Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A cirok kórokozója is jól érzi magát Magyarországon

Agrofórum Online

Bár nem minden cirok bírja a strapát, a növény egyre nagyobb körben terjedő haszonnövényünk, mely alternatív fehérjenövényként hasznosulhat, különösen az állati takarmányozás során. Sokan úgy vélik, hogy a növénynek hazánkban ,,nincsen ellensége", ugyanakkor ezt a kultúrát is érintik bizonyos betegségek.

A szinte menthetetlen cirok állományára a kombájnt sem igazán érdemes ráküldeni, hiszen a növényzet nagy része a földön hever. A sárban fekvő bugák nem a vadkár terhét nyögik: egyértelműen növénykórtani problémát jeleznek.

A hamuszürke szárkorhadás a cirok esetében

A hamuszürke szárkorhadás, vagy Macrophomina phaseolina kártétele a keresztben elvágott szártövön jól látszik. A cirok szárának bélállománya jobbára felszívódott és elszürkült: tele van apró mikroszkleróciumokkal, a gomba kitartóképleteivel, melyek segítségével jövőre is megindítja fertőzését a rendelkezésre álló gazdanövény jelenléte, és megfelelő hőmérsékleti viszonyok hatására.

A kórokozó jól érzi magát hazánkban, melyet az elmúlt évek hőmérsékleti viszonyai igen jól meg is támogatnak. Akár féltáblányi foltokban jelentkezhet a kórokozó okozta növénybetegség napraforgóban, de érintheti a szóját, repcét, kukoricát egyaránt – és sajnos, amint látjuk kedveli a szemescirkot is.

Többféle kártétele ismert

A makrofóminának többféle kártétele ismert. Elsődleges kártétele a cirok esetében az ezerszemsúly biztos csökkenése. Másodlagos fertőzése sokkal nagyobb gondot okozhat: indirekt módon teszi tönkre a növény szárának bélszövetét.

A növény elfekszik, a bugák elhasalnak, és a betakarítás ilyen módon ellehetetlenül. A területen intenzív a fertőzési nyomás, amelyet a korhadó bélszövetből kihulló mikroszkleróciumok, kitartóképletek eredményeznek.

A kérdés megoldásában a szakigazgatásnak is nagy feladata lenne. A cirok a reneszánszát éli, a szárazság miatt a termesztők közül sokan rájöttek arra, hogy jobban bírja a mostoha körülményeket, mint a kukorica. Azonban egyelőre kevés információ áll rendelkezésre hazai berkekben arra vonatkozóan, hogy milyen érzékenységgel rendelkeznek egyes kórokozókra nézve.

Hogy lehet ellene védekezni és elkerülni a hasonló, pénztárcát gyötrő helyzeteket? További részletek a videóban!

Köszönjük Hertelendy Péter, valamint Szűcs Ádám növényorvosoknak a közreműködést!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Ősi gabonanövényben a jövő lehetősége – cirokhibridek a KWS kínálatában

2024. szeptember 20. 12:10

Az őszi és a tavaszi kapásnövények közötti egyensúly megtalálása vagy egy megfelelő vetésforgó kialakítása egyre nagyobb hangsúlyt kap a jövőben.

A hibrid kukorica, a csemegekukorica és a cirok termésfokozása levélen keresztül

2020. június 29. 10:50

Egy gazdálkodóval folytatott beszélgetés késztetett arra, hogy foglalkozni kellene a hibrid kukorica, csemegekukorica és a cirok tápanyagellátási problémájával.

Kiváló hibridek Magyaratádon – 25 éves a KWS

2024. szeptember 12. 10:10

Az idei esztendő is megmutatta, hogy a növényvédelmi problémák vagy a toxinok jelenléte a terményben mennyire meg tudja keseríteni az életünket.

Már tavasszal is Isterra! - Épülő, versenyképes portfólió a szója és szemescirok piacán

2020. december 8. 10:14

A kiemelkedő termést biztosító kalászos fajtáinkat már mindenki ismeri a közép-európai piacokon. 2021. tavaszától új portfólióval, szója és cirok fajtákkal jelentkezünk. Ezeknek a fajoknak a vetésterülete nem éri el a kalászosokét, de hisszük, hogy a jövőben a klímaváltozás, valamint a vetésváltásban szereplő fajok elkerülhetetlen bővítése okán is egyre sikeresebbek lehetnek.