyamán kifejlődött a sárgásfehér feje. Hogy szép maradjon, tépjünk le egy vagy két levelet, és helyezzük a tetejére, hogy árnyékot biztosítsanak.

Törjük le a paradicsom és a paprika hajtásvégeit annak érdekében, hogy az utolsó termések is beérjenek.

Vessünk petrezselymet! Augusztusban vetve a petrezselyem nagyon gyorsan nő, és a károsítóknak kicsi az esélyük, hogy megfertőzzék. A következő tavasszal a növények már elég erősek ahhoz, hogy szedhető legyen a levelük..

A zellergumók jobban nőnek, ha a talajt eltávolítjuk a gumó körül. Közben azonban a gyökereket ne sértsük meg!. A zellernek sok tápanyagra van szüksége az egészséges növekedéshez.

Rá lehet teríteni a már betakarított termények ágyásaira a zöld növényi részeket. Lehetőleg egyébként se hagyjuk az ágyást takarás nélkül. Ennek érdekében vethetünk is valamit, ami véd a párolgástól, az eróziótól és a gyomok felszaporodásától, valamint lazítja a talajt. Remek hatásúak a pillangósok, amelyek nitrogént kötnek meg, például a csillagfürt, a bab vagy a bíborhere. Télre pedig ajánlott például a madársaláta és a bükköny.

2. Gyümölcsös

Közvetlenül a betakarítás után ritkítsuk meg az őszibarackfának azokat az ágait, amelyek túl közel vannak egymáshoz.

Az édes, érőfélben lévő szőlőt nem csak az ember fogyasztja szívesen. A fürtökre hálót húzhatunk, amely védi a madarak és a darazsak ellen.

A ribizli és az egres öreg hajtásait a betakarítás után néhány héttel érdemes eltávolítani, hogy a bokor új hajtásokat hozzon és ezzel termékeny maradjon.

Annak érdekében, hogy a szamócatövek a következő évben ismét gazdag termést adjanak, távolítsuk el az öregebb leveleket és a felesleges hajtásokat.

3. Fű, fa virág

Elkezdhetjük a tavaszi virágok ültetését. A krókuszok, nárciszok, jácintok és tulipánok már a földbe kerülhetnek. Az ültetési alapszabálya: a hagymákat kétszer olyan mélyre ültessük a talajba, mint amilyen magasak. Augusztus közepe-vége a pünkösdi rózsa és a klematisz ideális ültetési ideje is.

Ne nyírjuk túl gyakran a füvet, hűségben pedig hosszabbra hagyjuk, mert úgy kevesebb vizet veszít mind a növény, mind a talaj. Augusztus végén a gyepszellőztetés is aktuálissá válik, amivel eltávolíthatók az elhat növényi részek és levegő jut a gyökerekhez.

A trágyázást is mérsékelten végezzük. A túltrágyázás gátolja a gyökérnövekedést, sőt közvetetve tápanyaghiányhoz vezethet, mivel az egyik tápanyag túlzott mennyisége megakadályozhatja egy másik tápanyag felvételét. Augusztustól már nem szabad az évelő növényeket trágyázni, hogy a hajtások növekedése leálljon és télállóvá váljanak.

Segítsünk az évelő növényeknek: ha túl magasra nőttek, támasszuk őket meg vagy kössük fel!

Gyűjtsük a virágok magjait! A száraz magokat összegyűjtve és papírzacskóba téve, felcímkézve már most felkészülhetünk a következő évi virágtengerre.

Augusztus közepén-végén újra metszhetők a sövények, amivel még egy kisebb mértékű növekedésre késztetjük őket a tél beállta előtt.

A levendulát is most kell alaposan visszavágni. A hajtásokat körülbelül harmad hosszúságúra metsszük vissza, így késztethetjük a levendulát a következő évben erőteljes növekedésre.

A leander, amely akkor érzi a legjobban magát, ha teljes napfény éri, ugyanakkor folyamatosan nedves talajban áll, ilyenkor újult erővel virágzik. Kizárólag akkor metsszük meg, amikor elvirágzott. Vágjuk le az öreg hajtásokat, illetve amelyik keresztben nő vagy túlnyúlik a többin, így új hajtások fejlődhetnek.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a be nem érett zöldségekkel a kertben?

2024. november 9. 05:40

Mit tehetünk az ősszel még éretlen termésekkel, és mi a megoldás, ha gyorsítanánk az érést?

Hogyan óvjuk meg a balkonnövényeket a poloskáktól?

2024. november 8. 16:10

A poloskák sokféle táplálékforrást kedvelnek. A zöldségeken és a gyümölcsökön kívül a balkonnövényeket is szívesen fogyasztják.

A tiszafa sikeres átültetésének titka

2024. november 8. 13:10

Ha a növények az átültetés után barnulnak, de nem száradnak, akkor nincs ok aggodalomra. A tiszafák gyakran így reagálnak az átültetésre.

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

2024. november 8. 11:10

Még nem késett le semmiről, ha csak a hétvégén tud nekiállni a téliesítés utolsó lépéseinek, hiszen az évszakhoz képest kellemes idő várható.

Hatalmas a tavaszi fagykár sújtotta ültetvények nagysága

2020. május 14. 09:03

A március utolsó hetében és április első napjaiban az egész országra kiterjedő fagy elsősorban a kertészeti kultúrákban, különösen a gyümölcstermesztésben okozott traumát.

Jönnek az éjszakai fagyok – így lehet védekezni a gyümölcsösökben

2021. március 4. 09:27

Sajnos a következő időszakban országosan is fagyos, fagyveszélyes éjszakákat mutatnak az előrejelzések, viszont vannak már bimbózó, virágzó gyümölcsfajták az országban. Korai kajszik, korai cseresznye fajták már károsodhatnak a huzamosabb ideig fennálló mínuszok miatt. Ellenben vannak jól bevált technikák a fagyvédelemre, amelyekkel külön-külön vagy együttes alkalmazásukkal csökkenthető a fagykár mértéke.

Nem okozott kárt a gyümölcsösökben a jégverés

2018. május 4. 11:44

A virágzás néhány hete alatt szinte optimális volt az időjárás, így a termelők is bizakodóan tekinthetnek az idei szezon elé.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: erőteljesebb a szőlő gubacsatka fertőzése

2022. május 11. 10:34

A párásabb időjárás szinte minden kórokozónak és kártevőnek kedvező feltételeket teremt a felszaporodáshoz és a terjedéshez.