Életmód

Hogyan szabaduljunk meg a kerti hulladéktól?

Agrofórum Online

Akár át akarja alakítani a kertet, akár csak rendszeres karbantartást végez, valószínűleg keletkezik némi kerti hulladék. Íme, néhány ötlet a kerti anyagok újrafelhasználására, valamint néhány lehetőség az eltávolításukra.

A kerti hulladékok egy részéről hamar kiderül, hogy nem is hulladékok. A növényi maradványok a legtöbb esetben akár fél év komposztálhatók, szagtalanok, és elférnek a kert sarkában, ezzel rögtön a tápanyag-utánpótlásról is gondoskodhatunk.

A nagyobb rönkökből kisebb halom építhető, ami megannyi egészen biztosan hasznos élőlénynek adhat otthon, ezzel segítve az összetettebb biológiai rendszer kialakulását. A kő és a föld ugyan nem való a komposztba, de ha mi nem, hát valaki más még jó eséllyel szívesen használja.

És persze vannak olyan anyagok is, amelyek már nem hasznosíthatók – de ezeknek sem az erdőszélen vagy a szántóföldön van a helyük. Sok hulladékudvarban már Magyarországon is ingyen beveszik a háztartásokban keletkező lomot.

Az első lépés mindig a tervezés

A rutinszerű kerti karbantartási feladatok, mint például a fűnyírás vagy a lágyszárú növények visszavágása, zöldhulladékot termelnek. Ha pedig burkolatot cserél a teraszon, vagy a kipusztult tujasort kell eltávolítani, akár nagy mennyiségű hulladék is keletkezhet. Amikor valamilyen átalakítást tervez, becsülje meg, hogy mennyi és milyen típusú hulladék keletkezik. Azt is át kell gondolni, hogy a hulladékot hol lehet ideiglenesen tárolni.

Újrahasznosítás

A komposztálás a legkézenfekvőbb: egyszerű, de nagyszerű lehetőség a kerti hulladék hasznos komposzttá alakítására. További információért lásd a komposztálásról szóló cikkeinket itt és itt.

Használja fel a lehullott leveleket: már közeleg az ősz, a fák és bokrok ilyenkor hatalmas mennyiségű levelet hullatnak – ebből egyaránt készíthető mulcs vagy komposzt, teljesen felesleges és pazarló megoldás zöldhulladékként elvitetni.

Készítsen mulcsot a levágott ágakból: ha nincs otthon, bérelni is lehet ehhez a munkához mulcsológépet. A faaprítékkal aztán befedheti a kerti utakat, vagy a dísznövények köré szórhatja. A mulcs előnyeiről itt olvashat többet. Kiegészítenénk azzal, hogy télen is rendkívül hasznos, mert a fagy ellen védi a növények gyökereit.

A díszfüvek és lágyszárúak is alkalmasak mulcsnak: csak vágja le, majd vágja apróra az elhalt részeket metszőollóval, és szórja vissza a növények alá.

Rönkök felhasználása: a rönkök felhasználhatók utak vagy szegélyek készítésére, ülőhelyek kialakítására, és halomba rakva otthont adhatnak a vadon élő állatoknak. Érdemes azonban a láthatóan beteg részeket eltávolítani, mert fertőzőek lehetnek.

Mulcs fűnyesedékből: nem kell a fűgyűjtő a fűnyíró gépre, ha sűrűn nyírjuk a gyepet (1 cm-t vagy kevesebbet vágunk, és szárazat). A lenyírt részek gyorsan lebomlanak, és tápanyagokkal gazdagítják a talajt. Egy kevés fű a frissen telepített növények tövéhez is kerülhet.

Hogyan ártalmatlanítsuk a kerti hulladékot?

Manapság már kötelező a zöldhulladék gyűjtése, tehát amit nem tudunk felhasználni, azt az anyagot gyűjtse össze és tegye ki.

Ha van olyan anyag, amire már nincs szüksége, de még használható, egy helyi közösségimédia-csoportban hirdesse meg. Ilyenek a föld, rönkök, járólapok stb. Ön megszabadul a felesleges holmiktól, más meg örül neki, kell ennél több?

Vigye el a szeméttelepre! Manapság már az egész országban vannak olyan Mol MOHU-s telepek, ahol szinte mindent bevesznek, ráadásul ingyen. Ha végképp nem tud mit kezdeni a hulladékkal, ez a legbiztosabb, legtisztább megoldás. A helyszínekről a MOHU oldalán tájékozódhat.

Béreljen konténert! Ha sok a szemét, akkor legvégső esetben a konténer marad. Fizetni kell érte, de ez talán természetes is, és biztosak lehetünk benne, hogy a hulladék a megfelelő helyre fog kerülni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért csodaszer az Aloe vera

2024. szeptember 18. 08:10

Az Aloe vera jól ismert szobanövény – és gyógynövény, ezt talán a legtöbben tudják. Most sok egyéb érdekes információt is elárulunk róla.

A tyúkhúr finom és tápláló, kóstolja meg Ön is!

2024. szeptember 15. 14:10

Bár rendkívül rossz hírnévnek örvend és a világ nagy része gyomnak tekinti, a tyúkhúr egészségesebb és hasznosabb növény, mint gondolnánk.

Veszélyben vannak a fecskék – apró segítség is életeket menthet!

2024. szeptember 15. 10:10

A hidegre és esősre fordult időjárás miatt a költözőben lévő fecskék kihűlnek, ráadásul nem találnak maguknak élelmet. Így segíthetünk nekik.

A tojást sütve vagy főzve egészségesebb elfogyasztani?

2024. szeptember 12. 09:10

A sütéssel pluszzsiradékot viszünk be a szervezetünkbe, és ha például egy rántotta elkészítéséhez sertészsírt használunk, azzal éppen nem teszünk jót magunknak.

Télen is érdemes kivinni a növényi hulladékot a komposztra?

2023. december 29. 04:37

Kérem segítségüket. Télen is érdemes kivinni a növényi hulladékokat a komposztra?

Túl savas a tűleveles komposzt a zöldségeskertek számára?

2022. szeptember 2. 07:34

Vajon a tűleveles komposzt tápanyagokban gazdag „löketet” ad a kertjének, vagy épp ellenkezőleg: káros hatással van rá?

Egyre hódítanak a közösségi kertek – de mire valók?

2024. április 17. 09:10

A hagyományos kertészeti technikák újraélesztése és fenntartása fontos szerepet játszik a környezetvédelemben és a fenntarthatóság előmozdításában.

Komposztálási kisokos

2022. szeptember 30. 05:37

Élelmiszer-eredetű hulladék szükségszerűen keletkezik minden háztartásban. Ezek közül szerencsére sok alkalmas arra, hogy komposztáljuk. Mit érdemes tudni a komposztálásról? Mik a tiltólistás hulladékok, és melyek kerülhetnek a komposztra?