Két és fél éve tart szomszédságunkban az orosz-ukrán háború, amely globális gazdasági-társadalmi következményekkel jár. Nemrég például a NATO-tag Kanada hozta nyilvánosságra, hogy ellenséges hackertámadások veszélyeztetik az élelmiszer-ellátását.
Egy háborúban ma már nincsenek határok, különösen úgy, hogy a harcok a kibertérben is folynak. Kanada alighanem túlzottan sebezhetőnek bizonyul ezen a téren, bizonyos orosz csoportok ugyanis zsarolóprogramokkal próbálják bénítani az élelmiszeripari-mezőgazdasági termelést (is).
Egy 160 éve családi tulajdonban lévő, magas szinten automatizált tejtermelő gazdaságban például napi szintű problémákat okoznak a támadások. A hackerek létfontosságú adatokat titkosítanak mindaddig, amíg a károsult nem fizet, ez pedig alaposan megnehezíti a termelést, zavarokat okozva az egész ellátási láncban.
A kanadai Sobeys szupermarketeket már 2022-ben súlyos kibertámadás érte, és annak következtében több mint 30 millió dolláros káruk keletkezett, egyebek mellett azáltal, hogy rájuk romlottak a termékek, illetve blokkolva volt az értékesítés.
Idén eddig az észak-amerikai ország titkosszolgálata 13 ilyen támadást azonosított egyedül az agrárszektorban. A szám ennél alighanem jóval magasabb lehet, sokan ugyanakkor nem jelentik, hanem fizetnek, mint a katonatiszt.
A bizonyítottan az orosz kormány által is támogatott kibertámadások nem tréfák. Szakemberek rámutattak, hogy ha például a kanadai hitelkártyák legalább 15 százaléka érintett lenne egy ilyen dologban, az garantáltan a pénzügyi rendszer összeomlásához vezetne.
A mezőgazdaság is ördögi körben van, hiszen a termelés hatékonyságát a legmodernebb technológiák alkalmazásával lehet növelni, ami viszont megemeli a kibertámadások előfordulásának kockázatát.
A probléma mértéke egyelőre kezelhető, de az is nyilvánvaló, hogy a jövőben mindez nagyobb veszélyt jelent majd az élelmezésbiztonság, az állatjólét és a gazdaságok pénzügyi fenntarthatósága terén.
(Fotó: Pete Linforth/Pixabay)