Sok esetben a kiskertek nagyobb gócpontot jelentenek, mint a nagyobb területen gazdálkodók.
A tudatosan gazdálkodó termelők megfelelően védekeztek az aranyszínű sárgaság kórokozóját terjesztő amerikai szőlőkabóca ellen – mondta Borbély Tamás, a Badacsonyi Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke. Badacsonyban tavaly novemberben rendeltek el növényvédelmi zárlatot az aranyszínű sárgaság miatt. Emiatt volt egy kis bizonytalanság, de az intézkedés nem jelenti azt, hogy ne lehetne szőlőt vagy bort eladni a borvidékről. Értékesítési gondokat így nem okoz a zárlat – hangsúlyozta Borbély. A szőlővesszőket viszont helyben el kell égetni, ezzel is csökkentve a kór továbbterjedésének esélyét. Az aranyszínű sárgaság kórokozóját a múlt hétig Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Baranya, Somogy, Veszprém és Fejér megyében azonosította a hatóság, és meghozta a szükséges növényegészségügyi intézkedéseket. A betegséget az amerikai szőlőkabóca terjeszti, védekezni annak gyérítésével lehet. Erre idén megemelt támogatást, a növényvédő szer költségének 75 százalékát, hektáronként maximum 12 ezer forintot igényelhettek a szőlőtermelők.
A Nébih emberei járják a borvidéket, és ahol növényegészségügyi problémát vagy elhanyagolt ültetvényt találnak, felszólítják a tulajdonost a védekezésre. Borbély tapasztalatai szerint sok esetben a kiskertek nagyobb gócpontot jelentenek, mint a nagyobb területen gazdálkodók. A hobbikertészek ugyanis vagy nem is hallottak a szőlőtőkék terméshozamát 20-50 százalékkal csökkentő betegségről, vagy nyugodtak, mert permetezést nem igénylő, direkt termő fajták vannak a kertjeikben. Nélkülük viszont nem lehet hatékony a védekezés, ugyanis a kabócával terjedő kórokozó egyik évről a másikra megtízszerezheti a beteg növények számát.
A Nébih először felszólítja az elhanyagolt ültetvények tulajdonosait a védekezésre, ha ez nem történik meg, közérdekű védekezés keretében maga gondoskodik a munkák elvégzéséről. A Dunántúlon 80 hektár elhanyagolt szőlőterület gondozására, illetve egyes esetekben felszámolására szólították fel az érintett gazdákat. Ezek Borbély tapasztalataival egybevágóan döntően zártkertek és kiskertek. Mintegy 20 hektáron nem tettek eleget a tulajdonosok a felszólításnak, itt közérdekű védekezés keretében szükséges kiirtani a tőkéket – jelentette a Nébih. Borbély elmondta, egyelőre csak arról van információja, hogy a hatóság pályázatot írt ki a munkák elvégzésére, de konkrét kényszervédekezésről nem tud.
(Világgazdaság)